Nick Drake Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nick Drake kimdir?, Nick Drake kaç yaşında?, Nick Drake evi nerede?, Nick Drake nerelidir? Nick Drake ev adresi?, Nick Drake kaç yaşında?, Nick Drake nerede oturuyor?, Nick Drake nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nick Drake hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 19.Haziran.194825.Kasım.1974 senesinde doğan Nick Drake şu an için 26 yaşında ve İkizler burcundandır. Nick Drake doğum yeri ise Rangoon, BirmanyaTanworth-in-Arden, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise BesteciMüzisyenSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Nick Drake Kimdir? – Nick Drake Evi Nerede? – Nick Drake Nerede Oturuyor?

Nick Drake Kimdir?, evi nerede?

İngiliz folk müzik sanatçısı ve bestecisi.

19 Haziran 1948‘de İngiliz bir ailenin çocuğu olarak Birmanya‘da dünyaya geldi. Babası Rodney Drake, Birmanya’da bir ticaret şirketinde mühendis olarak çalışıyordu. 1950 senesinde ailesiyle birlikte Shakespeare‘in de dünyaya geldiğu yer olarak anılan Warwickshire‘a taşındı. Nick Drake’in ablası Gabrielle daha sonra televizyon ve sinema sektöründe ünlü bir oyuncu oldu. Erken yaşta annesinin etkisiyle müzik ile alakadar olmaya başladı. Çocukluk senelerında daha çok klasik müzik dinlemiş ve tarzını oturtmasında etkili olmuştu. 1957 senesinde Berkshire’da okula başladı. Beş yıl sonra ailesinin de eğitim aldığı Wiltshire‘daki Marlborough College‘dan mezun oldu.

Okul senelerında spor ile ilgilendi. Okulun rugbi takımında yer aldı. Okul dostları ve takım koçu tarafından bi hayli tecrübeli yer alıyordu. Okul orkestrasında piyano, saksafon çalıyor vokal yapıyordu. İlk gitarını 17 yaşındayken aldı. Phil Ochs, Beatles ve Bob Dylan hayranıydı. Amerikan halk müziğinin etkisinde kalmıştı. Drake’in eğitim hayatı iyi olmasına karşın okuldan uzaklaşmış ve kendini müziğe vermişti.

1966 senesinde Cambridge Üniversitesi‘nde İngiliz Edebiyatı bölümüne girmeye hak kazandığı halde kabulünü geçiktirip, 1967 Şubatında Fransa‘daki Aix-Marseille Üniversitesi‘ne başladı. Üniversite senelerında küçük kulüplerde müzik yaparak geçimini sağlıyordu. Arkadaşları ile kısa seyahatlare çıkıyordu. Yine bunun yanında uyuşturucu ile tanıştı.

İngiltere’ye döndüğünde ablasının Hampstead‘daki evine yerleşti. Ardından Cambridge’de eğitime başladı. Yerel kulüplerde ve kafelerde sahne almaya sürüyordu. Fairport Convention grubunun basçısı Ashley Hutchings tarafından keşfedildi ve müzik kariyerinin ilk adımlarını atmaya başladı. Hutchings, Amerikalı prodüktör Joe Boyd ile tanışmasını sağladı.

1969 senesinde 20 yaşındayken ilk albümü “Five Leaves Left“, Island Records‘dan çıktı. Ardından bir yıl sonra çıkardığı “Bryter Layter” adlı albümde tek başına çalıp dile getirdiği şarkı yer almıyordu. Albümde Fairport Convertion’a ek olarak The Velvet Underground‘dan John Cale de Drake’e eşlik ediyordu.

Çok çekingen bir karaktere sahip olan Drake, konser vermekten ve turnelere çıkmaktan çekiniyordu. Bu da onun müziğini tanıtmasına ve albümünün satışına engel oluyordu. Bunalımlarının başladığı dönem evden ayrılıp günlerce dönmediği oluyordu. Ailesi bu durumun ciddiyetine varıp onun doktora gitmesi için ikna etti. Antidepresan ilaç kullanmaya başladı.

Yine uzun uykusuzluk nöbetlerinden birinde “The Pink Moon” adlı albümünün kayıtlarını bitirdi. 1972 senesinde hazırlanan albüm çok kısa ve akustik şarkılardan oluşuyordu. Psikolojisi gittikçe kötüleşen Drake, 24 Kasım akşamı aşırı doz antidepresan ilaç alımına bağlı olarak yaşamını kaybetti. Ölümü intihar olarak nitelendirilse de ailesi ve dostları bunu kabul etmediler. O dönem kullanılan ilaçlar fazla doz alındığında tehlikeliydi ve daha sonra bu ilaçlar yasaklandı. Öldüğünde başucunda Albert Camus‘un Sisifos Söyleni adlı kitabı bulunması da intihar ettiği görüşünü desteklemekteydi.

Müziğinin etkileri ölümünden uzun bir süre sonra yaşandı. Farklı gitar çalışı ve kullandığı değişik akorlar daha sonra bir çok müzisyen için ilham kaynağı oldu. Norah Jones, Placebo, The Autumns gibi gruplar tarafından şarkıları coverlandı. 26 yaşında ölen Nick Drake’in mezarı yaşadığı yer Tanworth-in-Arden‘da bulunmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker