Biyografi

Nevin Akkaya Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nevin Akkaya kimdir?, Nevin Akkaya kaç yaşında?, Nevin Akkaya evi nerede?, Nevin Akkaya nerelidir? Nevin Akkaya ev adresi?, Nevin Akkaya kaç yaşında?, Nevin Akkaya nerede oturuyor?, Nevin Akkaya nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nevin Akkaya hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 29.Temmuz.191906.Nisan.2015 senesinde doğan Nevin Akkaya şu an için 96 yaşında ve Aslan burcundandır. Nevin Akkaya doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Nevin Akkaya Kimdir? – Nevin Akkaya Evi Nerede? – Nevin Akkaya Nerede Oturuyor?

Nevin Akkaya Kimdir?, evi nerede?

Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı

Nevin Akkaya, 29 Temmuz 1919 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelir. Lise tahsili ile birlikte konservatuarda şan ve tiyatro derslerine devam etti. 1937’de Şehir Tiyatrosu’na girdi.

İlk rolü; Pergünt’deki Solveyg idi ve bu rolündeki aryayı Cemil Reşit Rey orkestrası ile seslendirdi. ”Dublaj yapmak Pergünt oynamaya benzemez” sözü yüzünden uzun bir süre seslendirme yapmamıştır. Muhsin Ertuğrul‘un isteğiyle seslendirme yapmaya başlamıştır. Nevin Akkaya çok genç yaşlarında Muhsin Ertuğrul kabiliyetli bulduğu için tiyatro grubuna almak istedi. Akkaya’nın ailesi ünden kaçtığı için istemedi. Kendisinin isteği ise opera sanatçısı olmaktı. Ancak Muhsin Ertuğrul’un ısrarından kurtulamadı ve Aynaroz Kadısı’nda oynadı.

Başlıca oyunları : William Shakespeare’den : Hamlet, Otello, Kış Masalı, Yanlışlıklar Komedyası, Nasıl Hoşunuza Giderse, Fırtına. Daha sonra : Cyrano de Bergerac, Ruy Blas, Don Carlos, Ocak Çekirgesi, Maryan’ın Kalbi, Üç Kız Kardeş, Karanlık, İdipus Kolonos’da. Yunan Klasikleri: Fedr, Alsest, Promete Zincirde. Muhsin Ertuğrul ile ; Kral Lear, Bir Adam Yaratmak ve daha birden çok oyunda birlikte rol almıştır.

1950’de Muhsin Ertuğrul, Nevin Akkaya ve bir grup ile beraber Şehir Tiyatrosundan ayrılarak Küçük Sahne’yi kurdu. Orada;Kanlı Düğün, Onikinci Gece, Örümcek, Fareler ve İnsanlar ve daha birden çok oyunda oynadı.

O zamanda çok film ithalatla getiriliyordu. Türk filmi az çekiliyordu. Bunların hepsine dublaj yapmak gerekiyordu. İstanbul’un lüks sinemalarında filmler Fransızca ve İngilizce oynuyordu ama Anadolu sinemaları Türkçe seviyordu.

1952’de Tarık Gürcan ile evlenerek tiyatroyu bıraktı ve birlikte radyoda Arkası Yarın ve Bir Hikayemiz Var programlarının ikisini de senelerce yürüttüler. Tiyatro ile beraber ikinci iş olarak film seslendirmeleri yaptı.

Türkan Şoray‘dan Hale Soygazi‘ye, Suzan Avcı‘dan Neriman Köksal‘a kadar birden çok sanatçıyı seslendirdi. 1937 den 2000 senesine kadar 8000 in üzerinde film seslendirdi.

2007 senesinde Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Bilge Olgaç Başarı Ödülü Nevin Akkaya’ya verildi.

Nevin Akkaya ilerlemiş yaşına rağmen sağlığı yerinde ve Şişli’de yaşıyordu. 6 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da 96 yaşında vefat etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün