Biyografi

Osman Nebioğlu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Osman Nebioğlu kimdir?, Osman Nebioğlu kaç yaşında?, Osman Nebioğlu evi nerede?, Osman Nebioğlu nerelidir? Osman Nebioğlu ev adresi?, Osman Nebioğlu kaç yaşında?, Osman Nebioğlu nerede oturuyor?, Osman Nebioğlu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Osman Nebioğlu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.191207.Kasım.1988 senesinde doğan Osman Nebioğlu şu an için 76 yaşında ve burcundandır. Osman Nebioğlu doğum yeri ise Güneyköy, Afyonİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Osman Nebioğlu Kimdir? – Osman Nebioğlu Evi Nerede? – Osman Nebioğlu Nerede Oturuyor?

Osman Nebioğlu Kimdir?, evi nerede?

Nebioğlu Yayınevinin kurucusudur.

Osman Nebioğlu, 1912 senesinde Güneyköy, Afyon’da doğmuştur. Annesi Hatice Nebioğlu, babası Tüccar Mehmet Efendi’dir. Babasının işini İzmir’e nakletmesi sebebiyle 1921 senesinde İzmir’e göç ettiler. İ. Ziya Nebioğlu (d. 1932; Eğirdir – ö. 14 Nisan 2014) adında kardeşi vardı. Osman Nebioğlu, İzmir Atatürk Lisesinde başladığı öğrenimini İstanbul Işık Lisesinde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1936 senesinde bitirdikten sonra Berlin ve Göttingen üniversitelerinde okuyarak iktisat doktorasını 1940 senesinde bitirdi.

Osman Nebioğlu, aynı yıl Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine sosyoloji asistanı oldu. Ankara’da Basın Yayın Genel Müdürlüğü Propaganda Dairesi Şefliğine getirildi.

1961 senesinde İstanbul İktisadi e Ticari Bilimler Yüksek okulunu kurdu. Bu okulda müdürlük, öğretim görevliliği yaptı. “İktisat Tarihi”, “Sosyoloji”, “Turizm Ekonomisi” dersleri okuttu.

Lise öğrenciliği zamanında yazıları; 1926 senesinde “Ahenk”, 1927 senesinde “Hizmet” gazetelerinde, 1928 senesinde “Fikirler” dergisinde yayınlandı. Halkın Sesi, Fikirler, Çiçek ve diğer gazete ve dergilerde; sonraki senelerda makale, öykü ve araştırmaları Ulus, Tasvir-i Efkâr, Cumhuriyet gazetelerinde yayımlandı.

1933 senesinde İstanbul Hukuk Fakültesinde okurken dostları ile “Yücel” dergisini çıkardı.

Yayıncılığı zamanında yayıncılık hayatına yenilikler getirdi; “Yücel” dergisi, Nebioğlu Takvimi, Haftalık Yirminci Asır, Bütün Dünya (aylık), Resimli Roman (iki haftalık), Arkadaş (çocuk dergisi) ve Anahtar’ı (mizah dergisi) çıkardı.

1943 senesinde yayıncılık hayatına başlayarak Nebioğlu Yayınevini kurdu. Avrupa, Amerika ve Asya’daki bir çok ülkeyi gezip gördü. Nebioğlu Yayınevinde 40 yıldan fazla bir zamanda binden fazla kitap, ansiklopedi, takvim ve dergi yayınlayarak memmlekette kültürün yayılmasına çalıştı. Bu senelerda “Bütün Dünya” dergisini (35 yıl), “Bütün Türkiye” dergisini (3 yıl), “Resimli Romans” dergisini (2 yıl) paylaştı.

Önceleri Behçet Kemal Çağlar ile birlikte hazırladığı «Atatürk’e Şiirler»i paylaştı. İlk paylaştığı kitapların kapakları kitapçılıkta çiçeği burnunda bir çığır açtı. Yayınladığı «En Güzel Dünya Romanları» kitapçılara örnek oldu ve onlara yeni bir çalışma hızı getirdi. İlk çıkardığı eserler içerisinde bulunan «Avrupa’nın 7 Muamması», «İfşa Ediyorum», «Hitler ve Arkadaşları» gibi politik kitapları, «Unutulan Yıllar», «Saratoga Güzeli», «Suçlu», «Nilgün» v.s. gibi romanlar, «İngiliz Kemal’in Hatıraları» kapışılarak satıldı.

İstanbul’da Muhtar Enata ile birlikte “Yücel” dergisini çıkardı. Yayınladığı en uzun ömürlü dergi Bütün Dünya dergisi oldu.

Osman Nebioğlu, 7 Kasım 1988 tarihinde İstanbul’da 76 yaşında ölmüştür.

Eserleri:
Çocuk Edebiyatı:
1936 – Anne, Yurt ve Toprak Kokusu (kardeşi Ziya Nebioğlu ile).

Deneme:
1975 – Sihirli Bahçe

Derleme-Ansiklopedi:
1944 – Güzel Sözler
1946 – Çocuk Ansiklopedisi
1950 – Yüz Meşhur Türk
1958 – Yüz Meşhur Adam
1958 – Türkiye’de Kim Kimdir (br),
1963 – Tarihin Meşhur Olayları

Araştırma:
1941- Die Auswirkungen der Kapitulationen auf die Türkische Wirschatt, Jena (Kapitülasyonların Türk 1941 İktisadi Hayatına Tesirleri, Leipzig)
1960 – Hürriyet ve Politika
1960 – Kölelik ve Hürriyet (Bülent Nuri Esen ile)
1965 – Turizm Ekonomisi
1974 – Soljenitsin’in Hayatı
1986 – Bir İmparatorluğun Çöküşü ve Kapitülasyonlar

Mizah:
1976 – Dam Üstünde Saksağan: Gırgır Fıkra ve Karikatürler
1977 – Matrak Fıkra ve Karikatürler ve Daha Neler Neler
1979 – Seksi Karikatürler ve Daha Neler Neler

Çeviri-Meal:
Garip Bir Tanrı Misari (hikâye)
Türkçe Kur’an-ı Kerim

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün