Biyografi

Mustafa Yeneroğlu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mustafa Yeneroğlu kimdir?, Mustafa Yeneroğlu kaç yaşında?, Mustafa Yeneroğlu evi nerede?, Mustafa Yeneroğlu nerelidir? Mustafa Yeneroğlu ev adresi?, Mustafa Yeneroğlu kaç yaşında?, Mustafa Yeneroğlu nerede oturuyor?, Mustafa Yeneroğlu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mustafa Yeneroğlu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Temmuz.1975 senesinde doğan Mustafa Yeneroğlu şu an için 46 yaşında ve Yengeç burcundandır. Mustafa Yeneroğlu doğum yeri ise Bayburt olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SiyasetçiMilletvekili olarak devam ettirmektedir.

Mustafa Yeneroğlu Kimdir? – Mustafa Yeneroğlu Evi Nerede? – Mustafa Yeneroğlu Nerede Oturuyor?

Mustafa Yeneroğlu Kimdir?, evi nerede?

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan önderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)’nin kurucuları içerisinde oldu.

Mustafa Yeneroğlu, 1 Temmuz 1975 tarihinde Bayburt’da doğmuştur. 1976 senesinde ailesiyle birlikte Almanya’nın Köln şehrine yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimimi Köln’de bitirdiktan sonra Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ise denklik belgesini aldı.

Mustafa Yeneroğlu, 1987 senesinden beri, ortalama 27 yıl boyunca yurt dışındaki sivil toplum çalışmalarına aktif olarak katıldı. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatında çeşitli kademelerde görev aldı. 2011-2014 senelerı içerisinde IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve son olarak IGMG Genel Sekreteri olarak Avrupa’da yaşayan Müslümanlara yönelik çeşitli çalışmalara öncülük etti.

Avrupa’daki Türklerin ve Müslümanların meseleleri, din özgürlüğü, ayrımcılık, Türk vatandaşlarının yurt dışındaki poblemleri; azınlıklar, yabancılar ve vatandaşlık hukuku, göç ve diaspora politikaları, yurt dışı kültür, eğitim ve din politikaları ile alakalı çalışmalar yaptı. Göçmen ve azınlık hakları hususunda, Avrupa’da artan İslam düşmanlığı ile alakalı siyasi ve hukuki çalışmalarda aktif olarak yer aldı, yüzlerce davayı takip ve koordine etti.

Uzun seneler boyunca haber-yorum dergisi “Perspektif’in” Genel Yayın Yönetmenliğini ve kültür-sanat-felsefe dergisi “Sabah Ülkesi’nin” yayın sorumluluğunu üstlendi. Türkiye dışında yaşayan yurttaşlarımızın dil, kültür ve kimliklerini muhafaza etmeleri için Türkçe yayınların artırılması hususunda çeşitli çalışmalar yaptı. Bu doğrultuda bir çok projeyi hayata geçirerek ilmî ve kültürel hizmetlerde bulundu.

“Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği” ile “Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği (Federation Againist Injustice and Racism) Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca bir iletişim ajansı ve yayınevi kurucu müdürlüğü yaptı. 2015 senesinden beri “Göç Araştırmaları Vakfı” Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak seçildi.

AK Parti’nin 12 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen 5. Olağan Kongresinde Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. Ayrıca 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı, Aralık 2017 ile Haziran 2018 tarihleri içerisinde TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu kullanıcı hesabı görevini ifa etti.

24 Haziran 2018 seçimlerinde yeniden AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak seçilmesiyle birlikte 18 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen 6. Olağan Kongrede, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliğine seçildi.

27. Yasama Döneminde TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Üyeliği ve TürkiyeAvusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinin bunun yanında AK Parti MKYK kullanıcı hesabı, 28 Ekim 2019’da MKYK kullanıcı hesabınden, 30 Ekim 2019 tarihinde AK Parti’den istifa etmesiyle birlikte son bulmuştur.

30 Ekim 2019 tarihinden beri bağımsız İstanbul Milletvekili olarak görevine devam etti.

Almanca ve İngilizce bilen Mustafa Yeneroğlu, evlidir ve üç çocuğu mevcuttur.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan önderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)’nin kurucuları içerisinde oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün