Biyografi

Paul Allen Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Paul Allen kimdir?, Paul Allen kaç yaşında?, Paul Allen evi nerede?, Paul Allen nerelidir? Paul Allen ev adresi?, Paul Allen kaç yaşında?, Paul Allen nerede oturuyor?, Paul Allen nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Paul Allen hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Ocak.195315.Ekim.2018 senesinde doğan Paul Allen şu an için 65 yaşında ve Kova burcundandır. Paul Allen doğum yeri ise Seattle, WashingtonSeattle, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Paul Allen Kimdir? – Paul Allen Evi Nerede? – Paul Allen Nerede Oturuyor?

Paul Allen Kimdir?, evi nerede?

Paul Gardner Allen, 1953 doğumlu Amerikalı ünlü iş adamı. Servetini, Bill Gates ile birlikte Microsoft‘un kurucusu olmaya borçlu. Forbes Dergisi‘nin 2006Milyarderler Listesi“ne göre 22.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı.

Servetinin 5 milyar doları Microsoft hisseleri olan Allen, bunun yanında Charter Communications‘da yönetici ve Dreamworks Animation‘da da ortak yönetim görevlerinde yer alıyor. Paul Allen’ın iki de profösyönel spor takımı var: Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers.

Paul Gardner Allen, Kenneth S. Allen ve Faye G. Allen‘ın çocukları olarak 21 Ocak1953 de Seattle, Washington‘da dünyaya geldi.

Allen, Bill Gates‘le tanışıp arkadaş yer alacağı Seattle’ın saygın özel okullarından biri olan Lakeside School‘a başladı. Gates, Allen’dan 2 sınıf alttaydı fakat bilgisayar üzerine olan ortak duyguları, tanışıp sıkı birer dost olmalarını sağlamakta gecikmiyordu.

Okulun ufak bilgisayarını birlikte, aralıksız meşgul ediyorlardı. Ancak daha güçlü ve çok yönlü bir bilgisayar olan ihtiyaçları onları Washington Üniversitesi bilgisayar laboratuvarlarına çekiyordu. Laboratuvarlara gizlice giren Allen ve Gates’in yakalanması uzun sürmedi. Ancak üniversite yönetimiyle yaptıkları “öğrencilere ücretsiz bilgisayar desteği” anlaşması aracılığıyla laboratuvarlara girişlerine izin verildi.

Mezuniyetlerinin sonrasında Allen Washington State University‘e, Bill Gates ise Harvard College‘e girdi. Ancak Allen iki seneyi halen tamamlamıştı ki eğitim hayatına devam etmek istemedi. Eğitimini yarım bırakmasındaki sebep belliydi: Kişisel bilgisayarlar (Personal Computers) için yazılım üretmek. Çok geçmeden Bill Gates‘i de okulunu bırakması ve kendisiyle birlikte çalışması için ikna etti.

1975 senesinde Gates ile birlikte, Albuquerque, New Mexico‘da, Microsoft’u ( Micro-soft ) kurdu ve Basic Interpreter satmaya başladı. 1980 senesinde Allen, Microsoft’un, QDOS adı verilen işletim sistemini satın alması için öncülük etti.

Microsoft’un QDOS’u 59.000 dolara almasından sonra Bill Gates ve Allen, QDOS üzerinde tekrar çalışarak, işletim sistemini IBM‘in gereksinimlerine göre düzenledi. IBM ile yapılan kontrat, Microsfot’un IBM’in yeni PC’lerinin işletim sistemlerini üreteceği üzerineydi. Bu gelişme Microsoft için büyük tırmanışın ilk adımıydı.

1983’te kendisine kan kanseri teşhisi konmasının sonrasında şirketten ayrıldı. Daha sonra ise 1986’da kurduğu medya ve iletişim yatırım şirketi Vulcan ile iş yaşamındaki başarısını tekrarladı.

Servetini, Bill Gates ile birlikte Microsoft‘un kurucusu olmaya borçlu. Forbes Dergisi‘nin 2006Milyarderler Listesi“ne göre 22.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı. Servetinin 5 milyar doları Microsoft hisseleri olan Allen, bunun yanında Charter Communications‘da yönetici ve Dreamworks Animation‘da da ortak yönetim görevlerinde bulundu. Paul Allen’ın iki de profösyönel spor takımı var: Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers.

Allen’in sahibi olduğu yatırım şifrketi Vulcan İkinci Dünya Savaşı‘nda batırılan ABD uçak gemisini buldu.

Paul Allen, tüm hayatı boyunca bekâr yaşadı. 2005‘te New York Daily News gazetesinin haberine göre Mulholland Drive filminin aktrist’i Laura Harring ile 6 aydır süren bir birlikteliği vardı.

Paul Allen’ın bugüne dek bilim, eğitim ve doğal yaşamı koruma alanlarında faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına 2 milyar dolardan fazla bağış yaptı. Allen 2010 senesinde da, ölümünden sonra servetinin yarıdan fazlasını yardım kuruluşlarına bağışlama sözü verdi. O dönem serveti 13,5 milyar dolar olan Allen, 2018 senesindeki serveti Forbes dergisinin tahminine göre 21,7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 44. kişisiydi.

Paul Allen, 15 Ekim 2018 tarihinde ABD‘nin Seattle kentinde lenf kanseri sebebiyle 65 yaşında yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün