Bilgi

Nafaka Kalkıyor! Çocuklar İcra Yoluyla Alınamayacak! İşte Yeni Düzenleme!

Nafaka Kalkıyor! Çocuklar İcra Yoluyla Alınamayacak! İşte Yeni Düzenleme!, arayışı içine giren okurlarımız için Nafaka Kalkıyor! Çocuklar İcra Yoluyla Alınamayacak! İşte Yeni Düzenleme! ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Nafaka Kalkıyor! Çocuklar İcra Yoluyla Alınamayacak! İşte Yeni Düzenleme! sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Nafaka Kalkıyor! Çocuklar İcra Yoluyla Alınamayacak! İşte Yeni Düzenleme!

Ak Parti’nin hazırladığı kanun teklifinde boşanma davalarında yaşanan sorunlar ele alındı. Boşanmış ailelerin en büyük poblemlerindan birisi olan çocuk teslimi ve harç ödemelerine dair düzenleme geliyor.

Nafaka istemiyoruz diyen erkeklerin sayısı giderek artmış ve sosyal platformdan bu bireyler kamuoyu oluşturmaya başlamıştı. İstanbul Sözleşmesi’nin ardından nafaka mevzusuna da değinilmesini isteyen bu erkeklere bilgi geldi.

Geçen aylarda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nafaka ve icra yolu ile teslim edilen çocuklar düzenlemenin yakın bir zaman da meclise geleceğine değinmişti. O güncelenen yasa teklifi geldi.

İCRA YOLU İLE ÇOCUK TESLİMİ VE HARÇ ÖDEMESİ KALKIYOR

Yeni düzenlemede icra yoluyla çocuk teslimi ve harç ödemeleri kaldırılacak. Yani buna göre çocukların icra yoluyla alınması ve harç ödemeleri artık olmayacak. Şimdiki mevcut sistemde boşanma davası sürerken veya boşanma ardından çocuğu gösterilmeyen ebeveyn icra dairesine başvuruyor, harç yatırılıyor, 7 gün içinde çocuk teslim edilmezse icra müdürü çocuğu zorla alabiliyordu.

Bu sistem kaldırılıyor! Teklif yasalaştığında Adalet Bakanlığı kontrolünde, Çocuk Teslim Merkezleri kurulacak. Bu durumda boşanan eşlerin birbirleriyle hiç karşılaşmadan çocuğu teslim alabilmesi amaçlanıyor.

NAFAKA DA KALKIYOR!

Son zamanların sosyal platformda en fazla kamuoyu oluşturulmaya başlanan ve tartışma yaratan konu nafaka da gülen erkek oluyor.

Yapılacak düzenleme de ömür boyu nafaka uygulaması, bazı istisnalar dışında kaldırılıyor. Buna göre nafaka bağlanması için evlilik süresi, kadının yaşı, gelir durumu, çocuk olup olmadığı, tarafların kusur oranı gibi ölçütlere göre karar verilecek.

Buna göre nafaka evli kalınan süre ile sınırlandırılacak. Üst sınır 6 yıl olacak ve bu süre 2 senenin altında olmamasına dikkat edilecek. Nafakanın üst sınırı ise hakim aracılığıyla belirlenebilecek.

11 Haziran Burç Yorumları – 11 Haziran 2021 Cuma Günlük Burç ve astroloji yorumu

SINIRSIZ NAFAKA OLACAK DURUMLAR

Lakin evlendikten sonra çalışamayacak duruma gelen kadınlarında durumu göz önüne alınarak o durumdaki kadınlara süresiz nafaka ödemesi yapılacak. Yani boşanmadan sonra kadın yaşı yada işinden uzak kalarak çalışamayacak duruma geldiyse süresiz nafaka devam edecek. Kadınların hakkı böyle korunmaya alınmış olmaya çalışılacak.

Nafaka hususunda kadının yaşı ve çalışamayacak durumda olması gibi durumlar göz önüne alınacak ve bu durum olduğunda nafakada süre sınırı yapılmayacak. Yani bu durumdaki kadınlara ömür boyu nafaka ödemesi yapılabilecek.

Bir başka sınırsız nafaka durumu da evliliği sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan ve bir daha o işine dönmesi olabilecek olmayan kadınlara dair olacak. Bu durumda ödenecek nafaka süresiz olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün