Biyografi

Murat Han Kimdir? Evi Nerede?

Murat Han Kimdir? – Murat Han Evi Nerede? – Murat Han Nereli?

Murat Han kimdir?, Murat Han kaç yaşında?, Murat Han evi nerede?, Murat Han nerelidir? Murat Han ev adresi?, Murat Han kaç yaşında?, Murat Han nerede oturuyor?, Murat Han nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Murat Han hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Mayıs.1975 senesinde doğan Murat Han şu an için 46 yaşında ve Boğa burcundandır. Murat Han doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuDizi Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Murat Han Kimdir?, evi nerede?

Murat Han, 1 Mayıs 1975 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Erzincan‘dan Ankara’ya göç etmiş Feyzullah Bey ile Temam Hanım’ın iki kızından sonra doğan oğludur. Ankara’da Mimar Kemal Lisesi’nden mezun oldu. Lisedeyken tiyatro kolunda “Yunus Emre” oyununu ve William Shakespeare‘in “Beğendiğiniz Gibi” adlı oyununu oynadı.

Ankara, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünde mezun oldu. Sonra da 1998 senesinde Amerika’ya gidip Los Angeles‘ta Stella Adler oyunculuk akademisinde okudu. Okurken akşamları pizza dağıtma işinde çalıştı, başka işlerde de çalışarak harçlığını çıkardı. Üç yılın sonunda okul bittikten sonra Türkiye’ye döndü, askerliğini yaptı.

Bunun yanında Amerika’ya gitmek için müracaat ettiği Green Card çıkar. Derhal Amerika’ya gider. Gidince de Stella Adler Tiyatrosu’nda sahnelenen “Fareler ve İnsanlar” oyununda Lenny rolünü üstlenir. Arkasından başka oyunlar ve birkaç sinema filminde de İtalyan mafya üyesi, ya da Ortadoğulu uyuşturucu kaçakçısı gibi rollerde oynadı.

O senelerda birde bir buçuk yıl süren kısa bir evlilik yaptı. 2006 senesinde yönetmen Abdullah Oğuz’un ajansından ona iş teklifi gelir. Mutluluk filmindeki Cemal rolü için Türkiye’ye dönüş yapar.

Murat Han, Türkiye’de ilk filminde 2007 senesinde Zülfü Livaneli’nin hikayesinden Sırrı Süreyya Önder tarafından bir araya getirilen, yönetmeni, yapımcı ve Senaristi Abdullah Oğuz olan “Mutluluk” adlı sinema filminde; Talat Bulut, Özgü Namal, Lale Mansur ile birlikte oynadı.

2007-2009 senelerı içerisinde Star TV‘de gösterime giren “Vazgeç Gönlüm” adlı dizide İrem Altuğ, Bulut Aras, Çiğdem Batur ile oynadı.

Murat Han, 2008 senesinde Erden Kıral‘ın yönettiği “Vicdan” adlı sinema filminde Nurgül Yeşilçay ve Tülin Özen ile beraber oynadı.

2012 senesinde ABD. yapımı “Beyond the Trophy” adlı sinema filminde Michael Madsen, Eric Roberts, Brooke Newton, Ali Costello ile birlikte oynadı.

Murat Han, 2013-2014 senelerı içerisinde “Sana Bir Sır Vereceğim” adlı dizide başrol oynamıştır.

4-11 Ekim 2013 tarihlerinde yapılan 50. Altın Portakal Film Festivali’nde sunuculuğu Özge Özder ile paylaşmıştır.

2014 senesinde Osman Sınav’ın yapımcılığını yaptığı “Hatasız Kul Olmaz” adlı dizide Başrollerini Murat Han, Ekin Türkmen ve Ertan Saban ile paylaştı.

2017 senesinde “Evlat Kokusu” dizisinde Hande Soral, Barış Kılıç, Sedef Avcı, Murat Han, Yeşim Salkım, Selen Uçer, Alihan Türkdemir, Balım Gaye Bayrak, Nail Kırmızıgül, Pınar Çağlar Gençtürk, Haktan Pak, Hülya Duyar, Engin Yüksel, Tuğçe Kumral, Dilan Telkök, Aksel Üstün, Doğancan Sarıkaya ile beraber oynadı.

Ödülleri :
2007 – 44. Altın Portakal Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu – Mutluluk filmindeki rolü ile

Filmleri ve Dizileri :
2007 – Mutluluk (sinema)
2007 – 2008 – Vazgeç Gönlüm (Salih)(TV Dizisi)
2008 – Vicdan (Mahmut)(sinema)
2009 – 2010 – Ömre Bedel (Cesur)(TV Dizisi)
2009 – Hesaplaşma (Kuzey Cemal)(TV Dizisi)
2010 – Kardelen (sinema)
2011 – Sensiz Olmaz (Hakan)(TV Dizisi)
2011 – Karadedeler Olayı (sinema)
2012 – Eve Düşen Yıldırım (Namık)(TV Dizisi)
2012 – Beyond the Trophy (Rus Ajan)(sinema)
2013-2014 – Sana Bir Sır Vereceğim (Bulut)(TV Dizisi)
2014 – Hatasız Kul Olmaz (Bulut)(TV Dizisi)
2015 – Kervan 1915 (Katırcı Salim) (Sinema Filmi)
2017 – Evlat Kokusu (Cevahir Akbaş) (TV Dizisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün