Metin Kaplan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Metin Kaplan kimdir?, Metin Kaplan kaç yaşında?, Metin Kaplan evi nerede?, Metin Kaplan nerelidir? Metin Kaplan ev adresi?, Metin Kaplan kaç yaşında?, Metin Kaplan nerede oturuyor?, Metin Kaplan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Metin Kaplan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Kasım.1952 senesinde doğan Metin Kaplan şu an için 69 yaşında ve Akrep burcundandır. Metin Kaplan doğum yeri ise Erzurum olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Din Adamı olarak devam ettirmektedir.

Metin Kaplan Kimdir? – Metin Kaplan Evi Nerede? – Metin Kaplan Nerede Oturuyor?

Metin Kaplan Kimdir?, evi nerede?

Yasadışı Anadolu Federe İslam Devleti (AFİD) isimli örgütün önderidir.

Metin Kaplan, 4 Kasım 1952 tarihinde Erzurum’da Cemalettin Kaplan‘ın oğlu olarak doğmuştur.

Metin Kaplan’ın babası eski Adana Müftüsü Cemalettin Kaplan, Almanya‘nın Köln şehrine yerleşerek burada kendine bağlı bir cemaat oluşturmuş ve sonrasında “Anadolu Federe İslam Devleti” adlı yasa dışı bir oluşum gerçekleştirmişti. Ölümünden sonra yerine oğlu Metin Kaplan geçmiş ve babasının başlattığı çalışmaları devam ettirerek adından söz ettirmişti.

Metin Kaplan’ın babası eski Adana Müftüsü Cemalettin Kaplan, 12 Eylül1980 askeri darbesinin sonrasında Necmettin Erbakan’ın isteğiyle Almanya’ya gitti ve Avrupa Milli Görüş Teşkilatları’nın “İrşad ve Fetva Komisyonu Başkanı” oldu. 1983 senesinde Milli Görüş tabanının yüzde 80’ini yanına alarak İslam Cemiyet ve Cemaatlar Birliği’ni kurdu. Yalnızca halka değil, resmi kurum ve kuruluşlara mektup, broşür ve bildiriler göndererek onları kendi yanına çağırdı. Almanya’ya iltica başvurusu 1992 senesinde kabul edilmişti.

Radikal İslamcı bir çizgi izleyen Cemalettin Kaplanİran Anayasası’ndan esinlenerek bir “İslam Anayasası” kaleme aldı. Laik rejim karşıtı olmanın dışında Atatürk düşmanlığıyla sivrilen ve “Kara Ses” olarak anılan Cemalettin KaplanAlmanya’da Anadolu Federe İslam Devleti’ni ilan etti. Almanya, Kaplancılar’ı yasakladı.

Cemalettin Kaplan 1994 senesinde ise kendisini halife olarak tanıtmaya başladı. Cemalettin Kaplan’ın 1995 senesinde ölmesi üzerine yerine oğlu Metin Kaplanhalife”lik iddiasını devraldı. Metin Kaplan’ın zamanında, bundan öncekilerde yaşanan iç tartışmalar zirveye çıktı ve örgüt üçe bölündü. Metin Kaplan 1996 senesinde Berlin‘de Cemalettin Kaplan’ın genç emirlerinden olan İbrahim Sofu‘nun kendisini “halife” ilan etmesi üzerine İbrahim Sofu’nun yaşamını kaybettirülmesi için ”fetva” çıkartmıştı.

İbrahim Sofu‘nun 8 Mayıs 1997 tarihinde, evinde ailesinin gözleri önünde kimliği belirsiz bireyler tarafından yaşamını kaybettirülmesinden sonra, Metin Kaplan 1999 senesinin mart ayında Köln kentinde tutuklanmış ve 2000 senesinin şubat ayında cinayete azmettirmek suçundan Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde yargılanmaya başlamıştı.

1999 senesinin Mayıs ayında Metin Kaplan Almanya’da Türkiye‘de laik demokratik sistemin yıkılarak yerine hilafet devleti kurulması için cihat ilan etti. Metin Kaplan Almanya Federal Başsavcılığı’nca tutuklandı ve Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından suçlu bulunarak 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bunun yanında Mart ayı sonunda Erzurum DGM Metin Kaplan hakkında Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefetten dava açtı ve sözde halife Metin Kaplan için gıyabi tutuklama kararı verdi.

Türkiye çapında 200-300, Almanya’da ise 1300 civarında elemanı bulunduğu sanılan örgüte yönelik olarak İstanbul, Konya, Aydın, Sivas, Adana, Kahramanmaraş gibi illerde Kaplancılara yönelik operasyonlar yapıldı. Ekim 1998’de Almanya’dan gelen bir grubun 29 Ekim 1998’de Cumhuriyetin 75. yıl kutlamalarında uçakla Anıtkabir’e bombalı saldırı yapma ve Fatih Camii’nde bombalı eylem yapma planı ortaya çıkarıldı.

Almanya‘nın Köln şehrinde ikamet eden Metin Kaplan, Almanya tarafından 13 Ekim 2004 tarihinde Türkiye‘ye iade edildiğinde, Anadolu Federe İslam Devleti / İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılandığı davada 20 Haziran 2005 tarihli mahkeme kararıyla “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 17.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 12 yıl hapis yattıktan sonra Kasım 2016 senesinde hakkında yeniden yargılama ve tahliye kararı verildi.

Devam eden yeniden yargılanması neticesinde, Metin Kaplan, kanser nasıl tedavi edileceği görmesi sebebiyle katılamadığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 17 Şubat 2021 tarihindeki duruşmada hakkında verilen mahkumiyet hükmünün ortadan kaldırılmasına karar vererek suçu işlediğine dair kuşkudan uzak, hukuka uygun, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi. Metin Kaplan hakkındaki beraat kararı kesinleşince hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına da karar verildi. Gözaltı ve tutuklulukta kaldığı süreler yönünden maddi, manevi tazminat talebinde bulunabileceğinin bildirilmesine de karar verildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün