Biyografi

Mümtaz Tarhan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mümtaz Tarhan kimdir?, Mümtaz Tarhan kaç yaşında?, Mümtaz Tarhan evi nerede?, Mümtaz Tarhan nerelidir? Mümtaz Tarhan ev adresi?, Mümtaz Tarhan kaç yaşında?, Mümtaz Tarhan nerede oturuyor?, Mümtaz Tarhan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mümtaz Tarhan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Ocak.190818.Ocak.1970 senesinde doğan Mümtaz Tarhan şu an için 62 yaşında ve Oğlak burcundandır. Mümtaz Tarhan doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AvukatSiyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Mümtaz Tarhan Kimdir? – Mümtaz Tarhan Evi Nerede? – Mümtaz Tarhan Nerede Oturuyor?

Mümtaz Tarhan Kimdir?, evi nerede?

Mehmet Mümtaz Tarhan, Avukat, siyasetçi, spor yöneticisi. Eski T.C. Çalışma Bakanı ve İstanbul valisi. Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün 10’uncu başkanıdır.

Mümtaz Tarhan, 1 Ocak 1908 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Mümtaz Tarhan’dır. Babası Abdülhalim Bey’dir. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1930 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı Kanunlar Müdürlüğü, İzmir Defterdarlığı, İstanbul İrat ve Servet Vergileri Müdürlüğü, Maliye Gelirleri Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Sayıştay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Gelirler Genel Müdürü iken Maliye Meslek Lisesi’nin kurulmasını sağladı. Neumark Komisyonu’nu kurarak gelir vergisiyle vergi usulleri kanunlarının hazırlanmasında yardımcı oldu. Tapu Kanunu’nun çıkartılmasında emeği geçti. Tapu Meslek Lisesi ve İstanbul Kadastro Mühendisleri Yüksekokulu’nu kurdu.

21 Aralık 1951 – 8 Mayıs 1954 tarihleri içerisinde Türkiye Sayıştay Başkanı olarak görev yaptı. Sayıştay başkanlığından ayrılıp siyasete atıldı. 1954’te Demokrat Parti (DP) listesinden Ankara Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi.

14 Mayıs 1954 – 12 Eylül 1957 tarihleri içerisinde 10. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Demokrat Parti Ankara milletvekili olarak parlamentoda bulundu. Meclis’te Maliye Encümeni Başkanlığı yaptı.

Mümtaz Tarhan, 9 Aralık 1955 – 25 Kasım 1957 tarihleri içerisinde Adnan Menderes başbakanlığındaki hükümette 9. Türkiye Çalışma Bakanı olarak görev yaptı.

29 Kasım 1957 tarihinde İstanbul valisi Fahrettin Kerim Gökay’dan İstanbul valisi ve belediye başkanı görevini devraldı ve 11 Mayıs 1958 tarihine kadar İstanbul valisi ve belediye başkanı olarak görev yaptı. Valiliği esnasında özellikle İstanbul’un temizliğini sağlama yönünden kente büyük yararı oldu. Tarhan, bütün ailelerin şikâyetçi olduğu “Çocuk Kumarhaneleri” yani her çeşit oyun salonlarını kapatmış, şehrin temizliği için de “Tükürük Yasağı” olmak üzere sıkı önlemler almıştır.

30.05.1950-10.11.1958 tarihleri içerisinde Türk Eğitim Derneği‘nin başkanlığını yaptı.

Kamu görevinden ayrıldıktan sonra 7 Ekim 1959 tarihinde, bünyesinde Özel Tarhan Koleji’ni de barındıran Tarhan Eğitim Kurumları’nı kurdu. Yaşamının sonuna değin kendi kurduğu bu özel okulun yöneticiliğini yaptı.

18 Haziran 1952 – 7 Ekim 1952 tarihleri içerisinde geçici olarak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olan Mümtaz Tarhan, 1967-1968 senelerında Gençlerbirliği futbol kulübünün başkanlığını üstlendi.

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra Yassıada’da yargılandı, beraat etti.

Mümtaz Tarhan, Fahire Hanım ile evli idi ve Gülay ve Gönül adlarında iki kızı mevcuttur.

Hukuk alanında yayımlanmış eserleri bulunmaktadır

Mümtaz Tarhan, 18 Ocak 1970 tarihinde İstanbul’da 62 yaşında ölmüştür.

Başlıca Eserleri:
1940 – Arttırma ve Eksiltme Kanunu Şerh ve İzahı
1940 – Olgunluğumuzun Panoraması
1947 – Medeni Kanun’un Genel Esasları

1948 – Ölünceye Kadar Bakma Akti
1948 – Akitler

1949 – Mukayeseli Dünya Kadastrosu

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün