Biyografi

Peter Singer Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Peter Singer kimdir?, Peter Singer kaç yaşında?, Peter Singer evi nerede?, Peter Singer nerelidir? Peter Singer ev adresi?, Peter Singer kaç yaşında?, Peter Singer nerede oturuyor?, Peter Singer nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Peter Singer hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Temmuz.1946 senesinde doğan Peter Singer şu an için 75 yaşında ve Yengeç burcundandır. Peter Singer doğum yeri ise Melbourne, Avustralya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Filozof olarak devam ettirmektedir.

Peter Singer Kimdir? – Peter Singer Evi Nerede? – Peter Singer Nerede Oturuyor?

Peter Singer Kimdir?, evi nerede?

Avustralyalı filozof ve ileri gelen bir hayvan hakları savunucusudur.

Peter Singer, 6 Temmuz 1946 tarihinde Melbourne, Avustralya’da doğmuştur. Tam adı Peter Albert David Singer’dır. Avusturya Yahudilerinden olan ailesi 1938 senesinde nazi Almanyasından kaçarak Avustralya’ya gelmiştir. Felsefe eğitimini Melbourne ve Oxford Üniversitelerinde bitirdi. Oxford’da ve ABD‘deki çeşitli üniversitelerde görev yaptıktan sonra 1977 senesinde Melborune’deki Monash Üniversitesi’nde ‘İnsan Biyoetiği’ kısmının başına getirildi.

Peter Singer, 1999 senesinden beri ABD’de bulunan Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümünde görev yapıyor. Etik alanında otuz kadar kitap yazan ve derleyen Singer’in dünya çapında en fazla tanınan kitabı ”Hayvan Özgürleşmesi”dir.

Yayına girdiği yıldan beri büyük tartışmalara yol açan ”Pracical Ethics”, üniversitelerde uygulamalı etik alanında en yaygın bir şekilde okutulan kitaplardan biridir. Encyclopaedia Britannica’nın ”Macropedia” bölümündeki ”etik” maddesini de Singer kaleme almıştır. Singer, felsefenin soyut ve akademik bir çalışma alanından ibaret olmadığını ve herkesi yakında zamandan ilgilendiren konularda mühim katkılarda bulunulabileceğini öne sürenlerin çok fazla gönderme yaptıkları bir felsefecidir.

Etik çalışmalarının uzun soluklu zamanda ahlaksal düşünme şekilimiz üzerinde mühim bir tesirinin yer alacağına inandığını belirtmiş ve ”Hayvan Özgürleşmesi” (Animal Liberation) başta olmak üzere, bir çok kitabını herkesin anlayabildiği dilde yazmayı tercih etmiş. Peter Singer, 2003 senesinde İstanbul’da yapılan ”Dünya Felsefe Kongresi”nde Irak Savaşı’nın ahlâksal gerekçelerini çürütmeye yönelik tebliğiyle de büyük ilgi toplamıştır.

Türkiye Hayvan Hakları Platformu’nun konuğu olarak, 2005 senesinde İstanbul’da bir konferans veren Peter Singer, ”bizim asıl ilgi duyduğumuz şeyin acı ve mutsuzluğu bittirmek olduğunu, ayrımcılığa karşı olduğumuzu, kendi türümüzün üyesi olmasa bile başka bir varlığa karşı gereksiz yere acı çektirmenin yanlış olduğunu düşündüğümüzü, hayvanların insanlar tarafından acımasızca ve gadddarca sömürülmekte olduğuna inandığımızı ve bu durumun değişmesini istediğimizi anlatmak istiyorum” dedi.

Peter Singer, 1968 senesinde Renata Singer ile evlendi. Esther Singer, Ruth Singer, Marion Singer adlarında 3 çocuğu mevcuttur.

Peter Singer, kendini bir vejetaryen ve “esnek bir vegan” olarak tanımlamaktadır.

Dünyaca ünlü Amerikan haber portalı Huffington Post’un haberine göre Orhan Pamuk, 2015‘de dünyanın en etkili kanaat önderleri içerisinde dördüncü sırada yer alırken Peter Singer 16. Sırada yer aldı.

Kitapları :
1973 – Demokrasi ve İtaatsizlik
1975 – Hayvan Özgürleşmesi
1979 – Pratik Etik
1980 – Marx (Kültür Kitaplığı 125)
1980 – Hayvan Fabrikaları
1981 – Genişleyen Çember: Etik ve Sosyobiyoloji
1982 – Hegel Düşüncenin Ustaları
1994 – Yeniden Düşünmek Yaşam ve Ölüm

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün