Biyografi

Paul Oakenfold Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Paul Oakenfold kimdir?, Paul Oakenfold kaç yaşında?, Paul Oakenfold evi nerede?, Paul Oakenfold nerelidir? Paul Oakenfold ev adresi?, Paul Oakenfold kaç yaşında?, Paul Oakenfold nerede oturuyor?, Paul Oakenfold nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Paul Oakenfold hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Ağustos.1963 senesinde doğan Paul Oakenfold şu an için 58 yaşında ve Başak burcundandır. Paul Oakenfold doğum yeri ise Londra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Paul Oakenfold Kimdir? – Paul Oakenfold Evi Nerede? – Paul Oakenfold Nerede Oturuyor?

Paul Oakenfold Kimdir?, evi nerede?

Trance müziğinin günümüzdeki halini almış olmasındaki en mühim etmenlerden birisi olarak sözü edilen İngiliz kayıt prodiktörü ve trance DJ’i. U2, Rolling Stones, Michael Jackson gibi birden fazla ünlü grup ve şarkıcının eserlerini remixlemiştir. Goa Trance, House, Progressive Trance gibi birden fazla türde eser vermekte olan Oakenfold, Synthesizer ve Turntable enstürmanlarını kullanmaktadır.

Paul Oakenfold, 30 Ağustos1963 tarihinde, Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Şef olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Oakenfold, öte yandan da evinde yaptığı çalışmalarla DJ’liğe ilk adımlarını atıyordu.

Oakenfold’un müzisyenlikten para kazanmaya başlaması, 1970’li senelerın sonlarına denk gelmekteydi. Covent Garden adlı şarap barında soul müzik çaldığı sırada Trevor Fung, Earth, Wind and Fire gibi müzisyen ve gruplarla tanışarak çevresini genişletti. 1984 senesinde kısa bir süreliğine New York’da yaşayan Oakenfold, Harlem’de bulunan ünlü Paradise Garage’da sahne alan ilk DJ’lerden birisi oldu.

İngiliz müzisyenin şöhrete kavuşması ise, dostlarıyla beraber Ibiza adasına yaptıkları tatil gezisinde sahne aldığı mekanda çaldığı acid house tarzı şarkılarla oldu. Kısa zaman zarfında verdiği canlı performanslara binin üzerine katılımcı sağlamaya başlayan Oakenfold, arkadaşı Paul ile beraber açtığı Heaven adlı klüple beraber popüleritesini büyük miktarda arttırdı.

1990 senesinde, Terry Farley ile beraber gerçekleştirdiği iki remix; Hallelujah ve Step On, sanatçının İngiltere Top 10 listesinde 5 numaraya kadar tırmanmasını sağladı. Bu başarının sonrasında Spike Island’da konuk DJ olarak büyük bir seyirci kitlesine karşı gösterisini düzenleyen Oakenfold, aynu yılın sonlarında Osborne ile beraber Pills ‘n’ Thrills and Bellyaches adını taşıyan üçüncü stüdyo albümüne imzasını attı; albüm müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselirken, 1990 Yılının En İyi Albümü ödülünü de kazandı.

1992 senesinde, ünlü rock grubu U2’nun Even Beter Than The Real Thing adlı şarkısına yaptığı remix, orjinal albümden daha yüksek bir satış grafiğini sağlayınca, Oakenfold grup tarafından Zoo TV adını taşıyan dünya turnelerinde çalması için tutuldu. Bu zamanda kendi adını taşıyan albümlere de imza atan başarılı müzisyen, Hindu kökenli Goa müzik ile modern İngiliz elektronik altyapısını birleştirerek bir ilke imza attı. Bu başarısı 1994 senesinde kendisini müziğin ana akımında bulmasıyla neticelendi. 1995 senesinde sahne aldığı Glastonbury Festivali’nde kendisini dinleyen seyirci sayısı 90.000’in üzerindeydi; bu rakam o tarihe kadar bir DJ’in ulaştığı en yüksek seyirci sayısını ifade etmekteydi.

Djmag’s Top 100 DJ’s listesinde 1998 ve 1999 senelerında birinci sırada olan Oakenfold, 1999 senesinde İngiltere’den ayrılarak Amerika’ya taşındı. Müziğinde devamlı yenilik arayışları içinde olan Oakenfold’un bu zaman içinde house, progressive trance, downtempo ve drum and bass’da dahil olmak üzere altyapı olarak kullandığı birden fazla farklı müzik türü bulunmaktaydı.

20002001 senelerını Ibiza ve Amerika’da geçiren müzisyen, bu bölgelerde gerçekleşen birden fazla ünlü festivalde sahne aldı. Ibiza’nın en ünlü klübü Pacha’da hayranlarıyla buluşan ve de Burning Man festivalinde 25.000 kişilik bir seyirci kitlesine eserlerini dinletme fırsatı bulan Oakenfold, bunun bunun yanında 2001 senesinde vizyona giren Swordfish (Kılıçbalığı) adlı Holywood filminin de soundtrackini hazırladı.

2004 senesinde Creamfields, 2005 senesinde Perfecto Presents: The Club ve 2007 senesinde ilk toplama albümü olan Greatest Hits; Vol. 1’i yayınlayan müzisyenin son albümü ise 2008 tarihini taşıyan Anthems UK Edition oldu.

2010 senesinde tekrar Amerika’ya taşınan başarılı müzisyen, halen Las Vegas’da bulunan Rain Nightclub’da DJ olarak çalışmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün