Prof.Dr.Serhat Ünal Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Serhat Ünal kimdir?, Prof.Dr.Serhat Ünal kaç yaşında?, Prof.Dr.Serhat Ünal evi nerede?, Prof.Dr.Serhat Ünal nerelidir? Prof.Dr.Serhat Ünal ev adresi?, Prof.Dr.Serhat Ünal kaç yaşında?, Prof.Dr.Serhat Ünal nerede oturuyor?, Prof.Dr.Serhat Ünal nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Serhat Ünal hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1957 senesinde doğan Prof.Dr.Serhat Ünal şu an için 64 yaşında ve burcundandır. Prof.Dr.Serhat Ünal doğum yeri ise olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Doktor olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Serhat Ünal Kimdir? – Prof.Dr.Serhat Ünal Evi Nerede? – Prof.Dr.Serhat Ünal Nerede Oturuyor?

Serhat Ünal Kimdir?, evi nerede?

Prof. Dr. Serhat Ünal, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Serhat Ünal , 1957 senesinde doğmuştur. 1981 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1981-1985 senelerı içerisinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları ve 1989-1990 senelerı içerisinde infeksiyon hastalıkları uzmanlık eğitimi almıştır. Ardından 1990-1992 senelerı içerisinde Amerika Birleşik Devletleri, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi New England Deaconess Hastanesi İç Hastalıkları Departmanında da İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanlık eğitimi almıştır.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 1987-1989 senelerı içerisinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çubuk Sağlık Grubu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı, 1995-1998 senelerı içerisinde Türkiye Aile Planlaması Derneği ve Avrupa Topluluğu. AIDS: Üst Düzey Politika ve Karar Organları Girişimi Projesi Danışmanlığı, 2003-2007 senelerı içerisinde European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases «Nosokomiyal İnfeksiyonlar Çalışma Grubu» Başkanlığı, 2009 senesinde EFIM Kongre Organizasyon Komite Başkanı ve Kongre Başkanı görevlerini yürütmüştür.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 1996-2000 senelerı içerisinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevinde bulunmuş, 2006-2011 senelerı içerisinde da aynı üniversitede Tıp Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 2000 senesinde kurulan Türk Hastane İnfeksiyonları Derneği’nin kurucu başkanıdır. Ayrıca 2010 senesinde da Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği’nin de başkanlığına seçilmiştir. 2001-2013 tarihleri içerisinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı başkanlığı görevini yürütmüştür. 2013 senesinden beri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’na atanmış ve halen bu görevini sürdürmektedir.

2013 senesinden beri European Federation of Internal Medicine (EFIM) erişkin aşı çalışma grubu başkanıdır. 2014 senesinden beri International Society of Antimicrobial Chemotherapy Derneği yönetim kurulu üyesidir.

Serhat Ünal, 1989 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda doçent olarak çalışmaya başlamış ve 1995 senesinde Profesör unvanı almıştır. Gram pozitif bakterilerde değişik antibiyotiklere direnç mekanizmaları, moleküler biyoloji metotlarınin infeksiyon hastalıkları tanısında kullanımı ve HIV infeksiyonu araştırma ilgileri içerisindedır.

Dr. Ünal, 1998 senesinde kurulan “Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi”, 2016 da kurulan “Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırma Merkezi” ve 2017 senesinde kurulan “Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü” nün kurucu Müdürü olup, her üç görevi de olarak halen yürütmektedir.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 2010 senesinde American College of Physicians ve 2017 senesinde Royal Collage of Physicians kuruluşları “Fellow”u olarak seçilmiştir. İhsan Doğramacı Ödülü; Royal Hospital for Sick Children, Glasgow, Iskoçya (1980), Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü (1995), TUBITAK Tıp Teşvik Ödülü (1996), Gönüllü Kuruluşlar Kadın Sağlık Komisyonu (KASAKOM)- Milenyum Gönüllüleri Üstün Hizmet Ödülü (HIV/AIDS alanında yaptığı çalışmalardan dolayı) (2002), Rotery Yılın Başarılı Adamı Ödülü (2006) ve The Centenary Medal of Polish Society of Internal Medicine, Polonya (2008) ödüllerini almıştır.

İngilizce ve Almanca bilen Prof. Dr. Serhat ÜNAL, evlidir ve iki çocuğu mevcuttur.

Prof. Dr. Serhat ÜNAL’ın 165 ulusal ve 172 ülkeler arası dergilerde yayınlanmış 337 bilimsel yazısı, 487 bildirisi ve yurtiçinde yayınlanmış değişik kitaplarda 71 kitap bölümü mevcuttur. Değişik konularda yayınlanmış 42 kitap editörlüğü ve 3 adet patenti mevcuttur.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

3 Nisan 2020 tarihinde meslektaşı Cem Baykal, Sosyal paylaşım platformu Twitter’dan, “Serhat abi bu virüsü yener. En kısa bir sürede iyileşti bilgisini de paylaşmak dileğiyle” mesajıyla Prof. Dr. Serhat Ünal’ın koronavirüs testi pozitif çıktığını açıkladı. Prof. Dr. Serhat Ünal’ın durumunun iyi olduğu, nasıl tedavi edileceğinin devam ettiği bildirildi.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bazı isimler şu biçimde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker