Nisa Serezli Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nisa Serezli kimdir?, Nisa Serezli kaç yaşında?, Nisa Serezli evi nerede?, Nisa Serezli nerelidir? Nisa Serezli ev adresi?, Nisa Serezli kaç yaşında?, Nisa Serezli nerede oturuyor?, Nisa Serezli nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nisa Serezli hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Nisan.192825.Ağustos.1992 senesinde doğan Nisa Serezli şu an için 64 yaşında ve Koç burcundandır. Nisa Serezli doğum yeri ise İstanbulBüyükada , İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Nisa Serezli Kimdir? – Nisa Serezli Evi Nerede? – Nisa Serezli Nerede Oturuyor?

Nisa Serezli Kimdir?, evi nerede?

Nisa Serezli, Gerçek adıyla Nurinisa Ersan, 1928 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Emin Sait Ersan Bey’dir. Erenköy Kız Lisesini bitirdikten sonra İsviçre’ye Lozan Üniversitesi Mimarlık Fakültesine gitti. Bir süre sonra Türkiye’ye geri döndüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne devam etti. İşte o senelerda açılan Gazetecilik Ensitüsü’ne girdi. Üniversite Tiyatrosu’nda ilk amatör çalışmalarını sürdürmeye başladı. Aynı zamanda Yeni Sabah Gazetesi’nin Beyoğlu muhabiriydi. Ayda Bir, Hayat, Akbaba Mecmularında yazılar yazdı.

Gençlik senelerında, amatör olarak Gençlik Tiyatrosu’nda, On Küçük Yaramaz oyunuyla 1954 senesinde başladı. Küçük Sahne’de Fare Kapanı piyesiyle işinde uzman oldu. Münir Özkul Tiyatrosu’nda çalıştı. Dormen Tiyatrosu’nda ve Oda Tiyatrosu vb. topluluklarda çalıştı. Dormen Tiyatrosu’ndan ayrıldıktan sonra önce Ayfer Feray ile bir tiyatro kurdu. Ortaklık yürümeyince Nisa SerezliTolga Aşkıner Tiyatrosu olarak yollarına devam ettiler.

1964’de Şahane Züğürtler, 1966’da Tatlı Kaçık piyeslerindeki rolü ile yılın en başarılı kadın oyuncusu seçilerek İlhan İskender Tiyatro Armağanını kazandı.

Sayısız oyunu dilimize çevirmiş, pek çoğunda da rol almıştır. Sinema filmleri çevirmesinin yanında, seslendirmeler de yaptı. 1970’li senelerda ‘’Pasaklı Sally’’ ile seslendirme alanında da usta olduğunu ispatladı.

1957‘de evlendiği Metin Serezli‘den ayrıldıktan sonra Tolga Aşkıner‘le evlendi Birlikte Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nu kurdular 25 Ağustos 1992 tarihinde ölümünden sonra topluluk dağıldı.

Afife Tiyatro Ödülleri kapsamı içinde “Yaşamı Boyunca Tiyatro Dalında Başarılı Çizgisini Sürdürmüş Tiyatro Sanatçılarına” Nisa Serezli Aşkıner Ödülü verilmektedir.

Evlilikleri :
1.evliliği : 1946 senesinde evlenip 1947 senesinde boşandığı ilk eşi Bülent Veziroğlu‘ndan Levent isimli 1946 doğumlu bir oğlu mevcuttur.
2.evliliği : 1957’de tiyatro sanatçısı Metin Serezli ile evlendi 1964 senesinde ayrıldı.
3.evliliği : 1968 senesinde Tolga Aşkıner‘le evlendi

Nisa Serezli, 25 Ağustos 1992 tarihinde 64 yaşında İstanbul Büyükada’da vefat etti. Mezarı Zincirlikuyu mezarlığındadır.

Ödülleri :
1964 – Şahane Züğürtler Yılın en başarılı kadın oyuncusu İlhan İskender Tiyatro Armağanı.
1966 – Tatlı Kaçık Yılın en başarılı kadın oyuncusu İlhan İskender Tiyatro Armağanı.

Filmleri :
1992 – Eda Hanım
1986 – Kupa Kızı
1979 – Yorgun Savaşçı
1977 – Tatlı Kaçık
1976 – Caniko
1975 – Nereden Çıktı Bu Velet
1975 – Köçek
1970 – Yaban Gülü
1970 – Küçük Hanımın Şoförü
1967 – Utanç Kapıları
1967 – Demir Kapı
1965 – Bozuk Düzen

1965 – Dünkü Çocuk
1964 – Güzel Bir Gün Için

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
Tatlı Kaçık
Çıplak Ayaklar
Şahane Dul
Cennetlik Kaynana
Çifte Kumrular
Caniko
Şahane Züğürtler
On Küçük Yaramaz
Çılgın Amanda
Şahane Züğürtler
Şairin Mektupları
Deli Fişek
Çark
Tapılacak kadın
Zafer Madalyası
Paşaların Paşası
Töre
Nalınlar
Kahvaltıdan Önce-amatör
Yarın Başka Olacaktır-amatör
Dover Yolu-amatör
Ihtiras Tramvayı

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker