Biyografi

Mori Motonari Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mori Motonari kimdir?, Mori Motonari kaç yaşında?, Mori Motonari evi nerede?, Mori Motonari nerelidir? Mori Motonari ev adresi?, Mori Motonari kaç yaşında?, Mori Motonari nerede oturuyor?, Mori Motonari nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mori Motonari hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1497??.??.1571 senesinde doğan Mori Motonari şu an için 74 yaşında ve burcundandır. Mori Motonari doğum yeri ise Suzuo Kalesi, JaponyaYoshidakōriyama Kalesi, Japonya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet BaşkanıAsker olarak devam ettirmektedir.

Mori Motonari Kimdir? – Mori Motonari Evi Nerede? – Mori Motonari Nerede Oturuyor?

Mori Motonari Kimdir?, evi nerede?

16. yy’daki Sengoku Dönemi’nde Batı Chügoku’nun yöneticisi olan Japon hükümdar, savaşçı ve filozof.

Mori Motonari, 1497 senesinde, Suzuo Kalesi, Aki Province, Japonya’da dünyaya geldi. Annesinin anayurdu olan Suzuo Kalesi’nde doğan Motonari’nin babası Mori Hiromoto, klanının yönetimini 1500 senesinde bıraktı ve oğulları ile beraber Tajihi- Sarugake sarayına taşındı.

1506 senesinde, babası Hiromoto’nun alkole bağlı hastalıklar sebebiyle vefat etmesinin sonrasında Sarugake olarak adlandırılan Mori, Inouye klanı tarafından topraklarına el konulmak istenmesi sebebiyle tehtid edilmeye başlandı. 1511 senesinde yasal olarak olgunluk yaşına erişmesi ile beraber, Motonari adını almaya hak kazandı.

1516 senesinde, babasının on yıl önceki vefatı ile birlikte klanın yönetimini ele alan abisi Okimoto’nun ölümü ile beraber klan, abisinin büyük oğlu Komatsumaru’ya geçti ve Motonari bu yönetimde söz sahibi bir üst-yönetici olarak yer aldı. Komatsumaru’nun 1523 senesindeki vefatından sonra, bütün klanın yönetimi Motonari’ye geçti.

Kendi klanından çok daha güçlü olan Amago ve Öuchi klanları içerisinde sıkışmış bir vaziyette kalan Motonari, denge politikası ve diplomasi aracılığıyla klanının hayatta kalmasını sağladı. Bir yandan da güçlerini arttırmak için kuvvetli bir ordu toplayan Motonari, zaman içinde iki klanı da yenerek bölgedeki en güçlü siyasi yapının yöneticisi konumuna yerleşti.

Motonari, savaşçı bir devlet adamı olmanın yanında, büyük bir filozof olarak da görülmekteydi. Oğullarından üçüne (Mori Takamoto, Kikkawa Motoharu ve Kobayakawa Takkage) verdiği ders, günümüzde halen siyasi yapılarda bütünleşmenin önemine ilişkin olarak öğretilmektedir. Söylenene göre Motonari, üç oğlunun da eline birer ok vermiş ve bunları kırmalarını istemiştir. Her bir oğlunun oku rahatlıkla kırdığını gördükten sonra, oğullarna üçer ok vermiş ve bunları bir arada kırmalarını söylemiştir. Hiçbirinin bunu başaramadığı görünce tarihe geçen ünlü sözünü söylemiştir; “Bir ok rahatça kırılır, ama beraber duran üç oku kıramazsınız

En büyük oğlu Mori Takamoto’nun ani bir hastalık yüzünden vefat etmesi ve ölümünün sonrasında zehirlenme dedikodularinin çıkması üzerine Motonari, sorumluların cezalandırılması için emirler verdi. Çocuklarına çok düşkün olan devlet adamının, üç karısından toplam dokuz oğlu ve iki kızı bulunmaktaydı.

Mori Motonari, 1571 senesinde, Yoshidakōriyama Kalesi, Aki Province’de hayata gözlerini yumdu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün