Biyografi

Müfit Özdeş Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Müfit Özdeş kimdir?, Müfit Özdeş kaç yaşında?, Müfit Özdeş evi nerede?, Müfit Özdeş nerelidir? Müfit Özdeş ev adresi?, Müfit Özdeş kaç yaşında?, Müfit Özdeş nerede oturuyor?, Müfit Özdeş nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Müfit Özdeş hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1943 senesinde doğan Müfit Özdeş şu an için 78 yaşında ve burcundandır. Müfit Özdeş doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Müfit Özdeş Kimdir? – Müfit Özdeş Evi Nerede? – Müfit Özdeş Nerede Oturuyor?

Müfit Özdeş Kimdir?, evi nerede?

Son Tiryaki ve Asker Kaçağı adlı eserleri ile tanınan Türk yazar ve çevirmen.

Müfit Özdeş1943 senesinde, Ankara’da dünyaya geldi. Dedesi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah dostlarından Lütfi Müfit Özdeş olan yazarın babası, İş Bankası’nın kurucuları içerisinde bulunan Mithat Özdeş’di. Gençlik senelerını İstanbul’da, Heybeliada’da geçiren ve bu şehirde eğitim alan yazar, üniversite eğitimi için ODTÜ’yü seçti ve bu üniversitede Elektirik Mühendisliği ve Ekonomi okudu; fakat 60’lı senelerın gençlik hareketlerine katılmak için eğitimini yarıda bıraktı.

1940’lı senelerda, Türkiye’de Baytekin adı ile tanınan Flash Gordon ile bilimkurgu ve çizgiroman edebiyatı ile tanışan ve 1950’li senelerda, Çağlayan Yayınevi tarafından yayına giren on kitaplık Yeni Dünyalara adlı bilimkurgu serisi ile bu ilgisini pekiştiren Özdeş, uzun seneler boyunca hayranı olduğu bu edebi türle olan bağlantısını hiç kopartmadı. 60’lı senelerda katıldığı öğrenci hareketlerinin sonrasında, 12 Mart1971 tarihinde gerçekleşen muhtıranın sonrasında yurt dışına yerleşti.

19711975 senelerı içerisinde, Oslo ve Beyrut’da yaşayan Özdeş, 1975 senesinde Türkiye’ye dönmesinin sonrasında Çağdaş Çeviri Evi’ni kurarak serbest ticari çevirmenlik yapmaya başladı. Uzun seneler boyunca okuyucusu olduğu bilimkurgu ve masal türlerinde ilk eserlerini 1983 senesinde vermeye başlayan Özdeş’in yayına giren ilk eseri, 1991 tarihini taşıyan ve Kor Yayınları’ndan çıkmış olan Kimin Ağrır O Bağırır oldu.

Metis Yayınevi’nden çıkan ve Bülent Somay’ın editörlüğünde hazırlanan Asker Kaçağı adlı derlemede bir öyküsü yayına giren Özdeş, gene Metis Yayınevi tarafından hazırlanan Metis Bilimkurgu serisinde bulunan Son Tiryaki adlı öykü kitabı ile ilk bilimkurgu kitabını yayınlamış oldu. Kısa hikayelerden oluşan eser, Philip K. Dick, Robert A. Heinlein, Poul Anderson gibi dünyaca ünlü yazarların eserlerinden oluşan serideki tek Türk yazara sahip kitap olarak yer aldı.

2005 senesinde, Remzi Kitapevi tarafından yayınlanmış olan Bilimkurgu Öyküleri adlı antoloji kitabında bir eseri yayına giren Özdeş, Metis Çeviri Dergisi’nde yayına giren çeviri üzerine söyleşileri ile de tanınımakta.

Halen İstanbul’da yaşamakta olan Müfit Özdeş, evli ve iki çocuk babasıdır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün