Biyografi

Mike Pompeo Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mike Pompeo kimdir?, Mike Pompeo kaç yaşında?, Mike Pompeo evi nerede?, Mike Pompeo nerelidir? Mike Pompeo ev adresi?, Mike Pompeo kaç yaşında?, Mike Pompeo nerede oturuyor?, Mike Pompeo nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mike Pompeo hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Aralık.1963 senesinde doğan Mike Pompeo şu an için 58 yaşında ve Oğlak burcundandır. Mike Pompeo doğum yeri ise Orange, Kaliforniya, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Mike Pompeo Kimdir? – Mike Pompeo Evi Nerede? – Mike Pompeo Nerede Oturuyor?

Mike Pompeo Kimdir?, evi nerede?

ABD Başkanı Donald Trump tarafından 13 Mart 2018‘de ABD Dışişleri Bakanı olarak vazifelendirildi.

Mike Pompeo, 30 Aralık 1963 tarihinde Orange, Kaliforniya, ABD’de Dorothy ve Wayne Pompeo çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Michael Richard Pompeo’dur. 1982 senesinde Los Amigos Lisesi’nden mezun oldu. West Point Askeri Akademisinden 1986 senesinde ve Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1994 senesinde mezun oldu.

Mike Pompeo, West Point Askeri Akademisinden mezun olduktan sonra ABD ordusunda 1986 – 1991 senelerı içerisinde subay olarak 2. Filo, 7. Süvari Alayı, 4. Piyade Tümeninde görev yaptı. Berlin Duvarı’nın yıkılmasından önce Demir Perde’de devriye gezen ABD’li Süvari subayı olarak görev yaptı.

1994 senesinde Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Williams & Connolly hukuk şifrketinda avukat olarak çalıştı.

Mike Pompeo, 1998 senesinde West Point Askeri Akademisinden mezun diğer dostları ile birlikte Koch Industries’ten % 2’lik bir yatırım alan Thayer Aerospace ve Private Security’i kurdu. 2006 senesinde Thayer’e olan hissesini sattı, bu noktada Nex-Tech Aerospace adını aldı ve bunun yanında Koch Industries ile ortak olan bir petrol sahası ekipman şirketi olan Sentry International’ın başkanı oldu.

3 Ocak 2011 – 23 Ocak 2017 tarihleri içerisinde ABD Temsilciler Meclisi’nin Kansas’ın Cumhuriyetçi delegelerinden biri olarak görev yaptı.

8 Kasım 2016 tarihinde ABD Başkanı seçilen Donald Trump, 18 Kasım 2016 Mike Pompeo’yu (CIA) Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü olarak aday göstereceğini açıkladı.

20 Ocak 2017 tarihinde Donald Trump, ABD Başkanı olarak vazifeye başladıktan sonra 23 Ocak 2017’de 66-32 oyla Birleşik Devletler Senatosu tarafından onaylandı ve Mike Pompeo, CIA başkanlığına getirildi.

Mike Pompeo, CIA Başkanı olarak vazifeye başladıktan sonra ilk ziyaret ettiği ülkeler 9 Şubat 2017 tarihinde Türkiye ve Suudi Arabistan oldu. Suriye ve İşid ile alakalı politikaları görüşmek üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Türkiye’nin sonrasında Suudi Arabistan’a geçen Pompeo, başkent Riyad‘da gerçekleştirilen törende Suudi Veliaht Prensi ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif’i terörle mücadele ve barışa katkılarından ötürü’ George Tenet madalyasıyla ödüllendirdi.

2016 Şubat ayında yaptığı bir konuşmasında devlete dair gizli belgeleri gazetecilere sızdıran eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden’in Rusya‘dan geri getirilmesi ve idam edilmesi gereken bir vatan haini olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Edward Snowden, devlet mallarının casusluğu ve hırsızlığıyla suçlandığı için 23 Haziran 2013 tarihinde ABD’yi terk ederek Rusya‘ya Moskova’ya gitti ve siyasi sığınma aldı.

İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Mike Pompeo, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ertesi günü Sosyal paylaşım platformu Twitter’da Türkiye‘yi “totaliter İslamcı diktatörlük” olarak tanımlamıştı. “Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu” ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet’ini silmiş ve Sosyal paylaşım platformu Twitter hesabını da kapatmıştı.

Mike Pompeo, 2017 senesinde yaptığı bir konuşmasında WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange‘ı devlet düşmanı, narsist, sahtekâr ve korkak olarak tanımlamıştır.

Mike Pompeo, Susan Pompeo ile evlidir. Nicholas Pompeo(d.1992) adında bir oğlu mevcuttur.

13 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson‘ı görevden aldı. Trump bu vazifeye CIA Başkanı Mike Pompeo‘yu getirdi. CIA Direktörlüğüne getirilen isim ise Gina Haspel oldu. Haspel ABD tarihinin ilk kadın CIA direktörü oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün