Biyografi

Oktay Usta Kimdir? Nerelidir?

Oktay Usta Kimdir? – Oktay Usta Evi Nerede? – Oktay Usta Nereli?

Oktay Usta kimdir?, Oktay Usta kaç yaşında?, Oktay Usta evi nerede?, Oktay Usta nerelidir? Oktay Usta ev adresi?, Oktay Usta kaç yaşında?, Oktay Usta nerede oturuyor?, Oktay Usta nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Oktay Usta hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Eylül.1968 senesinde doğan Oktay Usta şu an için 53 yaşında ve Terazi burcundandır. Oktay Usta doğum yeri ise Mengen , Bolu olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Aşçı olarak devam ettirmektedir.

Oktay Usta Kimdir?, evi nerede?

Tam adı Oktay Aymelek olan Oktay Usta, 27 Eylül 1968‘de Bolu’nun Mengen beldesinde Gökçesu Kadılar köyünde dünyaya geldi. Aşçı bir babanın 6 çocuğunun en küçüğüdür. İlkokulu ve orta okulu Mengen’de bitirdi. Babası Bilal Aymelek’de gurbette aşçılık yapmaktadır.

1983 senesinde 15 yaşındayken aşçıbaşı amcası Sabri Bey aracılığıyla mesleğe atılan Oktay Usta, İstanbul Erenköy’deki ünlü bir restmiktarda yanında çalışmaya başladı. Daha sonra dönemin ünlü simalarının çıktığı İstanbul Şişli‘deki bir restmiktarda çalıştı. 2 sene sonra 1985 ‘de , kendisi gibi aşçı babasından gelen teklif ile İzmir‘de Sultan otelin mutfak bölümüne geçti. Bodrum Milta tatil köyü, TMT Tatil köyü, Bodrum otel, Alanya alara otel, Uludağ Grand yazıcı Kervan saray, Marmaris Sarı germe, İber Otel gibi beş yıldızlı otellerde çalıştı. Daha sonra İstanbul’da Bebek’te Cafe de Pari, Ortaköy Ziya restaurant, Topkapı Eresin otelde çalıştı. Türk yemeklerinin tanıtımı için İspanya‘ya gitti.

1997 senesinde İstanbul’da çalıştığı bir otelde soğuk büfe şefi olan ünlü aşçı, daha sonra hanımlara yönelik yemek ve süsleme kursları vermeye başlar.

1998 senesinde Londra’da aşçılık müsabakasında Bronz madalya ve klasman birinciliği kazandı. 1999 senesinde Malta’da ki yarışmada 2 gümüş, 1 sertifika merit aldım. 2000 senesinde Londra’da 1 altın madalya kazandı.

2000 senesinde The Plaza Otelde çalışmaya başladı.

1998 senesinde ilk olarak Perihan Savaş‘ın programına katıldı. Ardından Farklı programlara devamlı canlı yayına çıkmaya başladı. Sonra 1998 senesinde Samanyolu televizyonunda kendi programı olan Yeşil Elma ile televizyonda medyatik bir aşçı oldu. Her gün bir ünlü konuğu mutfağında ağırladığı ve yemek tarifleri verip canlı canlı uyguladığı programı, halâ aralıksız sürüyor. Birbirinden lezzetli yemekler yapılıyor. Oktay Usta pratik metotları ile anlattığı yemekleri neşeli ve sempatik tavırları ile bizlere sunuyor.

Oktay Usta üç yemek ve birde pratik bilgiler üzerine toplam dört tane kitap çıkarttı. Yemek tarifleri kitabı çok bi hayli beğeni alan yemek tarifi kitapları içerisinde yer alıyor. Ayrıca Oktay Usta’nın önlüğü ve kepi çok bi hayli beğeni alan aksesuarlar oldu.

Oktay Usta, 1991 senesinde kendi köyünden Bergüzar Hanım ile evlendi ve Merve, Kübra ve Tuana isimli 3 kız çocukları var.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün