Biyografi

Prof.Dr.Henri Pirenne Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Henri Pirenne kimdir?, Prof.Dr.Henri Pirenne kaç yaşında?, Prof.Dr.Henri Pirenne evi nerede?, Prof.Dr.Henri Pirenne nerelidir? Prof.Dr.Henri Pirenne ev adresi?, Prof.Dr.Henri Pirenne kaç yaşında?, Prof.Dr.Henri Pirenne nerede oturuyor?, Prof.Dr.Henri Pirenne nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Henri Pirenne hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Aralık.186224.Ekim.1935 senesinde doğan Prof.Dr.Henri Pirenne şu an için 73 yaşında ve Oğlak burcundandır. Prof.Dr.Henri Pirenne doğum yeri ise Verviers, BelçikaEccle olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarTarihçi olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Henri Pirenne Kimdir? – Prof.Dr.Henri Pirenne Evi Nerede? – Prof.Dr.Henri Pirenne Nerede Oturuyor?

Henri Pirenne Kimdir?, evi nerede?

Yedi ciltlik ölümsüz eseri Belçika Tarihi başta olmak üzere, Ortaçağ Kentleri, Muhammed ve Charlemagne, Ortaçağların Sonu gibi popüler tarih kitapları ile tanınan Belçika’lı tarihçi ve yazar. Uluslarası Tarih Kongresi’nin kurucu üyelerinden olan Pirenne, kongrenin ilk kez düzenlendiği 1923 senesinden hayata gözlerini yumduğu 1935 yılına kadar kongrenin başkanlığını da üstlenmiştir.

Henri Pirenne, 22 Aralık1862 tarihinde, sekiz çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak Verviers, Belçika’da dünyaya geldi. Babası Lucien Henri Pirenne, Belçika’nın tekstil alanında faailiyet gösteren en başarılı fabrikatörlerinden birisiydi.

Eğitimine yerel bir devlet okulunda başlayan Pirenne, daha sonra Athénée Royal adlı özel okula geçiş yaptı. 1879 tarihinde, Liége Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne kayıt olan Pirenne, 1883 senesinde, aynı üniversitede Dinant’ın Ortaçağ tarihi üzerine çalışması ile doktorasını bitirdi. Liége Üniversitesinde okuduğu senelerda, döneminin mühim tarihçileri Godefroid Kuth ve Paul Fredericq ile beraber çalışma olanağı yakaladı.

Liége Üniversitesi’nden ayrılmasının sonrasında Leipzig, Berlin ve Paris üniversitelerinde çalışmalarına devam eden Pirenne, 1885 senesinde Ghent Üniversitesi’ne geçti. 1886 senesinde, halen 24 yaşındayken, Ghent Üniversitesi’nde Ortaçağ ve Belçika Tarihi dalında profesör ünvanını almaya hak kazandı.

Belçika’nın 1916 senesinde Almanya tarafından işgal edilmesinin sonrasında, protesto maksadıyla üniversitede ders vermeyi durdurduğu için işgal güçleri tarafından hapse atıldı ve 19161918 senelerını hapishanede geçirdi. Hapisane senelerında, hiçbir yazılı kaynağa ulaşamadığı için kafasındaki bilgilere dayanarak yazdığı Avrulpa Tarihi adlı yapıtı, fakat ölümünden sonra yayınlanabildi.

Hapisten çıkmasının sonrasında Liége Üniversitesi’ndeki dersleride geri dönen Pirenne, 1930 senesindeki emekliliğine kadar bu üniversitede ders vermeyi sürdürdü.

Herri Pirenne’nin Muhammed ve Charlemagne (1935) ve Ortaçağ Kentleri’nde (1936) ortaya koyduğu ve ileriki tarihlerde Pirenne Tezleri (Pirenne Thesis) olarak adlandırılacak olan tezler, kendisinden sonra gelen araştırmacı ve tarihçiler içerisinde büyük görüş ayrılıklarına sebep oldu. Pirenne, bu tezlerinde antik dünyanın bittiği ve Ortaçağın başladığı dönemin, Germanic kabilelerin Avrulpa’yı işgali ile değil, Müslümanlar’ın Akdeniz çevresini işgal etmesi neticesinde uluslarası ve şehirlerarası ticaretin ve şehir yaşamının büyük bir çöküntüye uğraması neticesinde bittiğini açıklıyordu.

Uluslarası Tarih Kongresi’nin kurucu üyelerinden olan ve kongrenin ilk kez düzenlendiği 1923 senesinden 1935 yılına kadar başkanlık görevini üstlenen Henri Pirenne, 24 Ekim1935 tarihinde, Eccle’de hayata gözlerini yumdu.

Başlıca Eserleri;

Ortaçağlarda Dinant Kentinin Anayasası Tarihi (1889)

Ortaçağ Kentleri (1925)

Ortaçağların Sonu (1931)

Ortaçağ Avrupa’sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi (1933)

Muhammed ve Şarlman (1937)
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu