Biyografi

Mina Urgan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mina Urgan kimdir?, Mina Urgan kaç yaşında?, Mina Urgan evi nerede?, Mina Urgan nerelidir? Mina Urgan ev adresi?, Mina Urgan kaç yaşında?, Mina Urgan nerede oturuyor?, Mina Urgan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mina Urgan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Mayıs.191515.Haziran.2000 senesinde doğan Mina Urgan şu an için 85 yaşında ve Boğa burcundandır. Mina Urgan doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarFilozof olarak devam ettirmektedir.

Mina Urgan Kimdir? – Mina Urgan Evi Nerede? – Mina Urgan Nerede Oturuyor?

Mina Urgan Kimdir?, evi nerede?

Yazar, filolog, profesör, çevirmen. İngiliz edebiyatının en mühim eserlerini Türk literatürüne kazandırmıştır. Thomas Malory, Henry Fielding, Balzac, Aldous Huxley, Graham Greene, William Golding, John Galsworthy ve Shakespeare’in eserlerini çevirmenin bunun yanında yazdığı Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri isimlerindeki iki kitabıyla da okuyucudan büyük ilgi görmüştür. Cumhuriyet tarihini yaşamış, Cumhuriyet aydınlarıyla birlikte olmuş, medeniyetin gerektirdiği her çeşit yeniliğe ve değişime ayak uyduracak bir eğitim almış olan yazar hayatı boyunca çevresini aydınlatmak için uğraş vermiştir.

1 Mayıs1915 tarihinde İstanbul‘da dünyaya geldi. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ndeki öğreniminden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi kısmını bitirdi. Aynı fakültenin İngiliz filolojisi bölümünde doktarasını da yapan Urgan, “Elizabeth Devri Tiyatrosunda Soytarılar” isimli çalışmasıyla 1949‘da doçent ünvanını aldı. 1960 senesinde ise profesör olarak öğretim kullanıcı hesabı görevine devam eden yazar, 1977‘de İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu.

Urgan, çevirmen ve yazar olarak vasıfları, geniş bakış açısı, Türkçe ve İngilizce’ye hakimiyeti, edebiyata kazandırdıkları ile duayen olarak görüldü. 1986‘da kitap raflarındaki yerini alan İngiliz Edebiyatı Tarihi adlı çalışması başta olmak üzere, Thomas Moore, Shakspeare, Virginia Woolf üstüne yaptığı incelemelerle düşünce dünyasında çıtayı yükseltti. Türk edebiyatını bir çok mühim başvuru kitabıyla tanıştıran yazar, özellikle “Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas Moore” adlı çalışmasıyla hayatı özgürlük ve barış teması çerçevesinde yorumladı ve bu çalışma büyük yankı uyandırdı.

Yazarın 1995‘te Virginia Woolf, 1997‘de D. H. Lawrence İncelemesi isimli kitapları yayınlandı. Ancak Urgan’ın, eserlerinin ve Türkiye için öneminin geniş bir okuyucu kitlesi tarafından keşfedilmesi 1998 senesinde gerçekleşti. Zira seksen üç yıllık bir ömrün anı ve tanıklıklarını bir araya getirdiği ve yakın tarihi anlattığı Bir Dinozorun Anıları 60 baskı yaparak çok satan romanlar arasına girdi. Ardından Urgan yeni romanı Bir Dinozorun Gezileri’ni kaleme aldı ve bu kitap da büyük ilgi gördü. İki kitabı da büyük satış sayılarına ulaşmış olan yazar, bu durumu ironik biçimde şu biçimde açıklamıştı:

Kitaplarımın nasıl bu kadar sattığını anlamadım, hala da anlamıyorum. Nasıl satar benim kitabım. O kadar aykırıyım ki bu topluma. Çok satıyorum, acaba çok mu bayağı yazıyorum. Acaba yanlış bir şey mi yaptım?

Mina Urgan’ın tiyatrocu Cahit Irgat olan evliliğinden Mustafa Irgat ve Zeynep Irgat adında iki çocuğu oldu. Ancak Urgan daha sonra boşandı.

18 Nisan1999 tarihli milletvekilliği seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi‘nden milletvekili adayı olan yazar, 1993 senesinde Altın Kitap, 1996 senesinde da Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü‘nün sahibi oldu.

Türk edebiyatının bu büyük değeri 15 Haziran2000 senesinde ardında bir çok mühim çalışma ve kitap bırakarak hayata gözlerini yumdu.

Dostlarının Gözünden Mina Urgan

Adalet Ağaoğlu: “Gerçeğin peşindeydi

Değerli Mina Urgan, son konuşmalarımızdan birinde; “Artık yaşamak istemiyorum,” demişti. Sanırım bunu, yakınındaki dostları gibi, ikinci defa kaldırıldığı hastanede, çok sevip saydığı, son senelerında, her anlamında dayanışmasından huzurlar bulduğu doktoruna da söylemiş. Kendi kendine yetme özgürlüğüne, böyle bir kafa ve ruh karışıklığına sahip aydın bir birinin fizyolojik ‘acze’ katlanmak istemeyişini çok iyi anlıyorum. Mina Urgan’ın hep böyle haklı ve doğru isyanları, öfkeleri oldu. Onun araştırmalarından İngiliz edebiyatını öğrenirken, muzip zekasının, gerçek gerçeğin peşine takılışını da öğrendim..ğ

Demir Özlü: “Eşi ve oğlu arkadaşımdı

Mina Urgan çok kıymetli bir insandı. Best seller kitapları seneler sonra okuduğum için de, oldukça büyük beğeni alan Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri’ni halen okuyamadım. Ama içten kitaplar olduklarını biliyorum. Benim için daha mühim olan Mina Hanım’ın İngiliz Edebiyatı üzerine yazdığı kitaplar ve çevirilerinin güzelliğidir. Mina Hanım’ın evlendiği tek insan olan Cahit Irgat ile kaybettiği oğlu Mustafa benim yakın dostumdu. Ölümü kültür dünyamız için büyük kayıp.

Feridun Andaç: “Toplumsal belleğe dönüşü sağladı

Mina Urgan bence giderek belleksizleşen toplumumuzda bir anlamda belleğe dönüşü sağladı. Onun ‘dinozor’ nitelemesi tükenenin ne olduğuna dönük hoş bir ironi bence. Oysa dönüp baktığınızda Mina Urgan senelerdır o birikimiyle orada duruyordu. Yani onu bilen biliyor, okuyan okuyordu zaten. Yazdığı anılarının ilgi görmesi ise senelerdır kitaptan uzaklaştırılan bireylerin, ütopyalarını yitirenlerin belleğe dönüşüydü. Mina Urgan bir dönem varolan, özellikle 12 Eylül 1980 sonrası yitirilen okur potansiyaline kendini gösterdi. Mina Urgan gider ayak bir anda o bellek şokunu yaşattı aydınlar ve okur yazarlar katında.

Vedat Günyol: “50 yıllık dostumdu

Mina benim 60 yıllık dostumdu. Birlikte birden çok çeviriler yaptım. Onu bana ilk olarak büyük dostum Halet Çambel tanıttı. Tanışıklık o tanışıklık. Şimdi Mina Urgan’ın ölümü tabi çok üzgünüm. Her ölüm erken ölümdür derler ya, ama Mina’nın ölümü bence erkenin erkeni oldu.

Semih Gümüş: “Yeri doldurulamaz

Mina Urgan’ın ölümünden sonra gene düşündüm. Şimdi onun yerini dolduracak bir başkasını bulabilir miyiz? Yeri doldurulmayacak kimse yoktur denirdi eskiden. Sanırım değerlerimizin bireyliklerini olduğu gibi ortaya koyamadıkları senelerdan kalmadır bu söz. Çünkü ölülerimizin yerini ne yazık ki dolduramıyoruz. Mina Urgan da bireyliğini kıskançlıkla korumuş benzersiz aydınlardındı.

Tahsin Yücel: “Yaptıkları ile övünmedi

Arkasında zengin bir bilgi birikiminin ürünü olan birden çok kıymetli yapıt bıraktı. Ama bu kıymetli yapıtlarla övünmek şöyle dursun, Virginia Woolf’la 1995 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü verdik diye hemen hemen kızmıştı bize. Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri’nin, bu içten anıların gördüğü büyük ilgiden de bayağı rahatsız oldu, hemen hemen kendi kendinden kuşku duymaya kadar götürdü işi. ‘Başarı’ aramamanın bedeli bu olmalıydı.

Ferit Edgü: “Tartışmalarımızı özleyeceğim

Sevgili Mina Urgan, Cumhuriyet döneminin ilk gerçek entelektüellerinden biriydi. Bilime ve sanata inanıyordu. Sözcügün en güzel anlamında büyük bir saflıkla insanoğluna ve mutlu yarınlara. Kendi kendisiyle uyum içinde yaşadı. Çevirileriyle, incelemeleriyle kültür yaşamımıza büyük katkıları oldu. Doğru ve dürüst bir aydınımızdı. Sonu gelmeyen tartışmalarımızı özleyeceğim.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün