Biyografi

Nefertiti Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nefertiti kimdir?, Nefertiti kaç yaşında?, Nefertiti evi nerede?, Nefertiti nerelidir? Nefertiti ev adresi?, Nefertiti kaç yaşında?, Nefertiti nerede oturuyor?, Nefertiti nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nefertiti hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. senesinde doğan Nefertiti şu an için yaşında ve burcundandır. Nefertiti doğum yeri ise Teb, Mısır olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Nefertiti Kimdir? – Nefertiti Evi Nerede? – Nefertiti Nerede Oturuyor?

Nefertiti Kimdir?, evi nerede?

Doğumu : Teb, Mısır
Ölümü : MÖ 1331 Teb, Mısır
Mısır kraliçesi

Eski Mısır tarihine ait bütün kitaplar, onun dillere destan güzelliğinden bahseder.

Nefertiti, antik Mısır’da Teb şehrinde doğmuştur. Kimi kaynaklarda Nefertiti’nin asıl adı Tadukhepa’dır. Daha sonra ünlü güzelliğinden dolayı Nefertiti ismiyle anılmaya başlandı. Mısır firavunu (IV. Amenotep) Akhenaton’in eşidir. Adının kelime anlamı “güzellik geliyor” ya da “güzelden gelen” anlamındadır. Firavun olan eşi Akhenaton ile aynı yetkilere sahipti. Akhenaton’in saraya yayılan salgın bir hastalıktan ölmesinden sonra Nefertiti bir süre tahtta kaldı ve o da yaşamını kaybetti.

Kraliçe Nefertiti’nin nerden geldiği ve kökeni tam anlamıyla bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar; onun, Mısır dışından asil bir aileden geldiğini ileri sürüyorlar. Özellikle çekik gözlerinden dolayı Asya kökenli olduğunu düşünen fazla sayıda araştırmacı da mevcut. Kocası ile yeni olan ”Aton” dinini yaymaya çalışmıştır. Bu dinin esası, bir çok tanrı yerine yalnızca güneş tanrısına tapmaktır.

Nefertiti, MÖ 1344 senesinde Mısır firavunu (IV. Amenotep) Akhenaton ile evlendi. Beşi salgın hastalıktan dolayı ölmüş altı çocuğu oldu.

Nefertiti, Akhenaton’dan olma kızı Ankhesenamun ile evli olan Tutankamon’un hem üvey annesi hem de kayınvalidesidir.

Nefertiti, MÖ 1331 senesinde ölmüştür.

1912’de Alman arkeologlar Mısır’da Nefertiti’nin büstünü buldular.

Nefertiti’nin mumyası, Mısır- Luksor kentinde Krallar Vadisinde Johann Fletcher tarafından bulunmuş. Nefertiti’nin heykellerinde rastlanan kuğu boyun, kulağındaki 2 küpe deliği, parmaklar içerisinde bulunan kraliyet asası mumyanın Nefertiti’ye ait olduğunu ispatlamıştır.

Johann Fletcher adli araştırmacı mumyanın ağız kısmında bir darbe olduğunu açıklamış. Mumyaya verilen bu zararın nedeninin; Eski Mısırlılar’ın, var olduğuna inandıkları 2. hayatta bile Nefertiti’nin yaşamasını istemeyecek kadar ondan nefret etmeleri olarak açıklamış. Nefertiti’nin ölümüyle ismi tüm kayıtlardan silinmiş ve mevcut olan tüm resim ve portrelerine zarar verilmiş. Nefertiti’nin doğal bir ölüm sonucu mu yaşamını kaybettiğü yoksa bir cinayete mi kurban gittiği sorularını yanıtlayabilecek, günümüze ulaşmış hiçbir belge bulunmamaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu