Biyografi

Michel Gondry Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Michel Gondry kimdir?, Michel Gondry kaç yaşında?, Michel Gondry evi nerede?, Michel Gondry nerelidir? Michel Gondry ev adresi?, Michel Gondry kaç yaşında?, Michel Gondry nerede oturuyor?, Michel Gondry nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Michel Gondry hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Mayıs.1963 senesinde doğan Michel Gondry şu an için 58 yaşında ve Boğa burcundandır. Michel Gondry doğum yeri ise Versailles, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yönetmen olarak devam ettirmektedir.

Michel Gondry Kimdir? – Michel Gondry Evi Nerede? – Michel Gondry Nerede Oturuyor?

Michel Gondry Kimdir?, evi nerede?

Fransız yönetmen. Avrupa sinemasının en başarılı isimlerinden biri olan Gondry, görüntü dilini en iyi biçimde kullanan yönetmenlerden biri olmuş, kliplerinde ve filmlerinde kullandığı görsel efektler çığır açmış, özellikle daha sonra The Matrix’te de kullanılan “Bullet Time” teknolojisinin öncüsü olmuştur. Human Nature, Eternal Sunshine of the Spotless Mind ve The Science of Sleep’i çeken yönetmen senarist Charlie Kaufman’la çalışmıştır.

8 Mayıs1963’te, müzisyen bir anne ve ressam bir babanın oğlu olarak Versailles, Fransa’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarında ressam ya da mimar olmanın hayalinde olan Gondry, güzel sanatlar akademisinde grafik üzerine eğitim gördü. Okul senelerında müziğe duyduğu büyük ilgi yüzünden Oui Oui isimli müzik grubunu kurdu. Oui Oui’nin bateristi olan Gondry, grubun video kliplerini de çekiyordu. Böylelikle ilk yönetmenlik tecrübelerini kazanmaya başlayan Gondry’nin çektiği video klipler İzlandalı şarkıcı Björk’ün de dikkatini çekti. Gondry’e Human Behaviour isimli şarkısının videosunu çekmesi için teklif götüren Björk, olumlu yanıt aldı ve Gondry şarkıcının toplam 6 klibinin yönetmenliğini yaptı. Bu ortaklık Gondry’nin film kariyeri için bi hayli mühim açılımlar getirecekti.

Björk dışında Daft Punk, Radiohead, The White Stripes, The Chemical Brothers, The Vines ve Beck gibi müzisyen ve gruplarla da çalışan Gondry, bir çok reklam filmini de yönetti. Gondry, Rolling Stones’un Like a Rolling Stone isimli videosunda ve 1998 tarihli Smirnoff votka reklamında da kullandığı ve sonraları The Matrix filminde de kullanılacak olan “Bullet Time” isimli teknolojinin öncüsü oldu. Gondry bunun bunun yanında Gap, Air France, Nike, Coca Cola, Adidas, Polaroid ve Levi’s’in de aralarında olduğu bir çok markanın reklam kampanyalarında yönetmen olarak çalıştı. Gondry’nin erkek kardeşi Olivier ‘Twist’ Gondry de reklam ve klip yönetmeni olarak ün yapmış; The Stills, The White Stripes ve Hot Hot gibi gruplarla çalışmıştı.

Michel Gondry yönetmenliğe klip çekerek başlamış diğer yönetmenler Spike Jonze, David Fincher ve Marcus Nispel’le birlikte anılıyordu. Bundan dolayı Hollywood‘un Michel Gondry’yle ilgilenmesi uzun sürmedi. 2001’de ilk uzun metrajlı sinema filmi Human Nature için kamera arkasına geçen yönetmen, usta senarist Charlie Kaufman’ın konusunu beyazperdeye aktarıyordu ve Gondry-Kaufman ortaklığı daha sonraki projelerde de devam edecekti. Human Nature olumlu eleştiriler alsa da Gondry’nin sinema kariyeri için çok göz alıcı bir çıkış olmadı.

2003’te başrolde Jim Carrey’in oynadığı Pecan Pie isimli kısa filmi çeken yönetmen, aynı yıl çocukluğun ve anıların insan yaşamındaki önemi ve hayal gücüne tesirini konu aldığı belgesel yapım I’ve Been Twelve Forever için kamera arkasındaydı.

2004 Gondry için bi hayli mühim olacaktı. Zira yönetmen filmografisinde çok mühim bir yere sahip olacak olan, Charlie Kaufman’la ikinci kez birlikte çalıştıkları yapım Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ın hem yönetmenliğini yaptı hem de Kaufman ve Pierre Bismuth’la birlikte konusunu yazdı. Film Gondry’nin tüm dünya çapında tanınmasını sağladı ve ona ikinci filmiyle kült bir yönetmen olma saygınlığını kazandırdı.

2006’da yine fantastik ve büyüleyici bir görüntü diliyle kurguladığı ve gerçekle rüyayı ayırt edemeyen Stéphane Miroux’un öyküsünü anlattığı The Science of Sleep’i çekti. Başrollerini sinema seyircisinin Alejandro González Iñárritu’nun ilk filmi
Amores Perros’tan hatırlayacağı Gael García Bernal’in bunun yanında Charlotte Gainsbourg’un da paylaştığı film, Gondry’ye çeşitli festivallerden toplam 4 ödül kazandırdı.

Aynı yıl müzikal belgesel türündeki Dave Chappelle’s Block Party’nin de yönetmenliğini yapan Gondry, 2005 ve 2006 senelerı içerisinde Massachusetts Institute of Technology’de de çalıştı.

Michel Gondry’den

Yönetmeye başlamadan önce gösterişli reklamlardan ve videolardan hep nefret ettim, tipik olanı takip etmedim ve insanlara modaya uymalarını önermedim. Her zaman bireylerin benim işlerimi izlediklerinde kendilerini iyi hissetmelerini hedefledim.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün