Biyografi

Naşit Özcan (Dede) Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Naşit Özcan (Dede) kimdir?, Naşit Özcan (Dede) kaç yaşında?, Naşit Özcan (Dede) evi nerede?, Naşit Özcan (Dede) nerelidir? Naşit Özcan (Dede) ev adresi?, Naşit Özcan (Dede) kaç yaşında?, Naşit Özcan (Dede) nerede oturuyor?, Naşit Özcan (Dede) nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Naşit Özcan (Dede) hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.188626.Nisan.1943 senesinde doğan Naşit Özcan (Dede) şu an için 57 yaşında ve burcundandır. Naşit Özcan (Dede) doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Naşit Özcan (Dede) Kimdir? – Naşit Özcan (Dede) Evi Nerede? – Naşit Özcan (Dede) Nerede Oturuyor?

Naşit Özcan (Dede) Kimdir?, evi nerede?

Naşit Özcan, 1886’da İstanbul‘da Şehzadebaşı’nda dünyaya geldi, anne ve babası doktordu. Bayezit Rüştiyesi’nden sonra ailesi onu Baytar Mektebi’ne yazdırmış, (Veteriner) hayvan doktoru olmasını istemişlerdi. Ama o devamlı okulu kırıp tiyatro izlemeye giderdi. Daha sonra babası onu Muzika-ı Humayun’a gönderdi. Oyunculuk yaşamı Mızıka-ı Hümayun’u bitirdiğı senelerda Abdürrezzak Efendi’nin yanında başladı.

Tiyatrocu Adile Naşit ve Selim Naşit Özcan‘ın babasıdır.

Meşrutiyetin ilanından iki sene sonra tiyatro topluluğunun dağıtılmasıyla heveskâran cemiyetiyle ilk temsillerine başladı. İlk oyunu “Haremağası Ut Meşkediyor”‘dur. “Meşrutiyeti Osmaniye” kumpanyasında Nurettin Şefkati, Eliza Binemeciyan, Hekimyan ile birlikte çalıştı. Daha sonra Rıdvan Paşa’nın oğlu Reşat Bey ile “Sahne-i Heves” yaptı. Heveskerân Cemiyeti’nde Büyük Behzat ile sonra Kemal Emin ile Ortaköy tiyatrosunda oynadı. 1910-11 de Kavuklu Hamdi ve Küçük İsmail’in ortaoyunu topluluğu, Kel Hasan’ın tuluat topluluğu, Mardiros Mınakyan topluluğu gibi çeşitli topluluklarda uzun sure çalıştı.

Saray tiyatrosunda kısa bir sürede dikkati çekmiş, adı ‘Sultan Hamid’i güldüren adam’a çıkmıştı. Saray tarafından Fransa’ya gönderildi. Dönüşünde sarayda oyunlar sergileyen pantomim topluluğuna katıldı. Sinema, ortaoyunu ve melodramlardaki başarısının bunun yanında asıl ününü yeni tipler yarattığı tuluat tiyatrosunda kazandı. Orta oyununun bunun yanında kukla ve karagöz de çalışmış, çeşitli yerel tipleri ve azınlık taklitleriyle tuluat tiplemesi olan İbiş‘e kişilik kazandırmış. Aşçıbaşı Tosun Ağa, Leblebici Horhor, Hoşkadem Kalfa, Surpik Dudu yarattığı ve başarıyla oynadığı en mühim tiplerdir.

Bir gün bir temsilin sonrasında kulise gelen ustası Komik Abdi Efendi molla kuşağını ve takkesini çıkarmış Naşit Bey’e devretmişti. Artık gülünç-i şehir unvanı ona aitti. Kendi kumpanyasını kurmak için yola koyuldu. Kendi adına kurduğu topluluklarda çalışmalarını Cumhuriyet zamanında de sürdürdü.

Naşit Özcan, 1917’de Leman Hanım’la evlendi. Çocukları olmuyor diye ayrıldı. Kumpanyadaki Kemani Yorgi Efendi’nin kızı kantocu, Sahne adı Seniye olan Amelya hanım ile 1926’da evlendi. Amelya hanım evlenince Emel adını aldı. Bu evliliğinden Selim Naşit Özcan (d.Ağustos 1928) ve Adile Naşit (d.17 Haziran 1930) adında iki çocuğu oldu.

1942’de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı. 3 ay sonra eve döndüğünde durumunda pek bir değişiklik yoktu. 26 Nisan 1943’de İstanbul’da evinde yaşamını kaybetti.

Oynadığı oyunlardan bazıları şunlardan oluşmaktadır: Beyimin Tiyatro Merakı, Yahudi Doktorun Metresi, İstanbul Çapkını, Çifte Köy Düğünü. 1932′den başlayarak bazı filmlerde de rol aldı. Dört film yapan Naşit Özcan Bey, “Bir Millet Uyanıyor” adlı filmde asker “İstanbul Sokaklarında” dilenci rollerinde oynamış, “Naşit Dolandırıcı” ve “Düğün Gecesi” adlı iki de komedi filmi yapmıştır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün