Biyografi

Noam Chomsky Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Noam Chomsky kimdir?, Noam Chomsky kaç yaşında?, Noam Chomsky evi nerede?, Noam Chomsky nerelidir? Noam Chomsky ev adresi?, Noam Chomsky kaç yaşında?, Noam Chomsky nerede oturuyor?, Noam Chomsky nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Noam Chomsky hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 07.Aralık.1928 senesinde doğan Noam Chomsky şu an için 93 yaşında ve Yay burcundandır. Noam Chomsky doğum yeri ise Philadelphia, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Dilbilimci olarak devam ettirmektedir.

Noam Chomsky Kimdir? – Noam Chomsky Evi Nerede? – Noam Chomsky Nerede Oturuyor?

Noam Chomsky Kimdir?, evi nerede?

Amerika’lı ünlü dilbilimci.

Noam Chomsky, 1928 senesinde Philadelphia‘da yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Dil alanında Zellig Harris‘in etkisinde kalan Chomsky, Pensilvanya Üniversitesi‘nde matematik ve felsefe eğitimi görerek “Felsefe doktoru” ünvanı almasına rağmen, çalışmalarının büyük kısmını 1951-1955 senelerı içerisinde Harvard Üniversitesi‘nde tamamlamıştır. 1955 senesinden beri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde ders veren Chomsky, 1976 senesinden beri enstitü profesörü olarak görev yapmaktadır.

20. yüzyılın en mühim ve en etkili dil bilimcilerinden olan Noam Chomsky, dil eğitimini deneysel (ampirik) davranışsallığıyla Amerikan dilbilimine 1930’lu ve 40’lı senelerda damgasını vuran Leonard Bloomfield ve dil alanında yaptığı çalışmalardan ziyade siyasi tutumuyla takdir ettiği Zellig Harris‘den almıştır.

Chomsky, dilbilimindeki uzmanlığıyla, dilin yapısal özelliğinden fazla daha fazlasına sahip olduğunu göstermiştir. Chomsky, bunun bunun yanında dile yeni bir anlayış getirerek, dili özgürce kullanmanın ve yaratıcılığın edinilecek bir şey olmadığını, tam tersine insanda doğuştan var olan bir üstünlük olduğunu belirtmiştir. Chomsky dil formasyonu hususunda yapısalcı bir yaklaşım benimsemiştir. Bu yaklaşım dili incelerken dili kullanmanın, bir kültürün parçasıyken o kültürü incelemenin imkansızlığını kabul ve temsil eder. Bu görüşteki bazı isimler içerisinde Jacques Derrida gibi postyapısalcılar ve Claude Levi-Strauss sayılabilir.

Chomsky’nin ilk kitabı olan “Sözdizimi Yapıları” (Syntactic Structures) 1957 senesinde yayınlanmıştır. Çağdaş yapısal dilbilimi kuramcılarının savundukları tezleri eleştiren bu kitap, o zamana kadar gelmiş dilbilim kuramlarının yeniden düşünülmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

1960’lı senelerda Amerika aleyhtarı olarak faal bir halde eylemlere katılan Chomsky, Vietnam savaşına karşı yapılan gösteri ve yürüyüşlerde aktif olarak yer aldı. O zamanda Amerika aleyhinde yazdığı yazılar tepki çekmesine rağmen, büyük kiteleler tarafından tanınmasında etkili oldu.

1960’lı senelerın ortalarında dilbilim üzerine yaptığı çalışmalarla artan bir değer olan Chomsky, Amerika’nın Vietnam savaşındaki tutumuna eleştirel bir yaklaşım getirmesi ve karşı çıkmasıyla çalışma dostlarını bir hayli şaşırtmıştır. 1966 senesinde yazdığı “Entellektüellerin sorumluluğu” adlı denemesinde, “Birleşik Devletler, gücünü ve sınırsız denetimini olabilecek olabildiği kadar genişletmeyi kendine hak görüyor” diyerek Amerika’nın Çin’deki politikasını eleştirmiştir.

O zamandan başlayarak, dilbilim bölgesindeki çalışmalarını sürdürmekle birlikle, Birleşik Devletlerin dış politikasına ve medyaya eleştiri getiren en tanınmış aydınlardan biri durumuna gelen Chomsky, Amerika’nın 1975 senesinde Vietnam’dan çekilmesiyle birlikte kendini kitap ve makale yazmaya adadı. Bu zamanda verdiği tüm eserler kıymetli olmakla birlikte, aralarından bazıları özellikle dikkatleri çekti. 1979 senesinde Edward Herman ile birlikte kaleme aldığı iki ciltlik “İnsan Haklarının Siyasal Ekonomisi” (The Political Economy of Human Rights) adlı kitabı Endonezya’nın Doğu Timor’a karşı yaptığı savaşa, Kamboçya’da Pol Pot’un yükselişine ve Latin Amerika’daki kanlı diktatörlük rejimine Amerika’nın verdiği desteği ortaya koyuyordu.

1980’li senelerda da Amerika’nın dış politikasını kıyasıya eleştiren eserler vermeye devam eden Chomsky, Birleşik Devletler ordusunun Haiti ve Bosna’ya yaptığı çıkartmaları ve Birleşmiş Milletlerin Bosna’ya karşı uyguladığı silah ambargosunu da eleştirmiştir.

Medyayı da devletin siyasi tutumunu sınırsızca desteklediği için eleştiren Chomsky’nin kendisi de özellikle sağ kesim tarafından komunizme karşı çok yumuşak bir tutum içinde olduğu ve tüm enerjisini Amerikan politikası ile Amerikan politikası yüzünden kurban durumuna düşen kimseler için harcadığı gerekçesiyle eleştirilmiştir.

Anarşistlerin büyük bir kısmının “Direkt müdahalenin” anaşist politikacılar tarafından uygulanabilecek tek yöntem olduğunu savunmasına rağmen, Chomsky anarşizmin siyasi felsefesinin belirli bir takım politik taktikler dikte ettiğine inanmamaktadır. Amerikan Demokratik Sosyalistleri’nin bir üyesi olan Chomsky bu görüşünü şöyle savunmaktadır: “En basit anarşik fikir, bir otoritenin yasallığını ispat etmesidir. Eğer yasallığını ispat edemiyorsa, elenmelidir. Bazen bir otorite sistemi kendini haklı çıkartabilir. Ancak haklı çıkartamazsa ve yeterli derece mühimyse bunun altını kazımanız gerekir. Bu tamamiyle o andaki koşullara bağlıdır. Anarşizmin içinde size nasıl ilerleyeceğinizi söyleyen bir şey yoktur.

Chomsky, 80’lerden beri iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle medya alanına daha çok eğilmeye başlar. 1988’de Edward S. Herman‘la birlikte yazdığı “Medya Halka Nasıl Evet Dedirtir: Kitle İletişim Araçlarının Ekonomi Politiği” adlı kitabı yayımlar. Chomsky, bu tarihten beri Antimedya hareketin en mühim temsilcilerinden biri haline gelir.

Massachusetts, Pennsylvania, Georgetown, Buenos Aires, McGill, Cambridge, Rovira Virgili, Tarragona, Columbia, West Ontario, Toronto, Harvard, Calcutta, Pisa üniversiteleri gibi bir çok üniversiteden onursal ödüller alan Noam Chomsky, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ve Ulusal Bilim Akademisi başta olmak üzere ABD’de ve yurtdışında bir çok başka meslek örgütünün ve kurumun da üyesidir.

Prof. Chomsky, Amerikan Psikoloji Derneği’nin “Seçkin Bilimsel Katkılar Ödülü”, “Temel Bilimlerde Kyoto Ödülü”, “Helmholtz Madalyası”, “Dorothy Eldridge Barış Ödülü”, Bilişim dalındaki “Ben Franklin madalyası” gibi ödüllerin de sahibidir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün