Ozzy Osbourne Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ozzy Osbourne kimdir?, Ozzy Osbourne kaç yaşında?, Ozzy Osbourne evi nerede?, Ozzy Osbourne nerelidir? Ozzy Osbourne ev adresi?, Ozzy Osbourne kaç yaşında?, Ozzy Osbourne nerede oturuyor?, Ozzy Osbourne nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ozzy Osbourne hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 03.Aralık.1948 senesinde doğan Ozzy Osbourne şu an için 73 yaşında ve Yay burcundandır. Ozzy Osbourne doğum yeri ise Aston, Birmingham, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenBesteci olarak devam ettirmektedir.

Ozzy Osbourne Kimdir? – Ozzy Osbourne Evi Nerede? – Ozzy Osbourne Nerede Oturuyor?

Ozzy Osbourne Kimdir?, evi nerede?

Heavy metal türünü ortaya çıkartan ilk gruplardan birisi olan Black Sabbaht’ın vokali ve söz yazarı. Gerek kendi albümleriyle, gerek Black Sabbaht’da gösterdiği performansla defalarca altın ve platin plak sahibi olan Ozzy Osbourne, Prince of Darkness lakabıyla tanınmaktadır.

John Michael “Ozzy” Osbourne, 3 Aralık1948 tarihinde, Aston, Birmingham, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası Jack Osbourne, General Motors şifrketinda, annesi Lillian Osbourne ise Lucas adlı araba sarf malzemeleri üreten bir firmada işçi olarak çalışıyordu. Altı kardeşi ile beraber büyüyen Osbourne, okul yaşamında pek başarılı olamadı; öğretmenleri öğrenim güçlüğü çektiğini düşünüyorlardı.

14 yaşındayken Beatles’ın müziği aracılığıyla rock müzikle tanışan Osbourne, 15 yaşındayken okulu bıraktı ve de yerel işletmelerde, inşaattan araba fabrikasına kadar değişen birden fazla sektörde çalışarak iş hayatına atıldı. İlk müzik grubunu bu senelerda, Birchfield Road School’da beraber okuduğu arkadaşı Tony Iommi ile beraber kurdu. Grup, psychedelic rock müziğinin baskın akım olduğu senelerda, blues etkileşimli sert bir rock müzik eksenini korumaya çalışıyordu. Bass gitarist Geezer Butler, gruba yönetmen Mario Bava’nın korku filmi Black Sabbath’ın adını vermeyi düşündüğünü söyleyince gruplarının adı da konmuş oldu.

Grubun ilk albümü Black Sabbath, 13 Şubat1970 senesinde piyasaya çıktı ve de Amerikan müzik listelerinde 8. sıraya kadar yükseldi. İlk albümden yalnızca dört ay sonra stüdyoya dönen grup, War Pigs adlı ikinci albümleri üzerinde çalışmaya başladı; fakat Vietnam Savaşı’nı yeren albümün adı, müzik şirketinin baskısı üzerine Paranoid’e çevrildi. Paranoid, 4 milyondan fazla kopya sattı ve gruba ilk Amerika turnesinin kapısını açtı. Ozzy Osburne, bu albümle beraber şarkıcılık ve söz yazarlığı hususunda heavy metalin en etkili isimlerinden birisi haline gelmeye başladı.

İlk albümlerinin liste başarıları, 1971 senesinde Master of Reality, 1973 senesinde Volume 4, 1973 senesinde Sabbath Bloodly Sabbath ve 1976 senesinde Sabotage ile devam etti. Fakat grubun başarılı gidişi, 1976 senesinde piyasaya sürülen Technical Ecstasy ile beraber durulmaya başladı. Technical Esctasy, Black Sabbath’ın Amerika listelerinde ilk 50’ye giremeyen ilk albümü olmuştu ve albüm sonrasında grupta çözülmeler görülmeye başlandı ve Ozzy Osbourne, 1977 kasımında, grup yeni albümleri için stüdyoya girmeden kısa bir süre önce Black Sabbath’dan ayrıldığını açıkladı. Grubun gidiş hattından tatmin olmadığını söyleyen Osbourne, gene de grubun son albümü olan Never Say Die! kadrosunda yer aldı ve de 1979 senesinin sonunda, çok fazla uyuşturucu madde kullandığı ve gruba yeni eserler katacak durumda olmadığı gerekçesiyle gruptan kovuldu

Ozzy Osbourne, kendi adını taşıyan grupla ilk albümü olan Blizzard of Ozz’u 1981 senesinde piyasaya çıkarttı. Menejerliğini, ileride yaşamını birleştireceği Sharon Arden’in yaptığı albümün kadrosunda Quiet Riot gitaristi Randy Rhodes, Rainbow basçısı Bob Daisley ve Uriah Heep davulcusu Lee Kerslake bulunmaktaydı. Albüm büyük başarı kazandı ve de uzun soluklu zamanda Amerika’da 4 platin, Kanada’da 1 platin ve İngiltere’de 1 gümüş plak ödülü kazandı.

Gitarist Randy Rhodes, ikinci Ozzy Osbourne albümü olan Dairy of a Madman’in piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra, geçirdiği bir uçak kazasında yaşamını kaybetti. Rhoads’ın anısına, çıktıkları tura devam eden Osbourne, 2008 senesinde yaptığı bir röportajda, Rhoads’ı o uçağa binmemesi için ikna edememesinin en büyük pişmanlığı olduğunu açıkladı.

Rhoads’ın ölümünün sonrasında depresyona giren ve uyuşturucu kullanımı ile baş etmeye çalışan Osbourne, gene de yaptığı albümlerle müzik listelerinin en üst sıralarına çıkmayı başardı. Fakat Amerikan otoriteleri, yaptığı müziğe karşı bi hayli fazla ön yargılıydı ve ilki 1986 senesinde, Suicide Solution şarkısı ile başlayan ve uzun seneler boyunca devam eden bir dizi kamu davası ile uğraşmak zorunda kaldı. Osbourne bu davadan, şarkının intihar ile alakalı değil, alkolün kötü yanları ile alakalı olduğunu ispatlayarak ve de dinleyicilerinin tepkilerinden sorumlu olamayacağı hususunda savunma yaparak ceza almadan kurtuldu.

Osbourne, 1988 senesinde, Rhoads’ın boş bıraktığı yeri tam anlamı ile doldurabilecek bir gitaristi gruba kattı; Zakk Wylde. Wylde’ın katılımı ile müzikal anlamda daha olgun bir havanın içine giren grup, No Rest for the Wicked, No More Tears gibi tanınmış albümlere imza attı.

1996 senesinde, menejeri ve eşi Sharon Osbourne ile beraber, ileriki senelerda rock müziğin en büyük festivallerinden birisi haline gelecek olan Ozzyfest’i başlattılar ve bu tur yalnızca 19962008 senelerı içerisinde 5.000.000 kişi tarafından izlendi.

Osbourne, solo projelerini devam ettirmekle beraber, 1997 senesinde eski grubu Black Sabbath’a tekrar katılma kararı aldı. Grupla beraber, uzun senelerdan sonra verdikleri ilk konseri Ozzyfest bünyesinde gerçekleştiren Osbourne’un katılımından sonra, Black Sabbath konser albümleri dışında yeni materyaller üretmedi ve yalnızca iki yeni şarkı yaparak 19972006 senelerını albümsüz geçirdi.

Black Sabbath’a döndüğü seneler boyunca, solo çalışma olarak yalnızca Down to Earth’ü çıkartan sanatçı, 2002 senesinde, halen devam ediyor olan ve büyük bir ekonomik başarı kazanan The Osbournes adlı reality şovuna başladı. Aile yaşamından kesitleri gösteren şov, MTV’nin en fazla izlenen programı halini aldı. Osbourne, 2003 senesinde, arazi aracıyla dolaşırken yaptığı kaza neticesinde vücudundaki pekçok kemiği kırdığı için Wexham Park Hastanesi’nde acil bir ameliyat geçirdi ve uzun bir süre sahnelerden uzak kaldı.

22 Mayıs2007 tarihinde, Osbourne’un 9. solo stüdyo albümü olan Black Rain piyasaya çıktı. Sanatçı bu arada VH1 Rock Ödüllerini kazandı ve ilk kez gerçekleştirilen Birmingham Walk of Stars’da adı İngiltere’deki ünlü yola kazınan ilk isim oldu. Classic Rock “n” Roll of Honor ödülünü 2008 senesinde kazanan ünlü müzisyen, oyun şifrketi Blizzard’ın her sene gerçekleştirdiği Blizzcon adlı etkinliğin açılışında sahne alarak binlerce oyun severe muhteşem bir şov sundu.

İlk evliliğini 1966 senesinde, Thelma Riley ile yapan Ozzy Osbourne, bu evlilikten Starshine ve Louis John adlı iki çocuk sahibi oldu ve Elliot Kingsley’i evlat edindi. İkinci evliliğini menejeri Sharon Arden ile yapan Osbourne, bu evlilikten Aimee, Kelly ve Jack adında üç çocuğa sahip oldu ve de ailesi vefat eden aile tanıdıkları Robert Marcato’nun bakımını üstlendi.

Şarkılarındaki karanlık sözlerden dolayı dini çevrelerden büyük tepki çekmiş olsa da, 1992 senesinde yaptığı bir röpörtajda İngiltere Kilisesi (Church of England)’a üye olduğunu açıklayan sanatçı, her konserden önce dua ettiğini söyleyerek dini görüşü hakkındaki dedikodulari yalanladı.

Vücudunda 15 dövme bulunan şarkıcı, 2005 senesinde, genetik bir hastalık olan ve belirtileri Parkinson’a benzeyen Parkin Syndrome hastalığına tutulduğunun bilinmesindan sonra ömür boyu ilaç kullanmaya mahkum oldu. 2005 senesinde, ortalama 100 milyon sterlinlik serveti ile İngiltere’nin en zengin sanatçılarından birisi olarak Sunday Times gazetesinin ilk 500 zengini listesinde 458. sırada yer aldı.

Albümleri

Black Sabbath Dönemi; Black Sabbath(1970), Paranoid (1970), Master of Reality (1971), Black Sabbath Vol. 4 (1972), Sabbath Bloody Sabbath (1973), Sabotage (1975), Technical Ecstasy (1976), Never Say Die!(1978)

Solo Albümleri; Blizzard of Ozz (1980), Diary of a Madman (1981), Bark at the Moon (1983), The Ultimate Sin (1986), No Rest for the Wicked (1988), No More Tears (1991), Ozzmosis (1995), Down to Earth (2002), Black Rain (2007), Soul Sucka (2010)

Not; Sanatçının konser albümleri, video yayınları, soundtrack, single ve debault çalışmaları bu kapsama alınmamıştır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün