Mustafa Sandal Kimdir? Nerelidir?

Mustafa Sandal Kimdir? – Mustafa Sandal Evi Nerede? – Mustafa Sandal Nereli?

Mustafa Sandal kimdir?, Mustafa Sandal kaç yaşında?, Mustafa Sandal evi nerede?, Mustafa Sandal nerelidir? Mustafa Sandal ev adresi?, Mustafa Sandal kaç yaşında?, Mustafa Sandal nerede oturuyor?, Mustafa Sandal nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mustafa Sandal hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 11.Ocak.1970 senesinde doğan Mustafa Sandal şu an için 51 yaşında ve Oğlak burcundandır. Mustafa Sandal doğum yeri ise Beşiktaş, İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Pop ŞarkıcısıBesteciSöz yazarı olarak devam ettirmektedir.

Mustafa Sandal Kimdir?, evi nerede?

Türk besteci ve pop müzik sanatçısı

  Mustafa Sandal, 11 Ocak1970‘de İstanbul, Beşiktaş’ta dünyaya geldi. Babası Erzincanlı Yusuf Sandal ve annesi Adanalı Tülin İleri’dir. Annesinin babası yani dedesi TRT eski sanatçılarından, Ritim – Saz ustası Hüseyin İleri’dir.

İstanbul Tarabya’daki Özel Dost Koleji’ndeki ilköğreniminin sonrasında İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında bulunan “College Du Leman ” da orta ve lise tahsilini bitirdi. Ardından, üniversite tahsiline Boston New Hampshire College’da başladı. İçindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp 2.5 senelik üniversite tahsilini yarıda bırakarak 1989 senesinde Türkiye’ye döndü. Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun seneler, tüm yaşamıyla beraber müziğine de yansıdı. Aldığı tüm bu eğitimle birlikte çocukluk senelerından beri içinde duyduğu müzik tutkusunun ışığında, profosyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda; Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi ülkemizin en ileri gelen müzik adamlarının yanında başladı (1989). Bunun bunun yanında, Cenevre’deki orta okul ve lise senelerında okul DJ’liği ile başlayan bu müzik aşkı İstanbul Gelişim Stüdyosu’na adım atması ile doruğa ulaştı.

Kendi müzik ruhunu öğrendikleriyle birleştirerek belki de asıl müzikal kimliği olan bestecilik ve söz yazarlık yönünü ortaya koydu. “Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, Reyhan Karaca, İzel Çeliköz, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker ve Ferda Anıl Yarkın” gibi sanatçılara verdiği besteler, kendisini gerçek anlamda peşinden koşulan bir besteci ve söz yazarı konumuna getirdi…

Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı tercih etti. Bu süre zarfında da müziği her yönüyle incelemeyi ve müzik teknolojisini de yakında zamandan takip etmeyi ihmal etmedi. Aradan gecen uzun çalışmalardan sonra kendi bestelerini yorumlamaya karar verdi.1994 senesinde ilk albümü “Suç Bende“yi çıkardı. Bu albümün satış tirajı, senelerdan beri yapmış olduğu çalışmalarının bir ürünü olurken, kendisini Türk Pop Müziği’nin tartışmasız yıldızlarından birisi yaptı. “Suç Bende” isimli albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi’nde bir seneden fazla daha kısa bir zaman zarfında yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser vererek kırılması güç bir rekora imza attı. İlk albümünün başarısından sonra, bestecilik ve söz yazarlığı ile yetinmeyerek aranjörlük yönünü daha da ilerletmeye karar verdi. Keza, evine bir Home-Studio kurarak çalışmalarını daha hızlı ve çok yönlü olarak yapmaya başladı.

1995 senesinde ilk kez bir albümün müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenerek Sibel Alaş’ın “Adam” isimli prodüksiyonuna imza attı.

1996 ‘da “Gölgede Aynı” adlı ikinci albümünü hazırladı. Bu albümün ilk albümden farkı, tam anlamıyla bir Mustafa Sandal prodüksiyonu olmasıydı. Ayrıca, verdiği yüzlerce yurt içi ve yurt dışı konserle birlikte, 2 Milyon kaset ve 600 Bin adetlik CD tirajı, eşine az rastlanır bir fanatizmi de yanında getirdi. Bir zamanlar hayal edilmesi bile güç olan stadyum konserlerindeki başarısıyla yetinmeyerek müziğin görsel yani diyebileceğimiz video kliplerde de bundan öncekilerde denenmemiş temalar kullanıldı. “Bir Anda” adlı şarkısına aksiyon tarzında çektiği klip, ilk günden beri büyük dikkat çekti.

1997 senesinde, Londra’ya yerleşip üniversite eğitim hayatına kaldığı yerden “American College Of London“’da devam ederken yine Londra’da İzel’in Emanet adlı albümün müzik direktörlüğünü üstlendi.

1998 Eylül’ünde çıkardığı üçüncü albümü “Detay” ile beklentileri yine boşa çıkarmadı. Yurt içinde onlarca şehirde, yurt dışında da Amerika, Avustralya, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa, Türkmenistan, Azerbaycan gibi birden fazla ülkede toplam 120 konser veren sanatçı, bu albümde de her daimki satış tirajlarını yakaladı. Kışında Paris/Fransa’da Sony Music’le yaptığı anlaşma ile dünyaya açılan Sandal, yurt dışında yayınlanmak üzere “Araba” adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakes/Fas’ta klip çekti. Yurt dışında da çok ses getiren ve de bi hayli beğeni alan bu single çalışması ile bundan öncekilerde albümlerinde yorumladığı şarkılardan 12 tanesinin bulunduğu albüm aracılığıyla, Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, birden çok TV programına katılıp röportaj verdi. Ayrıca, “Araba” şarkısına gelen okuma istekleri ışığında, Rusça, Arapça ve Yunanca dillerine çevrildi .

Mustafa Sandal, askerliğini 1999 senesinde bedelli askerlik uygulamasından yararlanarak Malatya‘da 28 gün askerlik yapmıştır.

2000 Haziran’ında “Akışına Bırak” adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğü kimliğini İskender Paydaş’la paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı. Düzenlemelerinde Volga Tamöz’ün de imzasının bulunduğu şarkılar, kaliteli alt yapısı ve ses efektleriyle bi hayli dikkat çekti.

2000-2001 konser programlarının içerisinde, çocukluğundan beri hayranı olduğu Eros Ramazotti ile birlikte İstanbul Ali Sami Yen Stadı’nda 25 Bin kişi önünde yaptığı düetle çok saygı duyduğu bu müzik adamıyla aynı sahneyi paylaşarak, bugün gelmiş olduğu noktaya hakkı ile geldiğini ispat etti.

2002 senesinin ilk aylarında, görenlere parmak ısırtan yeni stüdyosunu kurdu ve 5. albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Ayrıca, kendi prodüksiyon şirketi olan YADA PRODUCTIONS bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan Fan Club’ını, isim ve format değişikliğiyle yenilediği web sitesi üzerinden faaliyete geçirdi.

2002 Haziran’ında çıkardığı “KOP” adlı albümü ile müzik piyasasına yeniden hızlı bir giriş yaptı…

2003 senesinde ekibiyle Paris Olympia’da bir konser verdi. 2003 senesinde sevenlerine bir sürpriz yaparak “Maxi Sandal 2003” isimli bir maxi single çıkardı.

Sanatçı yine 2003 senesinde, Almanya-Universal Music etiketiyle “Aya Benzer 2003 (Moonlight)” isimli bir single ile “Seven” isimli bir albüm ile Avrupa’lı müzikseverlerle buluştu. Yine aynı yıl Beşiktaş Spor Kulübü’nün kuruluşunun 100. yılı için “100. Yıl Marşı” ve “Hadi Hisset” adlarında besteler yaptı.

2004 senesinde LR Kozmetik toplam 24 ülkede kendi adına üretilen “7” adlı parfümü piyasaya sundu. 2004 senesinde Türkiye’de “İste” isimli maxi-single’ı piyasaya çıktı. Yaz boyu “Volkswagen ile Müzik Aşkına” konserlerinde sevenleriyle buluştu.

10 Ocak 2005’te “İsyankar” isimli şarkısının single çalışması ile yurtdışındaki sevenleriyle buluştu. İsyankar, Almanya, Avusturya ve İsviçre‘de en fazla satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı.

Yurt dışında popülerliğini iyice arttıran Mustafa Sandal 2005 senesinde İstanbul‘da oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finali için Türkiye’ye gelen kupayı Taksim Meydanı’nda verdiği konser esnasında İstanbul belediye başkanı Kadir Topbaş ile birlikte kaldırdı.

2005 senesinde Almanya‘nın ZDF televizyonun bir programında Aspendos Tiyatrosu’nda Shakira ile aynı sahneyi paylaştı.

2006 senesinde Almanya, İngiltere, Pakistan, Rusya, Hollanda, Arnavutluk ve Brezilya‘da konserler verdi. 2007 senesinde dedesi Hüseyin İleri‘yle birlikte “muhabbet kart” reklamında oynadı. Arnavutluk’ta konser verdi. 2008 senesinde Muhabbet Kart sponsorluğunda gerçekleşen Türkiye turnesi Ordu’da başladı Muğla konseriyle turne bitti

Mustafa Sandal, cep telefonu reklamıyla 2008 senesinin en iyi reklam filmi ödülünü aldı.

Türkiye’deki sanatçılar içerisinde en fazla ‘fan club’ üyesine sahip olan Sandal, yeni bir rekora imza attı. Kendine ait internet sitesinde 200 bin hayranı bulunan şarkıcı, Avrupa’da Madonna ve Britney Spears‘ın sonrasında üçüncü sırada yer alıyor.

2008 senesinde Avrupa ülkelerinde toplam yapılan ankette ‘Avrupa’nın en bi hayli beğeni alan Türk sanatçısı seçilen Sandal, 2009 Ramazan Bayramı’da yayına giren UNICEF broşüründe dünyaya barış mesajı verdi.

Mustafa Sandal Star Tv‘de yayına giren Kimsin Sen adlı yarışma programının sunuculuğunu yaptı. 2010 senesinin sonuna doğru vizyona giren “New York’ta Beş Minare”filminde başrol oynayan Mustafa Sandal, Acar adlı bir Terörle Mücadele polisini canlandırdı. 2010 senesinde Mahsun Kırmızıgül’ün konusunu yazıp yönettiği “New York’ta Beş Minare” adlı sinema filminde başrollerde Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Mahsun Kırmızıgül, Robert Patrick, Gina Gershon, Danny Glover rol almıştır.

2011 senesinde Mustafa Sandal ve Dolunay Soysert TRT1’de yayına giren Başrolde Aşk adlı dizide başrol oynadılar. Ayrıca 2011 ve 2012 senesinde Star Tv‘de yayına giren “O Ses Türkiye” adlı yarışma programında Hülya Avşar, Hadise Açıkgöz ve Murat Boz ile beraber juri kullanıcı hesabı yapmıştır.

Mustafa Sandal, 2011 senesinde o dönem revaçta olan elektronik sigara ticaretine girdi. Ancak bir yıl sonra hükümet e-sigarayı yasaklayınca şirket zarar etmeye başladı. Bu gelişme üzerine sağlık ürünleri ithalatına yönelen fakat bu alanda da bekledikleri ciroya ulaşamayan ünlü popçu ve ortağı, 3 senedir zarar eden şirketi 30 Ocak 2015 tarihinde kapattı.

2012 senesinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile beraber çocukların, gençlerin ve ailelerinin spora teşvik edilmesi için “Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi”nde Mustafa Sandal olimpiyat elçisi olarak yer aldı ve bu proje kapsamı içinde “Teşekkürler Anne” adlı bir şarkı besteledi.

Beşiktaş Taraftarı olan ve uçuşa merakı ile bilinen Mustafa Sandal, pilotluk sertifikasına sahiptir. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

Mustafa Sandal, 13 Ocak 2008 tarihinde Boşnak şarkıcı Emina Sandal Türkcan (Jahovic) ile evlendi. Bu evlilikten Yaman (d.2009) ve Yavuz (d.2012) adında 2 erkek çocuğu mevcuttur. 6 Haziran2018 tarihinde anlaşmalı olarak boşandılar.

Mustafa Sandal, Acun Ilıcalı‘nın kanalı TV8‘de 3 Ağustos 2015 Pazartesi akşamı yayın hayatına başlayan ve sunuculuğunu Acun Ilıcalı‘nın yapacağı ‘Rising Star‘ (Yükselen Yıldız) müsabakasında, Demet Akalın, Gülben Ergen ve Fuat Güner ile birlikte jüri kullanıcı hesabı yaptı.

Katıldığı Televizyon Programları :
2010 – Kimsin Sen
2011 – 2013 – O Ses Türkiye
2015 – Rising Star Türkiye

Filmleri :
1996 – Bay E
2010 – New York’ta Beş Minare
2011 – Başrolde Aşk
2013 – Uçaklar 3D (Türkçe Seslendirme)
2014 – Arkadaşım Hoşgeldin (Kendisi)

Albümleri :
1994 – Suç Bende
1996 – Gölgede Aynı
1998 – Detay
1999 – Araba
2000 – Akışına Bırak
2002 – Kop
2003 – Maxi Sandal 2003
2003 – Seven
2004 – İste
2005 – Yamalı Tövbeler
2007 – Devamı Var
2009 – Karizma
2010 – Her Devrin Devleri
2011 – Şıkır Şıkır (Ft. Gülben Ergen)
2012 – Organik
2013 – 2 Tas Çorba

Ödülleri :
1994 – İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA)En İyi Pop Müzik Sanatçısı
1996 – MGD Altın Objektif Ödülleri, En İyi Pop Müzik Sanatçısı
1996 – Altın Kelebek Ödülleri, En İyi Türk Pop Müziği Erkek Sanatçı
1997 – 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri, Yılın Şarkısı (Araba)
1997 – 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri, En Çok Satan Albüm (Gölgede Aynı)
1997 – 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri, En İyi Pop Erkek Sanatçı
1998 – Bosna Hersek Ödülleri, En İyi Yabancı Sanatçı
1999 – 5. Kral TV Video Müzik Ödülleri, En İyi Şarkı Sözü (Aya Benzer)
1999 – 5. Kral TV Video Müzik Ödülleri, En İyi Pop Erkek Sanatçı
2000 – İstanbul FM Altın Ödülleri, En İyi Pop Erkek Sanatçı
2002 – MGD Altın Objektif Ödülleri, En İyi Sanatçı Sitesi
2002 – MGD Altın Objektif Ödülleri, En İyi Pop Müzik Sanatçısı
2003 – 9. Kral TV Video Müzik Ödülleri, En kaliteli Pop Erkek Sanatçı
2003 – 1. MÜ-YAP Müzik Ödülleri, Diamond Albüm (Kop)
2004 – 2. MÜ-YAP Müzik Ödülleri, Diamond Albüm (Aşka Yürek Gerek)
2005 – 5. MÜ-YAP Müzik Ödülleri, Diamond Albüm (İste)
2010 – Siyaset Dergisi Ödülleri, En İyi Pop Erkek Sanatçı
2011 – 1. OMÜ Medya Ödülleri, En İyi Erkek Şarkıcı[55]
2012 – 18. Kral Müzik Ödülleri, MÜYAP Digital Satış Ödülü (Şıkır Şıkır )
Kaynak:Bilgisayfam.net

bestnich altyazılı porno porno nulled script