NASA’nın İstanbul Fotoğrafı Gururlanılacak Mı Yoksa Utanılacak Fotoğraf Mı?

NASA’nın İstanbul Fotoğrafı Gururlanılacak Mı Yoksa Utanılacak Fotoğraf Mı?, arayışı içine giren okurlarımız için NASA’nın İstanbul Fotoğrafı Gururlanılacak Mı Yoksa Utanılacak Fotoğraf Mı? ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız NASA’nın İstanbul Fotoğrafı Gururlanılacak Mı Yoksa Utanılacak Fotoğraf Mı? sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

NASA’nın İstanbul Fotoğrafı Gururlanılacak Mı Yoksa Utanılacak Fotoğraf Mı?

NASA, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi İstanbul’un fotoğrafını paylaşımı yaptı. Paylaşım kısa bir sürede binlerce Türk’ten yorum ve beğeni aldı. 

NASA’nın paylaşımı yaptığı İstanbul’un gece ışıklı göz alıcı görüntüsü önce beğeni alırken ardından düşüncelere götürdü. 

NASA fotoğrafı “Hey İstanbul, parlıyorsun” notuyla paylaşmıştı. Fotoğraf Türk’leri heyecanlandırsada çevrecilere göre bu fotoğrafa hüzünlenmesi gerektiği yönündeydi.

Onlarca metropolde yalnızca İstanbul gibi bir yerin bu biçimde görünmesi, yeşil alanın ve oksijenin ne kadar azaldığının betonlaşmanın ve insan nüfusunun sınırı aştığının ispatı.

RAPORLAR TÜRKİYE İÇİN KORKUNÇ!

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye, bu görseli “İstanbul ışıldıyor fakat biz burada sınırlarına dayanmış ve onları aşmış bir şehir göze çarpıyor. İnsanın dokunmadığı hiçbir alanın hemen hemen kalmadığı bir şehir” notuyla paylaşımı yaptı.

Skandal! Jinakolog Doktor Hastayı Kendi Spermi ile Hamile Bıraktı!

Skandal! Jinakolog Doktor Hastayı Kendi Spermi ile Hamile Bıraktı!

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) bu şekil fotoğrafları çok fazla paylaşarak iklim değişikliği, doğal felaketler ve insan eliyle yaratılan tahribatı gözler önüne sermek. 

Keza NASA da, İstanbul fotoğrafının altına bunun bunun yanında “Bu görseller yalnızca estetik amaçlı değil. Bilim için de onları kullanıyoruz! Bu fotoğraflar, kentsel büyüme ve rezervlerin tahribatı gibi insan eliyle yaratılan değişimlerden tutun da kasırga, sel ve volkanik patlamalar gibi doğal dinamik doğa hadiselerina, gezegenimizin zaman içinde nasıl değişime tabi tutulduğunu gösteriyor.” diye yazmıştı. Lakin heyecanlı Türkler bu fotoğrafı kalp emojileri ile paylaşmıştı.

WWF Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem yaptığı açıklamalarda, bu tür uzaydan çekile görüntülerde karanlık bölgelerin daha çok olması gerektiği. 

WWF’ye göre İstanbul su kaynakları risk altında olan 10 şehirden biri.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İstanbul nüfusu 2020’de 15 milyon 462 binden fazlaydı.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin veri portalı İstanbul Planlama Ajansı’nın İstanbul Kentsel Analiz Raporu’na göre de İstanbul’da 2016 senesinde kişi başına düşen aktif yeşil alan 2,67 m² ile “yasal standardın yarısının altında”.

İstanbul’un 690 km olan kıyı uzunluğunun @’ı ise erişilemez durumda.

Dünya Şehirleri Kültür Forumu’nun 38 metropolü incelediği raporda ise, İstanbul’da 2015 senesinde halka açık park ve bahçelerin yüzölçümüne oranı yüzde 2,2.

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker