Biyografi

Nursultan Nazarbayev Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nursultan Nazarbayev kimdir?, Nursultan Nazarbayev kaç yaşında?, Nursultan Nazarbayev evi nerede?, Nursultan Nazarbayev nerelidir? Nursultan Nazarbayev ev adresi?, Nursultan Nazarbayev kaç yaşında?, Nursultan Nazarbayev nerede oturuyor?, Nursultan Nazarbayev nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nursultan Nazarbayev hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Temmuz.1940 senesinde doğan Nursultan Nazarbayev şu an için 81 yaşında ve Yengeç burcundandır. Nursultan Nazarbayev doğum yeri ise Şamalgan köyü, Kaskelen ilçesi, Almatı, Kazakistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Nursultan Nazarbayev Kimdir? – Nursultan Nazarbayev Evi Nerede? – Nursultan Nazarbayev Nerede Oturuyor?

Nursultan Nazarbayev Kimdir?, evi nerede?

Kazakistan Devlet Başkanı

Nursultan Nazarbayev, 6 Temmuz 1940 tarihinde Kazakistan, Almatı, Kaskelen ilçesi, Şamalgan köyünde doğmuştur. Tam ası Nursultan Äbişulı Nazarbayev’dır. Lise öğrenimini bitirdikten sonra bir maden ocağına girip maden işçisi olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Ukrayna’ya gitti. 1962-65 senelerı içerisinde Karagandı Üniversitesi, Metalurji kısmını dışarıdan okuyarak bitirdi. Aynı bölümün yüksek eğitim kısmına devam etti ve 1967’de mühendis metalurji uzmanı olarak bitirdi.

1965 senesinden beri Karagandı`da Metalurji İşletmesinde atölye danışmanı, yüksek ısılı fırınların gaz uzmanı ve ustabaşı olarak da çalıştı.

Haziran 1971’de Kazakistan Komünist Partisi`nin Temirtaw (Demirdağ) şubesinin parti başkanının 2. yardımcısı oldu. Ekim 1973`te Karagandı Metalurji İşletmesi başkan yardımcısı, Mart 1977`de Kazakistan Komünist Partisi Karagandı Şubesi başkan yardımcısı, Aralık 1979`da Kazakistan Komünist Partisi başkan yardımcısı, Mart 1984`de KSSC Bakanlar Kurulu başkanı, Haziran 1989`da Kazakistan Komünist Partisi başkanının 1. yardımcısı oldu. Haziran 1989`da Kazakistan Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin birinci sekreterliğine seçildi.

1 Aralık 1991 tarihinde oyların %98,7’sini alarak Kazakistan’ın halk tarafından seçilen ilk devlet başkanı oldu.

29 Nisan 1995 tarihinde Kazakistan’da yapılan referandum ile görev süresi 1996 senesinde bitecek olan Nursultan Nazarbayev’in görev zamanının 2000 yılına kadar uzatılması kabul edildi.

10 Ocak 1999 ve 4 Aralık 2005 tarihlerinde yapılan Kazakistan’da halk oylamasıyla yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Nazarbayev oyların %79,78’ini ve %91.15 alarak kazandı.

2-3 Ekim 2009 tarihinde Nahcivan`da yapılan Türk Dili Konuşan Devlet Başkanları Zirvesi`nde Türk Dilli Ülkeler İşbirliği Konseyi`nin kurulmasını teklif etmiş ve oy birliğiyle kabul edilmiştir. Zirvede bunun bunun yanında Türk Dili Konuşan Ülkeler içindeki işbirliğine Türkiye’den sonra en büyük katkıyı yapan ve bu işbirliğini candan destekleyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev Kazakistan’da bir ‘Türk Dünyası Akademisi’nin kurulmasını teklif etti ve bu teklif başta Türkiye olmak üzere Türk Dünyası ülkeleri tarafından olumlu karşılandı.

Zirve toplantısında Nazarbayev’in samimî heyecanı dikkat çekiciydi. Nazarbayev “Türklüğümüzü çocuklarımıza ve bütün dünyaya öğretelim” dedi.

Nursultan Nazarbayev, 1962 senesinde Sara Nazarbayev ile evlendi. Dariga Nazarbayeva (d.1962), Dinara Nazarbayeva( d.1966), Aliya Nazarbayeva (d.1977) adlarında 3 kızı mevcuttur.

19 Mart 2019 tarihinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini açıkladı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün