Peter Sellers Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Peter Sellers kimdir?, Peter Sellers kaç yaşında?, Peter Sellers evi nerede?, Peter Sellers nerelidir? Peter Sellers ev adresi?, Peter Sellers kaç yaşında?, Peter Sellers nerede oturuyor?, Peter Sellers nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Peter Sellers hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Eylül.192524.Temmuz.1980 senesinde doğan Peter Sellers şu an için 55 yaşında ve Başak burcundandır. Peter Sellers doğum yeri ise Southsea, Portsmouth, İngiltereLondra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise KomedyenSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Peter Sellers Kimdir? – Peter Sellers Evi Nerede? – Peter Sellers Nerede Oturuyor?

Peter Sellers Kimdir?, evi nerede?

İngiltere’nin dünyaya kazandırdığı ünlü oyuncu Peter Sellers, geriye 60’dan fazla film bıraktı. Değişik bir çocukluk ve keyifli bir hayat hikayesine sahip ünlü oyuncu, komedi filmlerinin en mühim oyuncularından biri oldu.

Gerçek adı Richard Henry Sellers olan ünlü oyuncu 8 Eylül 1925 senesinde İngiltere, Portsmouth‘da dünyaya geldi. Ailesi doğumda ölen kardeşinin anısına onu “Peter” ismiyle çağırıyorlardı. Babası Protestan, annesi Yahudi olan Sellers’ın ailesi onu Bir Katolik okuluna verdi. Ailesi eğlence sektöründe çalıştığı için çocukluğunun büyük bir bölümü King’s Tiyatrosu‘da ve seyahat ederek geçti. Küçük yaşta girdiği eğlence dünyasını çok sevdi. Okuldan arta kalan zamanlarında ailesiyle çalışıyordu. Katolik okuluna başlamadan önce, Southsea’deki Miss Whitney’s Dans Okulu ve Londra’daki Madame Vacani’s Dans Okulu‘na devam etmişti.

Gençlik senelerında bir süre müzikle ilgilenmiş ve dostlarıyla kurduğu bir caz grubunda davul, kitara ve banjo çalmıştı. 1964 senesinde katıldığı Steve Allen Show‘a kadar bu yeteneğinden hiç kimsenin haber olmamıştı.
18 yaşına basmasından kısa bir süre sonra 2. Dünya Savaşı‘nın başlaması üzerine Krallık Hava Kuvvetlerinde Havacı olarak görev yaptı. Burada dostlarına yaptığı mini gösterilerle kendini sevdirdi. Şovları esnasında ünlü komedyenler Spike Milligan, Harry Secombe ve Michael Bentine ile tanışma fırsatı buldu.

Bu meslekte başarılı yer alacağını düşünerek BBC Radyo‘da yapımcı olan Roy Speer‘a telefon açtı. Speer’ı etkileyen oyuncu radyoda “The Goon Show” adlı programı yapmaya başladı. Milligan, Secombe ve Bentine ile yaptığı “The Goon Show”‘da 1949 yılına kadar en bi hayli beğeni alan programlardan biri oldu. Yarattığı absürd ve gerçekdışı karakterler ile dönem için değişik bir mizah uyguluyordu. Bu programda gösterdiği başarı ile gelecek senelerda iyi bir komedyen yer alacağını gösterdi.

Bu başarısının sonrasında dostları Milligan ve Secome ile birlikte bir çok kısa skeçte yer alarak televizyon dünyasına adım attı. Oyuncu yönü keşfedilen Sellers, film teklifleri almaya başladı. Bunun yanında 1951 senesinde Anne Howe ile evlendi. İlk rolü 1955‘de Alec Guinness‘in komedisi olan “The Ladykillers” adlı filmde oldu. Ancak 1958 senesinde George Pal‘ın büyük bütçeli müzikali “Tom Thumb“‘a kadar ülkeler arası bir ünü olmadı.

Ardından hiciv komedisi olan 1959 yapımı “I’m All Right, Jack” ile ilk ödülü olan İngiliz Film Akademisi‘nden “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Aynı yıl “The Mouse That Roared” adlı film ile artık dünyanın tanınan komedyenlerinden oldu. Bu filmde üç ayrı kişiyi canlandırarak -hatta bir tanesi kadındı- ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu gösterdi.

1960 senesinde “The Goon Show”‘un bitmesiyle artık kariyeri tamamiyle oyunculuğa döndü. Yine aynı yıl Hintli bir doktoru rol aldığı “The Millionairess” adlı filmde Sophia Loren ile birlikte rol aldı. Bu filmde Sophia Loren ile birlikte dile getirdiği “Goodness Gracious Me” adlı şarkı İngiltere’de müzik listelerinde 4 numaraya kadar yükseldi.

1962 senesinde ünlü yönetmen Stenley Kubrick tarafından keşfedilerek Vladimir Nabokov‘un hikayesinden bir araya getirilen “Lolita” adlı filmde rol aldı. Hemen bu filmin sonrasında Yine Kubrick ile 1964 senesinde “Dr. Strangelove: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb” adlı filmde çalıştı. Bu filmde Amerikan Başkanı Merkin Muffley, Dr. Strangelove ve Kaptan Lionel Mandrake adlı üç farklı kişiliği canlandıran Sellers, başarılı oyuncuğu ile 1965 senesinde ilk Oscar Adaylığını kazandı. Yine 1965 senesinde Woody Allen‘nın ilk filmi olan “What’s New, Pussycat” adlı filmde oynadı.

1963 senesinde Sellers, “Pink Panther” serisine başladı. Serinin ilk filmi olan “Pink Panther”‘da rol aldığı Dedektif Clouseau kişiliği büyük başarı kazandı.1964 senesinde serini ikinci filmi “Shot in The Dark“da yer aldı. Aynı yıl İsveçli oyuncu Britt Ekland ile evlendi. 1968 senesinde “Pink Panther” serisinin yönetmeni Blake Edwards ile seriden bağımsız olan “Party” adlı komedi filmde bir hintliyi canlandırdı. Tamamen karakter komedisi olan bu film ile komedi oyunculuğuna yeni bir bakış açısı kazandırarak, filmi kült filmlerden biri haline getirdi.
1970 senesinde üçüncü evliliğini Avusturalyalı model Miranda Quarry ile yaptı.1975 ve 1976 senelerında uzun bir aradan sonra serinin devamı olan “Return of The Pink Panther” ve “The Pink Panther Strikes Again” adlı filmlerde rol aldı. 1978‘de ise Peter Sellers’ın bulunduğu serinin son filmi “Revenge of The Pink Panther“de oynadı.

Ertesi yıl ünlü Polonyalı yazar Jerzy Kosinski‘nin konusunu yazdığı “Being There” adlı filmde enteresan bir karakter olan “Chance”‘i canlandırdı. İçinde komedi öğeleri barındırsa da konu olarak dram olan bu filmde Sellers yalnızca komedi oyuncusu olmadığını ispatladı. Bu filmdeki oyunculuğu ile Oscar‘a aday gösterildi ve bir çok mühim ödül aldı.

1977 senesinde İngiliz oyuncu Lynne Frederick ile dördüncü ve son evliliğini yaptı. Ancak sağlık durumu giderek bozulmuştu. 39 yaşında geçirdiği ilk kalp krizinden sonra giderek artan bir kalp rahatsızlığı başlamıştı. 1980 senesinde “The Fiendish Plot of Dr. Flu Manchu” adlı filmde rol adıktan kısa bir süre sonra 24 Temmuz 1980‘de geçirdiği bir kalp krizi sonucu yaşamını kaybetti.Ölümünün sonrasında ilgi kaybetmeyen oyuncunun yaşamının anlatıldığı “The Life and Death of Peter Sellers” adlı film 2004 senesinde vizyona girdi. Başrolde Geoffrey Rush‘ın oynadığı film Peter Sellers’ın hayatına ilişkin enteresan detaylar içeriyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker