Biyografi

Ömer Sabancı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ömer Sabancı kimdir?, Ömer Sabancı kaç yaşında?, Ömer Sabancı evi nerede?, Ömer Sabancı nerelidir? Ömer Sabancı ev adresi?, Ömer Sabancı kaç yaşında?, Ömer Sabancı nerede oturuyor?, Ömer Sabancı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ömer Sabancı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Ocak.1959 senesinde doğan Ömer Sabancı şu an için 62 yaşında ve Oğlak burcundandır. Ömer Sabancı doğum yeri ise Adana olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Ömer Sabancı Kimdir? – Ömer Sabancı Evi Nerede? – Ömer Sabancı Nerede Oturuyor?

Ömer Sabancı Kimdir?, evi nerede?

Densa Holding’in yönetim kurulu başkanı olup; Sabancı Holding‘deki ve Densa Holding‘deki hisselerinden dolayı net serveti 3 milyar dolardır.

Ömer Sabancı, 13 Ocak 1959 tarihinde Adana’da doğmuştur. Annesinin adı Özcan Sabancı’dır. Sakıp Sabancı’nın kardeşi olan Hacı Sabancı’nın oğludur. Mehmet Sabancı (d.1963-ö.2004) ve Demet Sabancı Çetindoğan (d.1965-) adlarında kardeşi mevcuttur. Tarsus Amerikan Lisesi’nden mezun oldu. ABD‘de Delaware Üniversitesi‘nde ekonomi tahsili yaptı.

Sabancı Topluluğu’nun Avrupa’daki çeşitli şirketlerinde 6 yıl boyunca çalıştı. Sasa’da Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde 15 yıl çalıştı. 2000 senesinde DuPontSA DuPont-Sabancı Polyester ortaklığının kurulmasına öncülük etti. Kuruluşunun sonrasında DuPontSA’nın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Sabancı Topluluğu’nda, Holding Yönetim Kurulu Üyeliği, İcra Komitesi Üyeliği, İnsan Kaynakları Komitesi Üyeliği ve Kimya Grubu Başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ve Belçika‘daki Avrupa Sentetik Elyaf Derneği (CIRFS) Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

2004-2007 senelerı içerisinde 3 yıl TÜSİAD Başkanlığı yaptı. 2005-2007 arası Akdeniz İşadamları Derneği’ne başkanlık yapmış ve halen Avrupa’da ki CIRFS’ün başkanıdır.

Ömer Sabancı, 1986 senesinde Arzu Sabancı ile evlendi. Hacı Sabancı (torun) (d.1987), Hakan Sabancı (d.1991), Kerim Sabancı (d.1996) adlarında üç oğlu mevcuttur.

Ömer Sabancı, 2009 senesinde kardeşi Demet Sabancı Çetindoğan ile Densa Holding‘i kurarak Sabancı Holding‘ten ayrıldı. Amcası Özdemir Sabancı’nın oğlu (d.1941-ö.1996) olan kuzeni Demir Sabancı (d.1971) ile birlikte inşaat, plastik ve hava taşımacılığı işlerine girdi. Odesa Geliştirilmiş Polimer Yatırımları A.Ş. ve Döysa VIP Havacılık A.Ş. şirketlerini kurdu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün