Namık Kemal Zeybek Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Namık Kemal Zeybek kimdir?, Namık Kemal Zeybek kaç yaşında?, Namık Kemal Zeybek evi nerede?, Namık Kemal Zeybek nerelidir? Namık Kemal Zeybek ev adresi?, Namık Kemal Zeybek kaç yaşında?, Namık Kemal Zeybek nerede oturuyor?, Namık Kemal Zeybek nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Namık Kemal Zeybek hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1944 senesinde doğan Namık Kemal Zeybek şu an için 77 yaşında ve burcundandır. Namık Kemal Zeybek doğum yeri ise Kitre köyü, Bayburt olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SiyasetçiBakan olarak devam ettirmektedir.

Namık Kemal Zeybek Kimdir? – Namık Kemal Zeybek Evi Nerede? – Namık Kemal Zeybek Nerede Oturuyor?

Namık Kemal Zeybek Kimdir?, evi nerede?

Namık Kemal Zeybek, 1944 senesinde Bayburt’un Kitre köyünde doğmuştur. 1966 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Sırasıyla Çayeli (Rize), Pazaryeri (Bilecik), Şiran (Gümüşhane), Ilgaz (Çankırı), Tortum (Erzurum), Kâhta (Adıyaman) ve Keles (Bursa) ilçelerinde 10 yıl kaymakamlık vazifelerini yerine getirdi.

1977 senesinde Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müsteşarlığı ve Bakanlık Müşavirliği, Özel Sektör Yöneticiliği, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı, 1993-2006 senelerı içerisinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı yaptı.

12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe esnasında Milliyetçi Hareket Partisi içinde bulunduğundan, “MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası”nda sanık olarak yargılandı. Yargılanma sonucu tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’nde gönderildi.

1983-1987 senelerı içerisinde Doğan Haber Ajansı’nda çalıştı. 1987 senesinde yapılan seçimlerde İstanbul’dan Anavatan Partisi Milletvekili seçildi. 1989-1991 senelerı içerisinde Turgut Özal Başbakanlığı’nda ilk Kültür Bakanı oldu.

XVIII.ve XX. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile 2. Turgut Özal Hükümeti’nde (46. Hükümet)- Yıldırım Akbulut Hükümeti’nde (47. Hükümet) Kültür Bakanlığı ve Refahyol Hükümeti’nde (54. Hükümet) Devlet Bakanlığı yaptı.

1992-1994 senelerı içerisinde Başbakan Süleyman Demirel’in Başdanışmanlığını; 1994-1995 senelerı içerisinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığını yaptı. 1995 senesindeki seçimlerinde İstanbul’dan Doğru Yol Partisi Milletvekili olarak meclise girdi. Bu zamanda “Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı” oldu.

2007 yılın Ocak ayında Büyük Birlik Partisine geçti. Önce Genel Başkan Başdanışmanlığı, sonra da Genel Sekreter oldu. Fakat aynı yılın ağustos ayında partiden istifa etti.

Namık Kemal Zeybek, 15 Ocak 2011’de gerçekleştirilen Demokrat Parti 10. Olağan Büyük Kongresi’nde Genel Başkan seçildi. 1 yıl kaldıktan sonra görevi Gültekin Uysal’a devretti.

Namık Kemal Zeybek, Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan’ın kız kardeşi Asuman hanım ile evlidir. Bu evliliğinden biri spiker Şule Zeybek adında iki kızı mevcuttur.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimler için Milliyetçi Hareket Partisi’nden Tunceli milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı, fakat adaylığı MHP tarafından kabul edilmedi.

Siyasi Parti Kariyeri :
1987 – 1991 – Anavatan Partisi
1995 – 1999 – Doğru Yol Partisi
2007 – 2007 – Büyük Birlik Partisi
2011 – 2012 – Demokrat Parti

Kitapları :
-Bilgi Sevgi Hoşgörü
-Ülkü Yolu
-Milli Kültür Meselemiz
-Türk Olmak
-Çağı Yakalamak
-Ahmet Yesevi Yolu ve Hikmetler
-AB Seyir Defteri
-Bilgi Çağından Globalizme
-Türk’üm
-Işığa Doğru

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker