Pissarro Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Pissarro kimdir?, Pissarro kaç yaşında?, Pissarro evi nerede?, Pissarro nerelidir? Pissarro ev adresi?, Pissarro kaç yaşında?, Pissarro nerede oturuyor?, Pissarro nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Pissarro hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Temmuz.1830 senesinde doğan Pissarro şu an için 191 yaşında ve Yengeç burcundandır. Pissarro doğum yeri ise Charlotte Amalie, Virgin Adaları olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Pissarro Kimdir? – Pissarro Evi Nerede? – Pissarro Nerede Oturuyor?

Pissarro Kimdir?, evi nerede?

Özellikle manzara resimleri tanınır ve izlenimciliğin (empresyonizm) kurucularından sayılır.

Pissarro, tam adı Jacob-Abraham-Camille Pissarro’dur. 10 Temmuz 1830 tarihinde Virgin Adaları’nın başkenti olan Charlotte Amalie’de ticaretle uğraşan varlıklı bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğmuştur. Babası Portekiz kökenli Fransız bir sefarad olan Abraham Gabriel Pissarro, annesi ise Dominik Cumhuriyeti vatandaşı Rachel Manzano-Pomie idi.

Pissarro, 12 yaşına kadar St. Thomas adasındaki Charlotte Amalie’de Afro-Karayipli çocukların gittiği karma okula gitti. Siyahlarla birlikte büyüyen Pissarro, bu zaman içinde ırkçı eğilimlerden tümüyle uzak bir kişilik yapısına sahip oldu. 12 yaşında, eğitim maksadıyla Paris‘e yatılı bir okula gönderildi. 5 yıl sonra geri geldi. Babası ressam olmasına izin vermeyince 1852 senesinde Venezuela‘nın başkenti Caracas‘a kaçtı ve 2 yıl Danimarkalı ressam Fritz Melbye‘nin yanında kaldı. 25 yaşındayken 1855 senesinde Paris‘e taşındı. Paris’te Güzel Sanalar Yüksekokulu’nda resim eğitimi almaya başladı. Corot, Pissarro’yu sanat yaşamının ilk günlerinde en fazla etkileyen isim oldu. Ve böylelikle manzara resimleri yapmaya başladı. 1864 ve 1865 Paris Salonu kataloglarında kendisini Jean Baptiste Camille Corot‘un öğrencileri içerisinde saydı. Pissarro’nun çizgileri, bütün sanat yaşamı boyunca daima net ve temiz oldu.

1870’te Fransa-Prusya savaşı patlak verince, Louveciennes’teki evinden Eylül 1870’de İngiltere‘ye kaçtı. Temmuz 1871’de geri döndüğünde ise birden çok erken dönem çalışmasına Prusya askerleri tarafından zarar verildiğini gördü.

Ressam, Fransa‘ya dönüşünün sonrasında 1890 senesinde yeniden İngiltere’yi ziyaret etti ve Londra’nın merkezinin konu edildiği on manzara resmi çizdi. 1892’deki gelişinde ise Kew Gardens ve Kew Green’i resmetti. Ressam bu ülkeye son kez 1897 senesinde geldi ve Bedford Park’ın birden fazla tablosunu yaptı.

Erken yaşlarda çizdiği resimler, siyahları ele alırken dahi dönemin sömürgeci eğilimlerini yansıtmıyor, siyah figürleri “renkli ve keyifli” konu mankenleri olarak değil, tıpkı beyaz figürler gibi eşit insanlar olarak konu alıyordu.

Pissarro, Fransa köy ve şehir hayatına ilişkin birden fazla tablo yaptı. Hem Pontoise çevresine ait manzara resimleri hem de Montmartre görüntüleri resmetti.

1893de Paris’te bir otel odası tuttu ve penceresinden gördüklerini resimlemeye başladı. Aynı görünümleri günün değişik saatleri civarında betimlediği 24 resim bu döneme aittir. 1890’larda da bir süre Rouen’da ırmak manzaraları yaptı. En verimli dönemi son senelerı oldu. Sanat Yaşamında 1.600 resim ve 200 baskı gerçekleştirmiştir.

Pissarro, annesinin hizmetçilerinden biri olan Julie Vellay ile evlendi. ilk çocuğu Lucien 1863′de dünyaya geldi. Çiftin sekiz çocuğu oldu. Bunlardan biri doğumda, biri ise dokuz yaşındayken yaşamını kaybetti. Diğer çocukların hepsi büyüdüklerinde resimle ilgilendiler. En büyük oğlu olan Lucien, William Morris’in takipçilerinden biri oldu.

Pissarro, 13 Kasım 1903 tarihinde Paris‘te vefat etti.

Pissarro, yaşamı boyunca çok az tablosunu satabildi. 2005 senesinde ise ABD‘de bazı resimleri 2 ile 4 milyon dolar içindeki fiyatlara alıcı buldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün