Pierre Curie Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Pierre Curie kimdir?, Pierre Curie kaç yaşında?, Pierre Curie evi nerede?, Pierre Curie nerelidir? Pierre Curie ev adresi?, Pierre Curie kaç yaşında?, Pierre Curie nerede oturuyor?, Pierre Curie nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Pierre Curie hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Mayıs.185919.Nisan.1906 senesinde doğan Pierre Curie şu an için 47 yaşında ve Boğa burcundandır. Pierre Curie doğum yeri ise Paris, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Pierre Curie Kimdir? – Pierre Curie Evi Nerede? – Pierre Curie Nerede Oturuyor?

Pierre Curie Kimdir?, evi nerede?

Manyetizma, piezoelektrik ve radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Fransız bilim adamı. Karısı Marie Curie ile beraber radyasyonun keşfine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Fizik Ödülü kazanmıştır. Pierre Curie, 1906 senesinde geçirdiği bir trafik kazası neticesinde hayata gözlerini yumdu; karısı ise 1934 tarihinde, aşırı radyasyondan kaynaklanan kan kanseri sebebiyle yaşamını kaybetti.

Pierre Curie, 15 Mayıs1859 tarihinde, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Doktor olan babası Eugene Curie tarafından okula gönderilmeyip evde yetiştirilen Pierre Curie, kısa süre içeriside matematik ve geometriye olağandışı bir yetenek gösterdiğini ispatladı. Henüz 16 yaşındayken üniversite eğitim hayatına başlayan ve 18 yaşındayken master derecesinin eşdeğeri sayılan bir eğitimi tamamlayan genç fizikçi, parasızlık sebebiyle doktora çalışmalarını yarıda bırakmak zorunda kaldı.

1880 senesinde, abisi Jacques Curie ile beraber piezoelektrik kavramını tanımlayan Pierre Curie, bu tarihten bir yıl sonra ise, günümüzde modern bilimin her alanında kullanılan kristal osilatörü icad etti. Doktora tezi için manyetizma, özellikle de Ferromanyetizma ve diamagnetizma kavramları üzerine araştırmalar yapan Pierre Curie, bu çalışmaları neticesinde kendi adıyla anılan Curie Sabiti adlı kavramı bilime kazandırdı.

25 Temmuz1895 tarihinde kendisi gibi bilim insanı olan Marie Curie ile evlenen Pierre Curie, bu evlilikten 1897 ve 1904 senelerında iki kız çocuğu sahibi oldu. Karısı Marie Curie ile beraber radyasyonun keşfine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Pierre Curie, 1904 senesinde Sorbonne’da profesör ünvanı kazandı ve aynı yıl Fransız Bilimler Akademisi’ne kabul edildi.

Pierre Curie, 19 Nisan1906 tarihinde geçirdiği bir trafik kazası neticesinde hayata gözlerini yumdu. Yağmurlu havada karşıdan karşıya geçmek için yolda ilerlerken ayağı kayan ve yere düşen Currie, kendisine çarpan bir at arabası sebebiyle yaşamını kaybetti.

Ödülleri

Fizik dalında Nobel Ödülü, 1903

Davy Madalyası, 1903

Matteucci Madalyası, 1904

Elliot Cresson Madalyası, 1909
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker