Anlamlı SözlerBilgi

Pazar yerlerine araba ile gidilebilir mi? Pazara arabayla gitmek serbest mi?

Pazar yerlerine araba ile gidilebilir mi? Semt Pazarına arabayla gitmek serbest mi?, bir çok kişi pandemi sürecinde bu sorunun cevabını aramaya koyuldu. Pazar yerlerine araba ile gidilebilir mi? Pazara arabayla gitmek serbest mi? haberimizde aradığınız cevabı sizler için hazırladık. Pazar yerlerine araba ile gidilebilir mi? Pazara arabayla gitmek serbest mi? detaylar yazımızda..

Pazar yerlerine araba ile gidilebilir mi?

Pandemi kuralları içerisinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan semt pazarları için düzenleme getirildi. Pazar yerleri genelgesine göre pazar yerlerinin hangi günler açık olacağı araştırılıyor. Türkiye genelinde 17 Mayıs’a kadar uygulanacak tam kapanma sırasında pazar yerlerinin kapalı olması yönündeki karar değiştirildi, belli günlerde semt pazarlarına izin verileceği araştırıldı. İnsanlar semt pazarlarıyla ile alakalı her şeyi araştırıyor. Pazar yerleri ne zaman açık? Semt pazarları bugün açık mı? Pazar yerlerine nasıl gidilecek, arabayla gidilebilir mi?

PAZAR YERLERİ NE ZAMAN AÇIK, BUGÜN AÇIK MI?

İçişleri Bakanlığı 4 Mayıs 2021 tarihli pazar yerleri genelgesinde yer alan ifadelere göre tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

SEMT PAZARLARINDA NE SATILACAK, NE SATILMAYACAK?

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere),temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

PAZAR YERLERİNE ARABA İLE GİDİLEBİLİR Mİ? PAZARA ARABA İLE GİTMEK SERBEST Mİ?

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Hafta sonu Pazar kurulacak mı?

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

PAZARCILAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF MI?

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

İçişleri Bakanlığı aracılığıyla 81 ile gönderilen Pazar Genelgesinde şu ifadeler yer aldı:

“Tam kapanma dönemi içinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri içinde yalnızca yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide gereksinimlerini temin maksadıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.”

“Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri içinde kurulacak pazarlarda yalnızca yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.”

“Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler aracılığıyla gerekli önlemler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek yahut ilave pazar alanları oluşturulacak.”

“Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak maksadıyla tespit edilen noktalar dışında diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.”
“Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde altı çizildiği üzere sergi ve tezgahlar içinde en az 3 metre olacak biçimde mesafe bırakılacak.”

“Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel aracılığıyla pazar yerlerinin içinde yoğunluk oluşmaması için gerekli önlemler alınacak, bu bağlamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek. “

“Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı aracılığıyla hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak. “
“İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli önlemler alınacak.”

“Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, alakalı meslek odası aracılığıyla tertip edilen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağından muaf olacak.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün