Biyografi

Muammer Karaca Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Muammer Karaca kimdir?, Muammer Karaca kaç yaşında?, Muammer Karaca evi nerede?, Muammer Karaca nerelidir? Muammer Karaca ev adresi?, Muammer Karaca kaç yaşında?, Muammer Karaca nerede oturuyor?, Muammer Karaca nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Muammer Karaca hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Kasım.190628.Nisan.1978 senesinde doğan Muammer Karaca şu an için 72 yaşında ve Akrep burcundandır. Muammer Karaca doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Muammer Karaca Kimdir? – Muammer Karaca Evi Nerede? – Muammer Karaca Nerede Oturuyor?

Muammer Karaca Kimdir?, evi nerede?

Muammer Karaca, 8 Kasım 1906 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Gerçek ismi Muammer Ruşen’dir. Veterinerlik öğrenimini yarım bırakarak tiyatroya gönül verdi. İlk kez 1923’te Sahir Opereti’nde sahneye figüran olarak çıktı. 1924’te Darülbedayi’ye girdi ve Renkli Fener oyununda rol aldı. 1930’daki kısa süreli Süreyya Opereti deneyiminden sonra tekrar Darülbedayi’ye döndü.1933 de “Karım Beni Aldatırsa” filmiyle sinemaya geçti.

1933 senesinde “Safiye Ayla” ile “Alabanda” Revüsü’nde oynayarak ünlendi. 1945’te bir süre Ses Opereti’nde çalıştıktan sonra 1955’de kendi adına tiyatro kurdu. Karaca Tiyatrosu 1955-1971 arası 16 yıl boyunca “Cibali Karakolu” adlı oyunu 3 bin kezden fazla sahneledi. Muammer Karaca bunun yanında “Cibali Karakolu” oyununun yazarıdır. Bunlardan üç binin üzerinde oyunla afişte kalma rekoru kıran “Cibali Karakolu”ndan sonra “Etnan Bey Duymasın”, “Demirel’e Söylerim”, “Lahmacun Cumhuriyeti” gibi oyunlarla geniş bir seyirci topluluğunun sevgisini kazandı.

Muammer Karaca’nın ilk oyunu 1950’li senelerda “Adnan Menderes” hükümeti zamanında politik bir hiciv içeren “Ednan Bey Duymasın” adlı oyundur.

Muhsin Ertuğrul‘un “Karım Beni Aldatırsa” (1938) filmiyle sinema oyunculuğuna da başlayan Karaca, “Leblebici Horhor”, “Aynaroz Kadısı”, “Bir Kavuk Devrildi”, “Akasya Palas” gibi birden çok filmlerde karakter rollerinde; Cibali Karakolu gibi tiyatrodan bir araya getirilen bazı filmlerde başrol oynadı.

Kendi mizacına uygun, güncel politik hadiseleri yergi üslubu içinde ele alan, bazen doğaçlamaya dayalı vodviller, komediler oynadı. Doğaçlamaya dayanan oyunculuğu, taklit yeteneği ve sahnelediği vodvil türü oyunlara kattığı güncel şakalerle bulvar tiyatrosunun ileri gelen oyuncu ve yönetmenlerinden sayılan sanatçı, tuluat tiyatrosu geleneğini politik taşlamalarla güncel olana uygulamış, kalın çizgili güldürü kanavası içinde doğaçlamaya bolca yer vererek hem oyunculuk hünerini göstermiş, hem de sahneden doğrudan seyirciye yönelttiği taşlamalarla kıvrak zekasını ispatlamıştır.

Muaammer Karaca, Atatürk‘ün silah dostlarından birisi olan dönemin İzmir valisi Kazım Dirik‘in kızı Şükran Hanım ile evlendi. Ama evlilikleri uzun sürmedi boşandılar.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde Karaca çıkmazında yaptırdığı Karaca Tiyatrosu, özel tiyatrolara kiralanan bir tiyatro binası olarak Türk tiyatrosuna hizmet etmeyi sürdürmektedir.

“Muammer Karaca, tuluat tiyatrosu geleneğini politik taşlamalarla güncel olana uygulamış, kalın çizgili güldürü kanavası içinde doğaçlamaya bolca yer vererek hem oyunculuk hünerini göstermiş, hem de sahneden doğrudan seyirciye yönelttiği taşlamalarla kıvrak zekasını ispatlamıştır. İlk kadrosunda Adile Naşit, Salih Tozan, Selim Özcan, Ziya Keskiner, Tolga Tigin, Güler Kıpçak, Mesude Eker, Aysel Gürel gibi sanatçılar bulunan, daha sonra da bu kadroya yeni sanatçılar eklenen Muammer Karaca Tiyatrosu’nun, Türk tiyatro yaşamında kendine özgü bir yeri mevcuttur. Muammer Karaca tiyatrosu 1959’da dağılmış, bir yıl sonra yeniden kurulmuştur.”

Muammer Karaca, 28 Nisan 1978 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Filmleri :
1975 – Şehvet Kurbanı Şevket

1975 – Hızlım Benim

1974 – Reisin Kızı

1973 – Büyük Şamata

1972 – Ay Aman Of

1967 – Demirel’e Söylerim

1966 – Cibali Karakolu
1952 – İstanbul Yıldızları

1946 – Kızılırmak – Karakoyun

1940 – Akasya Palas

1939 – Bir Kavuk Devrildi
1939 – Allahın Cenneti

1939 – Taş Parçası
1938 – Aynaroz Kadısı
1934 – Milyon Avcıları
1933 – Leblebici Horhor Ağa

1933 – Söz Bir Allah Bir

1933 – Cici Berber
1933 – Karım Beni Aldatırsa

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün