Biyografi

Pınar Türenç Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Pınar Türenç kimdir?, Pınar Türenç kaç yaşında?, Pınar Türenç evi nerede?, Pınar Türenç nerelidir? Pınar Türenç ev adresi?, Pınar Türenç kaç yaşında?, Pınar Türenç nerede oturuyor?, Pınar Türenç nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Pınar Türenç hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1954 senesinde doğan Pınar Türenç şu an için 67 yaşında ve burcundandır. Pınar Türenç doğum yeri ise Fındıklı, Rize olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciTV sunucusu olarak devam ettirmektedir.

Pınar Türenç Kimdir? – Pınar Türenç Evi Nerede? – Pınar Türenç Nerede Oturuyor?

Pınar Türenç Kimdir?, evi nerede?

Haziran 2013 senesinde Basın Konseyi’nin başkanı oldu.Pınar Türenç, 1954 senesinde Rize, Fındıklı’da (Viçe) doğmuştur. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Babası hakimlik yapmıştır.

Gazetecilik mesleğine Abdi İpekçi’nin yönettiği Milliyet gazetesinde başladı. 1980 senesinde Rus – Afgan savaşını Afganistan ve Pakistan cephesinde Türk asıllı mücahitlerin yanında izledi, Milliyet’e aktardı. 15 yıl Milliyet ve Güneş gazetelerinde röportaj yazarlığı yaptı. Milliyet’de iken ‘’Röportaj ve haber’’ dallarında 2 kez’’ yılın gazetecisi’’ seçildi. 1986-1990 senelerında Güneş gazetesinde çalıştı. Burada da’’ yılın röportaj’’ ödülünü aldı.

Pınar Türenç, Avrupa Hareketi 2002 Girişim Grubu Üyesi, Rize Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, KADER, Kadın Adayları Eğitme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın iş yeri baş temsilciliği görevlerini üstlendi. Deprem ve afete hazırlık derneği kurucu kullanıcı hesabı, Kızılay Şişli şube yönetim kurulu kullanıcı hesabı görevlerinde de bulundu.

Pınar Türenç, fazlasıyla yılın haber ve röportaj ödüllerini kazandı.

1990 senesinde Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 kanalına transfer oldu. STAR TV’de “Haftanın Portresi” programını hazırladı. 1993 senesinde SHOW TV Haber Merkezi’ne transfer oldu. Burada da fazlasıyla haber ve röportaja imza attı.

1995 senesinde, Kosova ve Kuzey Irak Savaşı’ını izledi. Saddam Hüseyin’in yazlık sarayına kadar giderek savaş haberlerini ekranlara taşıyan gazeteci oldu.

STAR TV’de “Pınar Türenç’le 8. Gece” adlı kendi adını taşıyan siyasi haber programını hazırlayıp sundu. 1999 senesinde Hürriyet Gazetesi’ne serbest yazar olarak geçti. Birçok mühim, olay ve habere imzasını attı.

2002 senesinden beri TV 8’deki Türkiye Aynası adlı haber programı hazırlayıp sundu.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

ANAP’ın teklifi üzerine siyasete girdi ve ANAP MKYK kullanıcı hesabıne seçildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde 3. Bölge 5. Sıra milletvekili adayı oldu. 2004 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığında bulundu.

Pınar Türenç, 1978 senesinde gazeteci Tufan Türenç ile evlendi. Çocukları yoktur.

Haziran 2013 senesinde Basın Konseyi’nin başkanı oldu. Tutuklu gazetecilere özgürlük için de çalışan Türenç, Silivri cezaevindeki tutsak gazetecilerin yaşamını ve dayanılmaz koşulları içeren ”Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği” kitabını yazdı. Kitabın ingilizce özetini de hazırlayıp, yurtdışındaki basın kuruluşlarına, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine, AB’deki alakalı bölümlere gönderdi.

Pınar Türenç, Marmara Üniversitesinde öğretim görevlisidir.

Kitapları :
2013 – Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün