Biyografi

Necdet Mahfî Ayral Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Necdet Mahfî Ayral kimdir?, Necdet Mahfî Ayral kaç yaşında?, Necdet Mahfî Ayral evi nerede?, Necdet Mahfî Ayral nerelidir? Necdet Mahfî Ayral ev adresi?, Necdet Mahfî Ayral kaç yaşında?, Necdet Mahfî Ayral nerede oturuyor?, Necdet Mahfî Ayral nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Necdet Mahfî Ayral hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Ağustos.190805.Haziran.2004 senesinde doğan Necdet Mahfî Ayral şu an için 96 yaşında ve Aslan burcundandır. Necdet Mahfî Ayral doğum yeri ise Paşabahçe , İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSinema OyuncusuSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Necdet Mahfî Ayral Kimdir? – Necdet Mahfî Ayral Evi Nerede? – Necdet Mahfî Ayral Nerede Oturuyor?

Necdet Mahfî Ayral Kimdir?, evi nerede?

Necdet Mahfî Ayral, 1908 de Paşabahçe-İstanbul da dünyaya geldi. Sütnineler, dadılar ve lalalarla büyür. Sanatçı bir aileden gelmektedir. Annesi Mesadet Hanım, Babası Mehmet Mahfi paşadır. Necdet Mahfî Ayral, Yerebatan’daki Mekteb-i Vatan’da ilk mektebe başlar. Musevî bir madmazelden Almanca dersi aldırırlar, Çocukluk dostlarının çoğu da Rumdur. Rumcayı da onlardan öğrenmeye başlar. Beykoz’da Mithat Efendi Rüşdiyesine, oradan Galata’daki Avusturya Lisesine bir müddet devam ettikten sonra, Birinci Dünya Savaşı başlayınca okul kapanır. 1919’da Galatasaray Sultanisi’ne (Galatasaray Lisesi) yatılı olarak verirler. Ancak 1923’de babası yaşamını kaybettikten sonra okulun bitmesine iki yıl kala okul fiyatını ödeyemediklerinden burayı bitiremeden ayrılmak zorunda kalır. Bu yıl bunun yanında onun tahsil yaşamının noktalandığı tarihtir. Paşabahçe’de oturmaya devam ederler. O yıl oturdukları ev de satılır ve Beşiktaş’a taşınırlar.

Anne tarafından ceddi Sultan III. Ahmed’e dayanır. Ahmet İzzet Paşa, annesinin büyükbabasıdır. Sultan Abdülmecid, o zaman Boğaz’daki bir araziyi Ahmet İzzet Paşa’ya armağan etmiş. Halk içerisinde bu çevreye Paşa Bahçesi denilir olmuş. Paşabahçesi büyük bir araziydi. Büyükbabasının cevizliğiydi. Oranın adı Paşabahçe değil, Paşa bahçesi’dir. Orada on iki odalı bir evde dünyaya geldi. Bu evi albay (miralay) olan babası yaptırmış.

Önce, 30 lira aylıkla Deutche-Orient Bank’a muhasebe servisinde memur sonra 100 lira aylıkla Mario Serra adlı bir İtalyan’ın Yıldız Sarayına açtığı kumarhaneye belediyenin mesul muhasibi olarak işe giriyor. Ama kumarhane 11,5 ay sonra kapanınca yine işsiz kalıyor. Elinde tek kalan öğrendiği olağanüstü İtalyanca oluyor. Bir yıla yakın işsiz dolaştıktan sonra Elektrik- Tünel- Tramvay şirketine giriyor.Askere gitme zamanı gelince askere gider, yerine karısı Eleni şirkete giriyor.

Orduda kendini sevdiren Necdet Mahfi üç ay içinde onbaşi, sonrasında da Fırka Karargahı Komutanının fahri çavuşu oluyor. Okur yazarlığı, yabancı dil bilgisi, ciddiyeti ve çalışkanlığıyla Rüştü Paşa’nın gözbebeğidir artık. Tüm kültürel etkinliklerin düzenlenmesini Necdet Mahfi’ye bırakıyor paşası. Başlıyor erat için bazı gösteriler düzenlemeye; çeşitli eğlenceler, tiyatrolar… Giderek en fazla yapmak istediği işin bu oldugunu anlıyor, tiyatro… Askerliğinin bitiminde komutanından yardım istiyor, Bunun üzerine Rüştü Paşa da oturup o dönemin Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ’a bir mektup yazıyor.

Başkan, mektubu okuduktan sonra Necdet’i Darülbedayi’ye gönderiyor. Tarih 24 Eylül 1932…Ve Necdet Mahfi‘nin, 66 senedir dur durak bilmeden, büyük bir özveri ve sevgiyle süren tiyatro macerası başlıyor.

Sahneye ilk adımını figüran olarak 24 Eylül 1932’de Darülbedayi’de “7 Köyün Zeynebi” oyunuyla atan Ayral, Şehir Tiyatroları’nda ‘Lüküs Hayat’ta İrfan, ‘Kral Lear’da soytarı, ‘Deli Dolu’da David, ‘Fizikçiler’ de Newton, ‘Bir Komiser Geldi’de Komiser, Küçük Sehir’de Karabet Gümüşyan, Ahududu’da Haydar Paşa ‘Cyrano de Bergerac’da Don Marzio ve ‘Tartuffe’de Cleant, Pusu’da Ağa Yılanoğlu gibi oyunlarda unutulmaz kompozisyonlar yarattı. 10 Ekim 1934 “Ses Tiyatrosu”nda “Yarasa” operetinin baş rolünde “Doktor Falke” rolünü oynar.

Tiyatroda 275 oyunda, bunun bunun yanında sinemada da sanatını icra eden Ayral 170’ye yakın filmde irili ufaklı rol aldı. 1950-75 senelerı içerisinde İtalyanlar’ın ünlü komedyeni Toto’yu konuşarak, dublaj sanatında da ustalığını gösteren Ayral, kızı Jeyan’ı da kendisi gibi tiyatro ve dublaj sanatçısı olarak yetiştirdi.

Necdet Mahfi tiyatronun her yönüyle alakalı bir aktördür. Sahne müdür yardımcılığı ve arkasından uzun seneler Sahne yönetmenliği de yapar. “Zaman zaman bilet sattığım, dekor işlerinde çalıştığım da olmuştur” diyor zaten.

Necdet Mahfi Ayral, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda son olarak Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Huzur’ oyununda rol almıştı.

Necdet Mahfî Ayral, 5 haziran 2004 tarihinde 96 yaşında iken İstanbul’da vefat etmiştir.

Evlilikleri : 1927 de bir Rum kızı olan Eleni ile evlenir. Ve 52 yıl evli kalırlar eşi ölene kadar. Tiyatro, sinema,radyo ve televizyon dizileri oyuncusu, seslendirme sanatçısı Jeyan Mahfî Ayral (Tözüm) kızlarıdır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu