Biyografi

Mona Lisa Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mona Lisa kimdir?, Mona Lisa kaç yaşında?, Mona Lisa evi nerede?, Mona Lisa nerelidir? Mona Lisa ev adresi?, Mona Lisa kaç yaşında?, Mona Lisa nerede oturuyor?, Mona Lisa nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mona Lisa hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Haziran.147915.Temmuz.1542 senesinde doğan Mona Lisa şu an için 63 yaşında ve İkizler burcundandır. Mona Lisa doğum yeri ise Floransa, İtalyaFloransa, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Mona Lisa Kimdir? – Mona Lisa Evi Nerede? – Mona Lisa Nerede Oturuyor?

Mona Lisa Kimdir?, evi nerede?

İtalya, Floransa‘daki Rönesans esnasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine resmedilmiş 16. yüzyıl yağlıboya portresidir.

Mona Lisa, bir sanat eseridir. Bu yağlıboya tablo hâlihazırda Paris‘teki Louvre Müzesi‘nde sergilenmektedir. Leonardo da Vinci Mona Lisa tablosuna 1503 senelerında İtalya‘nın Floransa kentinde yapmaya başladı. Leonardo da Vinci’nin Fransa‘ya yaptığı bir yolculuk sonrasında 1506 senesinde tablo tamamlandı.

Mona Lisa, yani, Lisa del Giocondo, Gherardini Ailesi’ne mensup birisiydi ve Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo’nun eşiydi. Tabloda oturan bayanın kimliği, 2005 senesinde, Heidelberg Üniversitesi‘nin kütüphanesinde bulunan katip Agostino Vespucci’ye ait bir not ile tespit edilmiştir. Uzmanlara göre; tablo, Mona Lisa’nın ikinci oğlunun doğumuna ithâfen yapıldı

Mona Lisa’yla alakalı az bilinen 10 gerçek:

1– Mona Lisa’yı Fransızlar “La Joconde”, İtalyanlar ise “La Gioconda” olarak biliyor yani “Madonna Lisa”nın kısaltması. Bu da “Leydim Lisa” demek.

2– Mona Lisa’nın gerçekte kim olduğu hâlâ bir sır. Ancak tarihçiler onu Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa del Giocondo olduğuna inanıyor.

3– Diğer teoriler ise, Da Vinci’nin annesi Caterina Buti del Vacca , Meryem Ana, bir hayat kadını ve hatta Da Vinci’nin kendisi olduğu.

4– Da Vinci tabloyu 1503-1506 arası yaptı. Resme aşık olduğu sanılan Leonardo da Vinci, tabloyu Francesco del Giocondo’ya vermek yerine Fransa‘ya kaçırdı.

5Fransız Devrimi‘ne kadar birden çok Fransız Kralı’nın sarayında bulunan, Napolyon Bonapart‘un metresi Josephine‘in yatak odasını da süsledi.

61804‘ten beri Louvre’da sergilenen Mona Lisa’nın kaşı yok. Kadınların kaşlarını traş etmesi 16’ncı yüzyıl Avrupa’sında yaygın bir gelenekti.

7– Louvre’da 6 bin tablo olmasına rağmen ziyaretçilerin yüzde 95’i ilk iş olarak 77 cm x 53 cm ebatlarındaki bu küçük tabloya koşuyor.

8– Saatte 1500 birinin ziyaret ettiği tablo sabit 20 derece ısıda 3 kat camın arkasında korunuyor. Müze ise her sene 330 bin Mona Lisa konulu ürün satıyor.

9– Tablo 1911’de çalındı. 2 yıl sonra yaratıldığı yer olan Floransa’da bulundu. Soygunla alakalı sorgulananlar içerisinde ünlü ressam Pablo Picasso’da vardı.

10– Yağlı boya tablo her sene bir gün aşağı indirilerek temizleniyor. Mona Lisa’nın ziyarete açık olmadığı o gün Louvre Müzesi‘nin en sakin günü oluyor.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün