Biyografi

Önder Sav Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Önder Sav kimdir?, Önder Sav kaç yaşında?, Önder Sav evi nerede?, Önder Sav nerelidir? Önder Sav ev adresi?, Önder Sav kaç yaşında?, Önder Sav nerede oturuyor?, Önder Sav nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Önder Sav hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Kasım.1937 senesinde doğan Önder Sav şu an için 84 yaşında ve Akrep burcundandır. Önder Sav doğum yeri ise Balıkesir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Önder Sav Kimdir? – Önder Sav Evi Nerede? – Önder Sav Nerede Oturuyor?

Önder Sav Kimdir?, evi nerede?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel sekreteri olarak görev yapmakta olan işinde uzman Türk siyaset adamı. 15., 16., 20. ve 22. dönem olmak üzere dört defa Ankara Milletvekili ve bir defa Çalışma Bakanı olarak görev almış olan Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykalın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları içerisinde gösterilmiş, fakat Sav’ın seçime adaylığını koymaması üzerine bu vazifeye geçerli oyların tamamını alan Kemal Kılıçdaroğlu seçilmiştir.

Önder Sav, 14 Kasım1937 tarihinde, Hayrettin ve Şerife Sav çiftinin oğlu olarak, Işıklar Köyü, Balıkesir’de dünyaya geldi. Liseyi bitirmesinin sonrasında hukuk eğitimi almak için Ankara’ya taşındı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden başarıyla mezun olmasının sonrasında bir müddet serbest avukat olarak çalışan Sav, bunun bunun yanında Ankara Hukuk Barosu Başkanlığı ve 28 Mayıs198931 Ekim1995 tarihleri içerisinde, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Siyaset ile genç yaşlarında tanışan Sav, siyasi sahnede 15., 16. 20. ve 22. Dönem Ankara Milletvekili olarak görev aldı ve 37. Hükümet’te Çalışma Bakanı mevkisinde bulundu.

CHP’nin Genel Sekreterliğini üstlenen Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykal’ın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları içerisinde gösterildi. Laikliğin muhafaza edilmesina verdiği önemle tanınan ve taviz vermeyen bir politikacı olarak ün yapan Sav, bundan öncekilerde Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben dile getirdiği “Laiklik Başbakan Erdoğan’ın küçücük beynine sığmayacak kadar geniş bir kavramdır” sözünden dolayı 10.000 TL manevi tazminat cezasına çarptırılmıştı.

Evli olan Önder Sav, iki çocuk babasıdır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün