Biyografi

Osman Kavran Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Osman Kavran kimdir?, Osman Kavran kaç yaşında?, Osman Kavran evi nerede?, Osman Kavran nerelidir? Osman Kavran ev adresi?, Osman Kavran kaç yaşında?, Osman Kavran nerede oturuyor?, Osman Kavran nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Osman Kavran hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1923??.??.1999 senesinde doğan Osman Kavran şu an için 76 yaşında ve burcundandır. Osman Kavran doğum yeri ise Rizeİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Osman Kavran Kimdir? – Osman Kavran Evi Nerede? – Osman Kavran Nerede Oturuyor?

Osman Kavran Kimdir?, evi nerede?

Osman Kavran, bir zamanların büyük gazino patronlarından; lunapark gazinosunun sahibidir.

Osman Kavran, Batum‘dan Rize‘ye göç eden orta halli bir ailenin çocuğu olarak 1923 senesinde Rize’de İslampaşa Mahallesinde doğmuştur. Ahmet adında abisi vardı.

Daha önce 1950’lerde İzmir‘e yerleşen Ahmet ağabeyinin yanında onun kahvehanesinde ve küçük lunaparkında 1961 senesinde işi öğrenen Osman Kavran, abisi yaşamını kaybettikten sonra tüm malzemeleri ve lunapark cihazlarıni İstanbul’a taşıdı. Önce Beyoğlu’da bir kahvehane açtı. Daha sonra Vatan Caddesindeki Lunaparkın yerini kiraladı, daha sonra orasını ve yanlarındaki parselleri de satın aldı. 1968 senesinde orada içkisiz gazino açtı.

Osman Kavran’ın içkisiz gazinoculuktaki başarısı her geçen yıl büyürken bir gün Fahrettin Aslan, ‘‘Yapsın bir içkili gazino da görelim’’ gibisinden laflar edince; 1973‘ün Haziran ayında açılışını yaptığı Balkanlar’ın ilk ve tek döner sahneli turistik, içkili gazinosunu açtı. İlk solisti Emel Sayın idi.

İstanbul, Vatan Caddesindeki Lunaparkın ilk işletmesi oldu. Burada Aile Gazinosu ile başlayan gazino isletmeciliği ile zirveye ulaştı. İstanbul, Bebek Aşiyan gazinosu ve İzmir Fuar Göl Gazinosu’nu kurdu.

Osman Kavran’ın en büyük özelliği o yıl sinema, spor ve plak dünyasında yıldız olanları ilk kez sahneye çıkarmasıydı. Mesela Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Belgin Doruk, Hülya Avşar, İzzet Günay, Göksel Arsoy, Şükrü Birant, Yavuz Şimşek, Ali Rıza Binboğa, İlhan İrem, Sadri Alışık, Öztürk Serengil, Zeki Müren, Cem Karaca, Bülent Ersoy ve Neşe Karaböcek ilk akla gelen isimler. Osman Kavran, bir de her yeni program öncesinde gazinoyu baştan aşağı deniz suyuyla yıkatırdı.

Lunapark Gazinosu‘nun 23 yıllık geçmişinde en güzel işleri Neşe Karaböcekİlhan İrem ile Zeki MürenAjda Pekkan kadrolarıyla yaptı

Osman Kavran, ‘Gazinocular Kralı’ diye anılmaya başlandı. Sirk dünyasını da Türkiye’ye tanıtan isim oldu.

Osman Kavran’ın ilk eşi Ayşe hanımdan Mahmut Kavran (d.1958) ve Ahmet Kavran adlarında iki oğlu mevcuttur.

Osman Kavran, 1999 senesinde İstanbul’da 76 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün