Nikolay Çavuşesku Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nikolay Çavuşesku kimdir?, Nikolay Çavuşesku kaç yaşında?, Nikolay Çavuşesku evi nerede?, Nikolay Çavuşesku nerelidir? Nikolay Çavuşesku ev adresi?, Nikolay Çavuşesku kaç yaşında?, Nikolay Çavuşesku nerede oturuyor?, Nikolay Çavuşesku nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nikolay Çavuşesku hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 26.Ocak.191825.Aralık.1989 senesinde doğan Nikolay Çavuşesku şu an için 71 yaşında ve Kova burcundandır. Nikolay Çavuşesku doğum yeri ise Scorniceşti, Olt, Romanya KrallığıTârgovişte, Dâmboviţa,Romanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Nikolay Çavuşesku Kimdir? – Nikolay Çavuşesku Evi Nerede? – Nikolay Çavuşesku Nerede Oturuyor?

Nikolay Çavuşesku Kimdir?, evi nerede?

Romanya Devlet Başkanı idi

Nikolay Çavuşesku, 26 Ocak 1918 tarihinde Scorniceşti, Olt, Romanya Krallığında 10 çocuklu yoksul bir köylü ailenin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. 11 yaşında ayakkabı çıraklığı yapmak üzere Bükreş’e geldi. 1932 yılı başlarında yasadışı Romanya Komünist Partisi’ne (PCR) katıldı ve 1933’de grevi kışkırtmaktan ilk defa tutuklandı. İkinci defa, demiryolları işçilerinin yargılanmasını protesto eden dilekçeye imza toplaması sebebiyle 1934 senesinde tekrar ve bunu benzer faaliyetler sebebiyle iki kere daha tutuklandı. Bu tutuklamalar ona polis kayıtlarında “tehlikeli komunist kışkırtıcısı” ve “aktif komünist ve anti-faşist propogandacı” tanımlamalarını kazandırdı. Daha sonra yeraltına inmesine rağmen, 1936’da tekrar yakalanarak, anti-faşist eylemleri sebebiyle iki yıl boyunca Doftana Hapishanesi’nde mahkûm edildi. Birçok işçi hareketinde yer aldı. 1936 ve 1940 senelerı içerisinde bir müddet hapis yattı.

1939 senesinde tanıştığı Eşi Elena Petresku ile 1945 senesinde evlendi. üç çocukları oldu. 1947 senesinde II. Dünya savaşının sonrasında Romanya’da tam anlamıyla iktidarı ele geçiren Komünist parti iktidarında tarım bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Bakanlığı yardımcılıkları görevlerinde bulundu. Daha sonra Komünist Parti’nin ikinci adamlığına kadar yükseldi. Politburo’da mühim görevler aldı.

1960 senesinde Romanya’yı Varşova Paktı kullanıcı hesabınde çıkardı.

Komünist önder Gheorghiu-Dei’nin 1965 tarihinde ölümünden sonra, ülkenin yeni önderi ve Devlet Konseyi Başkanı oldu. Gerçekleştirdiği ilk hareketlerden bir diğeride partinin adını Romanya Komünist Partisi (PCR) olarak değiştirmek oldu ve bunun yanında devletin adı olan “Halk Cumhuriyeti”ni de “Romanya Sosyalist Cumhuriyeti” olarak ilan etti. 1965-1989 tarihleri arası Romanya Komünist Partisi (PCR) Genel Sekreteri, 22 Mart 1965 – 22 Aralık 1989 tarihleri içerisinde 24 yıl Romanya Cumhurbaşkanı olarak bulundu.

Nikolay Çavuşesku devlet başkanlığı zamanında Gizli Polis serbest düşünce ve medya üzerinde çok sıkı kontrol uygulamaya başladı. 1982’de ülkenin tüm ürünlerini, kötü yönetim nedeni ile oluşan borçları ödemek üzere ihracata yönlendirdi. İç piyasada her şeyi karneye bağladı. Ülkedeki bu uygulama, ciddi yiyecek, giyecek ve ilaç sıkıntısı yarattı. Halk açlık sınırında yaşamaya başlarken kendisinin lüks ve ihtişama dayalı yaşamı ise sürüyordu.

17 Aralık, 1989 tarihinde Çavusecu, Macar asıllıların yaşadığı Timaşvar’da gösteri yapan halka ateş açılmasını emredince, başlayan devrim hareketi dalga dalga yayıldı. 21 Aralık’da Devrim Meydanı’daki (Piata Revolutie) büyük gösteri, rayından çıkarak kaosa dönüştü. Halkın konuşmasını yuhalamaya başladığında, hadiselerin ciddiyetini anlamaya başlayan Nikolay Çavuşesku kalabalığı kontrol etmede başarılı olamayıp, binaya girip, ertesi güne kadar orada kaldılar. Günün geri kalanında Bükreşlilerin Üniversite Meydanı’nda toplanıp (Piata Universitatii), polis ve askeri güçlere barikatla karşı koyuşunun başkaldırışını izledi. 22 Aralık gündoğumuyla, çatışmalar tüm büyük kentlere sıçramıştı.

Politik Yönetim Komitesi’ni toplayarak, ordu önderliğini kendi üzerine aldı. Merkezi Komite Binası’nın önünde toplanan kalabalığa hitaben umutsuz konuşma girişimlerinde bulundu. Bu konuşma, binanın kapılarını zorlayan göstericiler tarafından reddedilirken, içine düştüğü durumun güvensizliğini anlamış olan Ceavuşescu, helikopter ile binanın çatısından kaçtı. Bükreş yakınlarındaki konutuna gitti. Bu gösteriler esnasında 1000 kadar gösterici yaşamını kaybetti.

22 Aralık 1989 tarihinde helikopter pilotlarının Targovişte yakınlarında helikopteri terk etmesi ile karısıyla birlikte kaçmaya çalışırken halk gösterileriyle destek kazanan askeri müdahale sonucu yakayı ele verdi. 1989 hadiselerinın patlak vermesi, Nikolay Çavuşesku’nun ‘Halk Sarayı’ olarak nitelendirdiği 3 milyar Dolarlık 1100 odalı sarayındaki sefasını sonlandırdı.

Nikolay Çavuşesku, 25 Aralık 1989 tarihinde Târgovişte, Dâmboviţa, Romanya’da kurşuna dizilerek idam edilmiştir. 25 Aralık’ta, nedensiz ve kanunsuz zenginleşmeden soykırıma kadar değişen nedenlerle, askeri mahkemece ölüme mahkum edilip, Targovişte’de eşi ile beraber kurşuna dizildiler.

Romanya’da 7 Ocak 1990 tarihinde ölüm cezasının kaldırılması öncesi idam edilen son bireyler Nikolay Çavuşesku ve eşi oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker