Biyografi

Muhtar Kent Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Muhtar Kent kimdir?, Muhtar Kent kaç yaşında?, Muhtar Kent evi nerede?, Muhtar Kent nerelidir? Muhtar Kent ev adresi?, Muhtar Kent kaç yaşında?, Muhtar Kent nerede oturuyor?, Muhtar Kent nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Muhtar Kent hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1952 senesinde doğan Muhtar Kent şu an için 69 yaşında ve burcundandır. Muhtar Kent doğum yeri ise New York, ABD. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Muhtar Kent Kimdir? – Muhtar Kent Evi Nerede? – Muhtar Kent Nerede Oturuyor?

Muhtar Kent Kimdir?, evi nerede?

1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketin CEO‘sudur.

Ahmet Muhtar Kent, 1952 senesinde New York‘ta doğmuştur. Esasen Ayvalık’lı Madra Ailesi’nden gelmektedir. Babasının adı Necdet Kent’dir. Babası II. Dünya Savaşı esnasında Marsilya Başkonsolosluğu, bu sırada trenle kamplara gönderilmek istenen 80 yahudi türkün yaşamını kurtarmıştır. Savaştan sonra Türkiye’nin New York Başkonsolosu olarak görev yaptı.

Muhtar Kent, Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra İngiltere Hull Üniversitesi ekonomi kısmını bitirdi. Londra City Üniversitesi’nde iş yönetimi hususunda master eğitimi yaptı. Üniversite eğitimi bitince Türkiye’ye dönüp askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası cebindeki bin dolarla ABD‘ye gitti, amcasının yanına yerleşti.

Bir gazete ilanında gördüğü bu işe yani 1978 senesinde Coca Cola‘ya girdi. Atlanta’da Coca Cola International’da pazarlama uzmanı olarak işe başladı. İşe ilk başladığında ilk 10 ayında sabah saat 4’te kalktı, kamyon yükledi, marketlere ve büyük satış noktalarına kamyonlarda Coca Cola taşıdı. Bir sene sonra reklam müdürü olarak Roma‘ya tayin oldu. 1981 senesinde da Hollanda‘ya atandı.

ABD, İtalya ve Hollanda’da çeşitli görevlerde bulundu. Coca Cola Internaitonal’ın Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak 1985 senesinde Türkiye’ye atandı. Şirketin Türkiye merkezini İzmir‘den İstanbul‘a taşıdı. 1989 senesinde şirketin Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Ve Alpler’den Himalayalar’a kadar 23 ülkeden sorumlu olarak Viyana‘ya taşındı. 1991’de Coca Cola Interntional’ın Orta ve Doğu Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca Cola Internaional’ın Birinci Başkan Yardımcısı olarak Viyana’ya atandı.

1995-1997 senelerı içerisinde Coca Cola’nın şişeleme grubu olan Coca Cola Amatil Holding Avrupa Başkanlığı zamanında 1 milyar dolarlık Orta ve Doğu Avrupa yatırımlarını gerçekleştirerek, 23 ülkede 26 yeni fabrikanın kurulmasını sağladı. Ardından Anadolu Grubu’na katılan Kent, 1999’da Efes İçecek Grubu İcra Başkanlığı’na atandı. Efes İçecek grubunun yeni pazarlara yayılması ve Londra Borsası’nda halka açılarak 2,5 kat değer kazanmasıyla ilerleyen süreci yöneten Kent, bunun yanında Coca-Cola İçecek şirketinin de yönetim kurulu kullanıcı hesabınde bulundu. 1999’da 20 yılını doldurduğu Coca-Cola’dan ayrıldı. Emekli olmayı tercih etmedi. Türkiye’de Anadolu Endüstri Holding’e geçti.

1999 ile 2005 seneler içerisinde Efes Pilsen grubunda görev aldı. 2005 senesinde Coca Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Orta doğu grup başkanı oldu. 2005 senesinde Efes İçecek Grubu’nun İcra Başkanlığı görevini bırakıp, 7 yıl aradan sonra Coca-Cola Company’ye dönmüştü. Kent, Coca-Cola’nın yeni oluşturulan Kuzey Asya, Avrasya, Orta Doğu Grubu’nun (100 ülke bağlı) başına getirilen Kent, Hong-Kong’dan bir anlamda ’dünyanın yarısı’nı yönetiyordu.

1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketin CEO‘su oldu. 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola’nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola’nın Yönetim Kurulu Başkanı Oldu.

1 Mayıs 2017’den beri geçerli olmak üzere Muhtar Kent Coca-Cola’nın CEO’su görevini bırakarak Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam edecek.

Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesi olan Muhtar Kent 2010 senesinde Okan Üniversitesinin verdiği Onursal Doktara Ünvanına layık görülmüştür.

Muhtar Kent, New York‘ta tanışıp evlendiği eşi Defne Kent ile birlikte iki çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün