Michael Emerson Kimdir? Evi Nerede?

Michael Emerson Kimdir? – Michael Emerson Evi Nerede? – Michael Emerson Nereli?

Michael Emerson kimdir?, Michael Emerson kaç yaşında?, Michael Emerson evi nerede?, Michael Emerson nerelidir? Michael Emerson ev adresi?, Michael Emerson kaç yaşında?, Michael Emerson nerede oturuyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Michael Emerson hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 07.Eylül.1954 senesinde doğan Michael Emerson şu an için 67 yaşında ve Başak burcundandır. Michael Emerson doğum yeri ise Cedar Rapids, Iowa, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuDizi OyuncusuSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Michael Emerson Kimdir?, evi nerede?

Michael Emerson, 1954 doğumlu Emmy ödüllü Amerika’lı tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu. 2004 senesinde yayınlanmaya başlayan ödüllü dizi Lost’da Benjamin Linus’u (Henry Gale adıyla da biliniyor) canlandırıyor.

Michael Emerson, 7 Eylül1954’de Cedar Rapids, Iowa’da dünyaya geldi ve Toledo, Iowa’da büyüdü. Iowa’da Drake University’de eğitim aldıktan sonra 1976’da tiyotro sanatlarında derece aldı ve New York’a taşındı.

Aktör olarak iş bulamayınca değişik işlerde çalışan Emerson, 1986 senesinde ilk karısı ile birlikte Jacksonville, Florida’ya taşındı. 1986-1993 senelerı içerisinde yerel prodüksiyonlarda rol aldı ve aktörlüğü bırakıp öğretmen olmayı düşünürken, MFA oyunculuk programına katıldı.

Bu program onun işinde uzman tiyatrocular ve çok iyi yönetmenlerle tanışmasına yardımcı oldu ve 1993 senesinde Alabama Üniversitesi’nin sponsorluğundaki güzel sanatlar ve işinde uzman aktör yetiştirme programına (Master of Fine Arts/Professional Actor Training Program) kaydoldu. Bu eğitimden sonra New York’a geri döndü ve geleneksel Alabama Shakespeare Festivali’nin gösterim katoloğunda yer aldı.

En sonunda büyük çıkışını 1997 senesinde Moises Kaufman’ın Broadway oyunu Oscar Wilde’da oynayarak yakaladı. Sonraki senelerda tiyatroya devam etti ve 1998’de Uma Thurman’la The Misanthrope, Kevin Spacey ile The Iceman Coment’te (Willie Oben rolünde), Give Me Your Answer, Do! ve Hedda Gabler’da Kate Burton’la birlikte oynadı.

2000-2001 sezonunda The Practice adlı avukat dizisinde ‘William Hinks‘ adlı suçlarını itiraf eden seri katil karakteri ile birden çok bölümde yer aldı ve burdaki sergilediği güçle 2001’de Öne Çıkan Konuk Oyuncu (Outstanding Guest Actor) dalında Emmy Ödülü kazandı. Without A Trace, Law & Order: Criminal Intent ve The X-Files dizilerinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

2002’de Diane Lane, Richard Gere ve Olivier Martinez’in başrollerinde olduğu Sadakatsiz‘de (Unfaithful) oynadı ve 2004’de ses getiren korku filmi Saw’da ‘Zep Hindle’ kişiliğini canlandırdı.

2004 senesinde yayınlanmaya başlayan Emmy Ödüllü dizi Lost’da ‘Benjamin Linus‘u (önceden Henry Gale adıyla bilinen) canlandırdı. Başlarda az sayıda bölümde oynayan Emerson, dizinin 3. sezonunda ana karakter olarak diziye döndü. Dizideki performanslarıyla 2007, 2008 senelerında Emmy’e aday gösterildi ve 2009 senesinde Lost’un 5.sezonundaki sergilediği güçle “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüne laik görüldü. J.J. Abrams’ın dizisinde Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Elizabeth Mitchell, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Naveen Andrews, Jorge Garcia, Terry O’Quinn, Emilie De Ravin, Michelle Rodriguez gibi oyuncular rol aldı.

Sinemaya da devam eden Emerson, 2005’de Zorro Efsanesi’nde (The Legend of Zorro) ‘Harrigan’ ve 2006’da Jumping Off Bridges filminde ‘Frank Nelson’ rollerini canlandırdı.

İlk eşinden boşanan Emerson, ikinci karısı aktris Carrie Preston ile eylül1998‘de evlendi.

2011 – 2016 senelerı içerisinde Person of Interest adlı TV dizisinde Harold Finch kişiliğini canlandırırken, başrolde Jim Caviezel ile beraber oynadı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2011 – 2016 – Person Of Interest (Harold Finch) (TV Dizisi)
2010 – The 67th Annual Golden Globe A… (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – The Bonnie Hunt Show (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Bölüm)
2005 – Zorro Efsanesi (Harrigan) (Sinema Filmi)
2004 – Testere (Zep Hindle) (Sinema Filmi)
2004 – Straight-jacket (Victor) (Sinema Filmi)
2004 – 2010 – Lost (Benjamin Linus) (TV Dizisi)
2002 – Laramie Projesi (Reverend) (Sinema Filmi)
1998 – Çapraz Hayatlar (Bosco) (Sinema Filmi)
1998 – Sahtekârlar (Burtomun Asistanı) (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker