Neşet Günal Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Neşet Günal kimdir?, Neşet Günal kaç yaşında?, Neşet Günal evi nerede?, Neşet Günal nerelidir? Neşet Günal ev adresi?, Neşet Günal kaç yaşında?, Neşet Günal nerede oturuyor?, Neşet Günal nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Neşet Günal hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.192326.Kasım.2002 senesinde doğan Neşet Günal şu an için 79 yaşında ve burcundandır. Neşet Günal doğum yeri ise Nevşehir, Türkiyeİstanbul Türkiye olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Neşet Günal Kimdir? – Neşet Günal Evi Nerede? – Neşet Günal Nerede Oturuyor?

Neşet Günal Kimdir?, evi nerede?

Türk ressam ve güzel sanatlar profesörü.

Figüratif Türk resminin duayeni Neşet Günal, 1923‘de Nevşehir‘de dünyaya geldi. Ailesinin ekonomik durumu iyi değildi bu yüzden ilkokulu Şereflikoçhisar’da dedesinin yanında okumak zorunda kaldı. Ortaokulda yeniden Nevşehir’e ailesinin yanına dönen Neşet, Kemal Zerrin’in desteğiyle Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu. Yine Zerrin’in desteğiyle devlet bursu aldı. 1939 senesinde başlayan ve ortalama yedi yıl süren Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimi boyunca sanatçı, Nurullah Berk, Sabri Berkel ve Leopold Levy‘nin atölyelerinde çalıştı. Bu atölyelerde tanıştığı Nuri İyem,Turgut Zaim ve Avni Arbaş‘tan etkilendi ve toplumsal gerçekçi üslubunu oluşturmaya başladı.

Sanatçı 1946 senesinde Akademi’den birincilikle mezun olur ve aynı yıl İtalya bursunu kazandı. Fakat bürokratik birtakım önüne geçer sebebiyle gidemedi. 1947 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak İlhan Koman, Refik Eren ve Sadi Öziş‘le birlikte devlet bursu ile Paris‘e gönderildi. Sağlam deseni ve güçlü anlatımıyla hocası Leopold Levy’nin gözde öğrencilerinden biriydi. Henüz yirmi üç yaşında iken iki eseri 1946 senesinde Unesco‘nun Paris‘te gerçekleştirdiği Modern Sanat konulu sergide katılan Türk sanatçılar içindeki yer aldı. 1948 senesinde Paris‘teki sanat eğitim hayatına başlayan Günal, pekçok Türk sanatçısı gibi Andre Lhote atölyesine girmiş fakat, Lhote’un öğretilerini beğenmeyerek, Fernand Leger‘nin atölyesine geçti. Resimlerinde de Leger’in etkisi görülmektedir.

1954 senesinde Türkiye‘ye geri dönen Günal, Akademiye asistan olarak atandı. Burada uzun seneler çalıştıktan sonra 1970 senesinde profesör oldu. 1963‘te ikinci kez yine Paris‘e giden sanatçı, burada vitray ve goblen eğitimi aldı.1969 senesinde 30.Devlet Resim Heykel Sergisi’nde “Kör Hasan’ın Oğlu”adlı çalışmasıyla resim dalında birincilik kazanan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında birden fazla karma sergiye katıldı.

Sağlam desen yapısıyla doğup büyüdüğü Orta Anadolu’nun çorak topraklarını ve yoksul ama çalışkan bireylerinı anlatan sanatçı, tekniği ve yorumuyla Türk resmine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

Usta Türk ressamı, 26 Kasım2002 sabahı yatağında geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata gözlerini kapadı.
Başlıca eserleri içerisinde, ”Çocuklar” (1996), ”Korkuluk” (1989), ”Duvar Dibi” (1981), ”Toprak Adamı”(1974) ve ”Başakçılar” (1984) sayılabilir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün