Bilgi

Pek Çok Kişi Bilmese de 12 Aylık Maaşınızı Tek Seferde Alabilirsiniz! Sadece Bir Kez Başvurulabiliyor

Pek Çok Kişi Bilmese de 12 Aylık Maaşınızı Tek Seferde Alabilirsiniz! Sadece Bir Kez Başvurulabiliyor, arayışı içine giren okurlarımız için Pek Çok Kişi Bilmese de 12 Aylık Maaşınızı Tek Seferde Alabilirsiniz! Sadece Bir Kez Başvurulabiliyor ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Pek Çok Kişi Bilmese de 12 Aylık Maaşınızı Tek Seferde Alabilirsiniz! Sadece Bir Kez Başvurulabiliyor sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Pek Çok Kişi Bilmese de 12 Aylık Maaşınızı Tek Seferde Alabilirsiniz! Sadece Bir Kez Başvurulabiliyor

Evlenme ödenekleri olarak da anılan çeyiz desteklerini almaya hak kazanmak için hizmet akdine bağlı bir biçimde 4/A ile çalışma yaşamını sürdüren sigortalı vatandaşların kendi isimlerine yahut hesaplarından bağımsız olarak hak sahiplerine verilmektedir. Açıklamalar haberimizin detay kısmında sizlerle…

SGK başkanlığında emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü sigortalı emeklilik işlemleri daire başkanlığı yahut bulunan bölgelerdeki il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Son zamanlarda bi hayli araştırılan konulardan bir tanesi devletin sağladığı çeyiz desteğidir. Çeyiz parası ödemeleri, SSK aracılığıyla yetim aylığı alan kız çocuklarına, bir defaya mahsus olacak biçimde verilmektedir. Bu ödenek; SSK’lı olarak aktif çalışma yaşamında bulunan vatandaşın vefat etmesinin ardından, kız ve erkek çocukları için ölüm aylığı hazırlanır. Çeyiz parası almak için PTT şubesinden e-Devlet şifresi alınması gerekmektedir. Peki çeyiz desteğinin tutarı ne kadar? Çeyiz desteğinden kimler faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Bankalar çeyiz hesabı açan genç kızlar için destek ödemelerini vermeyi sürdürüyor. Almış oldukları yetim maaşlarının evlenmeleri halinde kesilecek olması sebebiyle geçn kızlara evlilik öncesinde ödeme gerçekleştirilir. Ödemeler alınan maaş üzerinden gerçekleştirilir ve 24 aylık maaş tutarı kadar ödeme yapılır.

Çeyiz parası almak için ilk kez başvuru koşullarını sağlamak gerekiyor. Başvuru koşullarını sağlayan herkes başvuruda bulunabilir. Başvuru koşulları içinde 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yetim aylığı almaya başlamış olma koşulu bulunmaktadır. Bu koşulu yerine getiren herkes başvurusunu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapabilmektedir. Devletin vermiş olduğu çeyiz piçinden yararlanmak için birinin evlenmiş olması gerekiyor.

Çeyiz Parası Desteğinden Faydalanmak İçin Gereken Şartlar

– Anne ve babasından dolayı yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir.
– Sadece yetim aylığı alan kız çocuklarına verilen bir yardım türüdür.
– Bu evlilik ödeneğine başvuru yaparken mutlaka ilk evliliğin olması dikkate alınmaktadır.
– 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortada yetim aylığı ödemesi almaya hak kazanmış olmak gerekmektedir.
– Başvuru dilekçesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmiş olması gerekmektedir.
– Başvuru öncesinde kızın resmi olarak evlilik yapmış olması gerekmektedir.
– Başvuru öncesindeki iki sene içinde diğer bir kardeşin çeyiz desteği ödemesinden yararlanmamış olmak gerekmektedir.
– SSK dışında 4/A yahut 4/B sigorta kolu üzerinden yetim aylığı alan vatandaşlar da çeyiz piçinden yararlanabilmektedir.
– Çeyiz parası ödemesi bir kereye mahsus olacak biçimde yapılır.
– Bu destek ödemesi yalnızca kız çocukları için geçerlidir.

Çeyiz Parası Nasıl Sorgulanır?

Çeyiz piçinden yararlanmak için ilk kez PTT şubesi üzerinden e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Ardından aldığınız e-Devlet şifresi ile “Kimliğimi Şimdi Doğrula” işlemlerini yaparak sisteme giriş sağlamalısınız. Daha sonra sorgulama sayfasına giriş yaparak, şahıs ödemeleri bölümünden “Evlenme Ödeneği” kısmına tıklamalısınız. Bu işlemide yaptıktan sonra evlenme ödeneği başvuru ekranı üzerinden, çeyiz parası ödemesine yönelik ayrıntı kısmı görüntüleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün