Biyografi

Pekinel Kardeşler Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Pekinel Kardeşler kimdir?, Pekinel Kardeşler kaç yaşında?, Pekinel Kardeşler evi nerede?, Pekinel Kardeşler nerelidir? Pekinel Kardeşler ev adresi?, Pekinel Kardeşler kaç yaşında?, Pekinel Kardeşler nerede oturuyor?, Pekinel Kardeşler nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Pekinel Kardeşler hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 29.Mart.1953 senesinde doğan Pekinel Kardeşler şu an için 68 yaşında ve Koç burcundandır. Pekinel Kardeşler doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Piyanist olarak devam ettirmektedir.

Pekinel Kardeşler Kimdir? – Pekinel Kardeşler Evi Nerede? – Pekinel Kardeşler Nerede Oturuyor?

Pekinel Kardeşler Kimdir?, evi nerede?

Tek yumurta ikizi olan Güher Pekinel ve Süher Pekinel (Pekinel Kardeşler) Türk piyano sanatçılarıdır.

Pekinel Kardeşler, 29 Mart 1953 tarihinde İstanbul’da doğmuşlardır. İlk müzik eğitimlerini işinde uzman piyanist olan annelerinden aldılar ve küçük yaşta Ferdi Ştatzer‘in öğrencisi oldular. İkili, altı yaşında devrin cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın huzurunda verdikleri konserle ilk kez seyirci karşısına çıktı.

Pekinel Kardeşler, bu ilk konserden üç yıl sonra, Hikmet Şimşek‘in yönettiği Ankara Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Ankara Radyosu’nda canlı olarak yayına giren ilk orkestra konserlerini verdiler. İlkokuldan sonra ortaöğrenime Notre Dame de Sion Lisesi’nde başladılar.

Müzik eğitimi için 1963 senesinde devlet bursu ile Fransa’ya giden Pekinel Kardeşler, Paris Konservatuvarı’nda piyanist Yvonne Loriod ile iki yıl çalıştıktan sonra Almanya’ya giderek Frankfurt Yüksek Müzik Okulu’nda August Leopold ile, sonrasında ABD’ye giderek Philadelphia’daki Curtis Institute of Music’te 20. yüzyılın en mühim Beethoven yorumcularından Rudolf Serkin ile çalıştılar. Ayrıca New York‘ta Julliard Müzik Okulu’nda Claudio Arrau ve Leon Fleisher ile de çalışma fırsatını buldular.

1978 senesinde Juilliard Müzik Okulu ve paralel olarak Frankfurt Yüksek Müzik Okulu’nda yaptıkları yüksek lisans çalışmalarını üstün başarıyla bitirdiler.

İkiz kardeşler, 18 yaşına geldiklerinde müzik yaşamlarına iki yıl ara verdiler. Süher Pekinel, Frankfurt Üniversitesi’nde felsefe, Güher Pekinel ise psikoloji eğitimi aldı. Bunun yanından sonra tekrar müziğe dönüp çeşitli ülkeler arası yarışmalarda gerek solo, gerekse ikili olarak ödüller aldılar. 1978 senesinde Bratislava’da UNESCO Dünya Müzik Haftası kapsamı içinde gerçekleştirilen piyano müsabakasında Federal Almanya Cumhuriyeti’ni temsil ederek kazandıkları birincilik ödülü bu ödüller içerisinde yer alır.

1984 senesinde Herbert von Karajan tarafında keşfedilerek Salzburg Festivali‘ne davet edilen sanatçılar o zamandan beri ünlü orkestralarla dünya çapındaki müzik kariyerlerine başladılar. Aralarında Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, New York Filarmoni, İsrail Filarmoni, Londra Filarmoniya, Concertgebouw Amsterdam, Los Angeles Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Fransız Ulusal Orkestrası, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Tokyo Filarmoni, Leipzig Gewandhaus’un da bulunduğu ünlü orkestralarla birlikte çaldılar.

Pekinel Kardeşler uzun resital turneleri esnasında Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya‘nın en mühim müzik merkezlerinde konserler verdiler. ABD, Almanya, İtalya ve Fransa‘da yapılan ülkeler arası yarışmalarda her ikisi de hem ikili hem de solo olarak birincilik ödüllerini kazandılar.

1991 senesinde Devlet Sanatçısı unvanı almanın bunun yanında Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora unvanına sahiptirler. 2013 senesinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı‎ (İKSV) Onur Ödülü kendilerine takdim edilmiştir.

Tek yumurta ikizi olan Güher Pekinel ve Süher Pekinel (Pekinel Kardeşler) Türk piyano sanatçılarıdır. Uluslararası üne sahip piyano ikilisidir, dünyanın en iyi piyano ikililerinden biri olarak kabul edilirler. İkili, birbirini görmeden çalmayı tercih eder ve alışılagelenden farkı olarak konserlerinde piyanolarını yan yana ve bir metre ara ile yerleştirir. 1991 senesinden beri devlet sanatçısı unvanına sahip olan Pekinel kardeşler, klasik müziğin bunun yanında modern müzik repertuvarındaki eserleri de icra etmektedir.

Pekinel Kardeşler, konser kariyerlerinin bunun yanında Türkiye’de müzik eğitimi ile alakalı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmektedir.

Güher Pekinel, 1991 senesinde gazeteci Ercan Arıklı ile evlendi. 2001 senesinde boşandı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu