Biyografi

Murat Vargı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Murat Vargı kimdir?, Murat Vargı kaç yaşında?, Murat Vargı evi nerede?, Murat Vargı nerelidir? Murat Vargı ev adresi?, Murat Vargı kaç yaşında?, Murat Vargı nerede oturuyor?, Murat Vargı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Murat Vargı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1948 senesinde doğan Murat Vargı şu an için 73 yaşında ve burcundandır. Murat Vargı doğum yeri ise olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Murat Vargı Kimdir? – Murat Vargı Evi Nerede? – Murat Vargı Nerede Oturuyor?

Murat Vargı Kimdir?, evi nerede?

MV Holdig’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Murat Vargı, 1948 senesinde doğmuştur. Ankara TED Kolejinden mezun oldu. Üniversite tahsilini Ankara’da Ankara Üniversitesinde Ekonomi ve Dış Ticaret üzerine yaptı. Ardından Helsinki School of Economics’de de UNTD bursu ile ticaret geliştirme lisans programını, daha sonra da yine burslu olarak Indian Institute of Foreign Trade, New Delhi’de Dış Ticaret programını tamamlamıştır.

1972 senesinde Koç Holding’de ihracat temsilcisi olarak çalışmaya başladı.

1976 senesinde 3 ortağıyla beraber Penta Dış Ticaret şirketini kurdu. Şirketin 1989 senesinde bölünmesi ile Murat Vargı Penta Tekstil şirketinde tekstil sektöründeki çalışmalarına devam etmiştir. 1994 krizinde iflas edip tekstil sektöründen çekildi. Penta Tekstil 2005 senesinde alınan stratejik bir karar ile kapatılmış ve MV Grubu tekstil sektöründen çekilmiştir.

GSM projesini, Sabancı ve Koç gibi birden fazla büyük grupla görüştü. Kimsenin yüzüne bakmak istemediği projeyle alakalı olarak Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’i ikna etmeyi başardı. Vargı’nın, projeyi zamanın Yapı ve Kredi Bankası Genel Müdürü arkadaşı Burhan Karaçam aracılığıyla Karamehmet’e ulaştırmasıyla, Türkiye’nin en büyük GSM şirketi Turkcell dünyaya geldi. Vargı, bunun bunun yanında Türkiye’nin ilk teknoloji perakende zinciri KVK’nın ortakları arasına girdi.

1993 senesinde Turkcell’in ve KVK’nın kurucu ortağı olan Murat Vargı, 1993 senesinde MV Holdingi kurdu. Murat Vargı, telekom dışında enerji, turizm, reklam sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Vargı’nın bu şirketleri MV Holding çatısı altında faaliyet gösteriyor.

2004 senesinde Ata Film Stüdyoları ve 2005 senesinde TEM Stüdyolarının alımı gerçekleştirilmiştir.

2005 senesinde İzmir Büyük Efes Oteli için Özelleştirme İdaresi tarafından açılan ihaleyi Tahincioğlu Holding ile ortak olarak kazanılmıştır. 2008’de de Swissotel Büyük Efes olarak yeniden hizmete açmıştı. 2006 senesinde ABD merkezli arama motoru olan Hakia’nın hislerinden alarak hissedarı olmuştur.

Murat Vargı, MV Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı, KVK Yönetim Kurulu Başkanı, TED İstanbul Koleji, TESEV, TEGV ve Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi’dir. Ayrıca ve TESEV üyesi olup, TEGV, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve KVK Diyarbakır Okulu’nun destekçisidir.

Murat Vargı, Birgül Vargı ile evlidir. Banu Vargı Tümay adında bir kızı mevcuttur.

ABD merkezli finans dergisi Forbes’un 2015 senesinde açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde Murat Vargı 1 milyar dolar serveti ile dünya sıralamasında 1741nci sırada yer almıştır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün