Murat Karayalçın Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Murat Karayalçın kimdir?, Murat Karayalçın kaç yaşında?, Murat Karayalçın evi nerede?, Murat Karayalçın nerelidir? Murat Karayalçın ev adresi?, Murat Karayalçın kaç yaşında?, Murat Karayalçın nerede oturuyor?, Murat Karayalçın nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Murat Karayalçın hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1943 senesinde doğan Murat Karayalçın şu an için 78 yaşında ve burcundandır. Murat Karayalçın doğum yeri ise Samsun olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Murat Karayalçın Kimdir? – Murat Karayalçın Evi Nerede? – Murat Karayalçın Nerede Oturuyor?

Murat Karayalçın Kimdir?, evi nerede?

Murat Karayalçın, 1943 doğumlu, Türk siyaset adamı.

1943 senesinde Samsun‘da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini, Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulu’nda, lise öğrenimini de Ankara Gazi Lisesi’nde tamalayan Karayalçın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nde bir yıl İngilizce hazırlık okuduktan sonra girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümü’nden 1968 senesinde mezun oldu.

İngiltere‘de, kalkınma üzerine yüksek lisans eğitimi alan ve Türkiye‘ye dönüşünün sonrasında, Devlet Planlama Teşkilatı‘nda uzman yardımcısı ve uzman olarak çalışan Karayalçın, 19781979 senelerı içerisinde Cumhuriyet Halk Partisi hükümetinde, Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığı‘nda Müsteşar Yardımcılığı görevinde çalıştı.

Kent-Koop’un kurucuları içerisinde bulunan ve bu oluşumda mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981’den Mayıs1991’e kadar da genel başkanlık görevlerini üstlenen Karayalçın, 19861987 senelerinde, Uluslararası İskan Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Ankara şehir planlamasına katkıda bulunmak maksadıyla önderliğini üstüne aldığı, “Batıkent” adıyla bilinen uydukent projesi, Türkiye’ nin en büyük uydukent projesi olarak hayata geçti.

Kasım 1986’da o zamanda İngiltere Veliahtı olan Prens Charles‘dan, Dünya Konut Yılı Ödülü’nü alan ve aynı sene Nokta Dergisi tarafından yılın işadamı seçilen Murat Karayalçın, 1987 ve 1991 senesinde Türkiye’nin dış tanıtımına yaptığı katkılar sebebiyle TÜTAV ödülüne layık görüldü. Karayalçın, 1993 senesinde Fransız hükümeti tarafından, Türk – Fransız ilişkilerine katkılarından dolayı Ulusal Seviyede Lejyon Donör Nişanı’nın da sahibi oldu.

26 Mart1989’da yapılan yerel seçimlerde Sosyal Demokrat Halkçı Parti‘den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve bu görevini Eylül1993 tarihine kadar sürdüren Karayalçın, Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin 11 Eylül 1993’te yapılan 4. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan seçildi.

50. Hükümet zamanında, 19 Eylül 1993 tarihinde başladığı Başbakan Yardımcılığı, Devlet Bakanlığı ve Mümtaz Soysal’dan devraldığı ve 12 Aralık199427 Mart1995 tarihleri içerisinde Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Karayalçın, 27 Mart 1995’te, SHP’nin CHP ile birleşmesinin sonrasında genel başkanlıktan ayrıldı.

18 Nisan1999‘da yapılan yerel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını koyan fakat kazanamayan Karayalçın, Haziran 1999’da da, CHP Kurultayı’nda başkanlığa adaylığını koydu. Burada da başarısız olmasının sonrasında, CHP’den ayrılmamasının öncelikli nedenini, parti hukukuna ve parti içi demokrasiye aykırı yapılan uygulamalar olarak göstererek istifa eden ve Fikri Sağlar ile birlikte yeni bir Sol parti oluşumu için kolları sıvayan Karayalçın, 24 Mayıs2002‘de, dostlarıyla beraber Sosyal Demokrat Halk Partisi adında yeni bir parti kurdu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, genel başkanı olduğu SHP’nin içinde olduğu Demokratik Güç Birliği‘nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Karayalçın, başarılı olamadı.

Deniz Baykal önderliğindeki bugünkü CHP yönetimine tepkisini koyarak, önce Parti Meclisi’nden daha sonra da partiden istifa etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker