Osman Kavala Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Osman Kavala kimdir?, Osman Kavala kaç yaşında?, Osman Kavala evi nerede?, Osman Kavala nerelidir? Osman Kavala ev adresi?, Osman Kavala kaç yaşında?, Osman Kavala nerede oturuyor?, Osman Kavala nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Osman Kavala hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Ekim.1957 senesinde doğan Osman Kavala şu an için 64 yaşında ve Terazi burcundandır. Osman Kavala doğum yeri ise Paris, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Osman Kavala Kimdir? – Osman Kavala Evi Nerede? – Osman Kavala Nerede Oturuyor?

Osman Kavala Kimdir?, evi nerede?

Osman Kavala, 2 Ekim 1957 tarihinde Paris, Fransa’da doğmuştur. Annesinin adı Necla Kavala, babasının adı Mehmet Kavala’dır. İstanbul Robert Lisesi’ni 1975 senesinde bitirdikten sonra İngiltere’de Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu.

Babası Mehmet Kavala‘nın 1982 senesinde vefat etmesinin sonrasında, Kavala Grubu‘nda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

1983 senesinde İletişim Yayınları’nın kuruluşuna katıldı. Sonraki senelerda yürüttüğü çalışmalarda hedeflerine kültürel çeşitliliğin tanınması, kültür sanat diyaloğu ve kültürel işbirliği eklendi.

1985 senesinde da Nazar Büyüm ve Selahattin Beyazıt’la birlikte Ana Yayıncılık’ın kurucu ekibi içinde yer aldı. Ana Yayıncılık, Britannica Ansiklopedisi’nin Türkçe versiyonu AnaBritannica’yı, Britannica Compton’s’u ve Temel Britannica’yı yayımladı. Osman Kavala hâlen Aras Yayıncılık’ta yönetim kurulu kullanıcı hesabı görevi devam ediyordir.

Osman Kavala 1990’ların başından beri bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşunda ve yönetim kurulunda görev aldı.

1999 depremi sonrasında önayak olduğu dayanışma faaliyetlerinden sonra aktif iş yaşamını bırakıp tamamiyle sivil toplum alanına yönelen Osman Kavala, Türkiye’de 1990’lardan beri gelişmeye başlayan sivil toplum hareketliliğinin mühim aktörlerinden biri oldu.

1984 senesinde Cihangir’de açılan ve dönemin ekoloji, toplumsal cinsiyet, kültür ve sanat tartışmalarına öncülük eden Bilim Sanat Kültür Hizmetleri Kurumu’nun (BİLSAK) kurucu üyeleri içerisindedır. Ayrıca 1990’larda hayata geçen TEMA Vakfı, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Demokrasi ve Uzlaşma Merkezi’nin kurucularındandır.

TÜRSAK (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı), TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı), KMKD (Kültürel Mirası Koruma Derneği) ve Tarih Vakfı gibi kurumların yönetim kurullarında yer almıştır. Kavala bunun bunun yanında Uluslararası Af Örgütü‘nün bağışçılarındandır.

Pek çok değişik sivil toplum kuruluşunun oluşumunda ve çalışmalarında yer aldı. 2002 senesinde bu alandaki çalışmalarını kültür sanat alanında yoğunlaştırarak, Türkiye’de kültür ve sanatın üretimini, izlenmesini, paylaşımını çoğaltmak, yerel inisiyatifleri desteklemek, kültürel çeşitliliği ve hakları vurgulamak, bölgelerarası ve ülkeler arası işbirliklerini güçlendirmek maksadıyla sanatın değişik alanlarından, iş dünyasından ve sivil toplumdan bireylerle birlikte Anadolu Kültür’ü kurdu. Anadolu Kültür’ün gerçekleştirdiği projelerle toplumsal barış kültürünün yerleşmesini hedefledi.

Anadolu Kültür’ün ilk girişimi olan 2002‘de faaliyetlerine başlayan Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) İstanbul’dan ve Avrupa şehirlerinden sanatçıların ziyaret ettiği, yerel sanatçılarla tanıştığı, ortak projeler tasarladığı herkese açık bir mekân oldu. DSM, Diyarbakır’da sanat üretmek isteyen bireylerin işinde uzman destek aldığı ve bağlantılar kurduğu mühim bir platform halini aldı. 2005 senesinde açılan Kars Sanat Merkezi ise, 2009 senesindeki kapanışına kadar, kentin çok amaçlı tek salonu olarak yalnızca Kars için değil Türkiye, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan için bir kültürel iletişim ve etkinlik merkezi olarak hizmet verdi.

Osman Kavala, ana uğraşı olan ve 2017 senesinde 15. yılını dolduran Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanısıra Açık Toplum Vakfı, TESEV, TEMA Vakfı, Tarih Vakfı, Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı gibi birden fazla sivil toplum örgütünde kurucu üye, yönetim kurulu üyesi ya da danışma kurulu üyesi olarak yer alıyor.

Osman Kavala, bu ülkenin poblemlerina hassas bir birey olarak, farklı görüşte insanları tartışma platformlarında bir araya getirip ortak çözüm arayışının yolunu açmak, toplumsal ve ülkeler arası çatışmalara, barışa ve insan haklarına dayalı demokratik çözümler üretmek üzere çalıştı.

Osman Kavala, Anadolu Kültür, Diyarbakır Sanat Merkezi, Kars Sanat Merkezi, DEPO, Kültürel Miras Koruma Derneği gibi kurumlarda ve faaliyetlerde görevler üstlendi.

Osman Kavala, medyada kendisiyle ilgi haberlerde ‘Kızıl Soros’ lakabıyla gündeme gelmektedir.

Osman Kavala, 19 Ekim 2017 günü Gaziantep dönüşü İstanbul‘da Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Gaziantep‘ten uçakla İstanbul‘a dönen iş adamı Kavala’ya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü personelleri tarafından Atatürk Havalimanı’nda gözaltı işlemi yapıldı.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin gözaltına alınan Osman Kavala, 1 Kasım 2017 günü ”Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından tutuklandı.

Osman Kavala, 18 Şubat 2020‘de Gezi davasından beraat etti fakat aynı gün 15 Temmuz darbe girişimiyle alakalı bir soruşturmadan TCK’nın 309. maddesinden gözaltına tekrar gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgulamasının sonrasında tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Osman Kavala 19 Şubat 2020 günü tekrar tutuklandı. Tutuklu iken bunun bunun yanında 9 Mart 2020 tarihinde ise TCK’nın 328. maddesinden (“devletin güvenliği ya da iç ya da dış siyasal yararları yönünden, niteliği saygınlığıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal ya da askerî casusluk maksadıyla elde etmek”) suçundan bir dava daha açılıp tutuklanmasına karar verildi.

20 Mart 2020 tarihinde TCK’nın 309. maddesinden yapılan suçlama ile yapılan duruşmada beraat etti. Ancak hakkında TCK’nın 328. Maddesinden açılan davanın olmasından dolayı tahliye olamadı.

Osman Kavala, 1 Kasım 2017 tarihinden beri kesintisiz olarak Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır.

Osman Kavala, 1988 senesinde yazar Tarık Buğra’nın kızı akademisyen Ayşe Buğra ile evlendi.

Osman Kavala, Türkiye’de risk altında olan kültürel mirasın muhafaza edilmesina yönelik çabaları sebebiyle 2019 senesinde Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü’ne layık görülmüştür. Yine 2019 senesinde, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin demokratik toplum çalışmalarına katkıda bulunan ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı altında olan bireylere verdiği Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker