Biyografi

Prof.Dr.Stephen Hawking Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Stephen Hawking kimdir?, Prof.Dr.Stephen Hawking kaç yaşında?, Prof.Dr.Stephen Hawking evi nerede?, Prof.Dr.Stephen Hawking nerelidir? Prof.Dr.Stephen Hawking ev adresi?, Prof.Dr.Stephen Hawking kaç yaşında?, Prof.Dr.Stephen Hawking nerede oturuyor?, Prof.Dr.Stephen Hawking nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Stephen Hawking hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Ocak.194214.Mart.2018 senesinde doğan Prof.Dr.Stephen Hawking şu an için 76 yaşında ve Oğlak burcundandır. Prof.Dr.Stephen Hawking doğum yeri ise Oxford, İngiltereCambridge, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Stephen Hawking Kimdir? – Prof.Dr.Stephen Hawking Evi Nerede? – Prof.Dr.Stephen Hawking Nerede Oturuyor?

Stephen Hawking Kimdir?, evi nerede?

Prof. Dr. Stephen William Hawking, Albert Einstein‘den sonra dünyanın en mühim teorik fizikçisi olarak gösterilen, İngiliz profesör. 1960‘ların başında tüm kas hareketlerini durduran Amyotrofik Lateral Skleroz adlı bir hastalığına yakalanan fakat çalışmalarına devam ederek, Görelik Kuramı ve kuantum fiziğinden yararlanarak kara deliklerin detaylarını teorik olarak ortaya koydu ve bu teorilerle büyük yankı uyandırdı.

8 Ocak1942 tarihinde İngiltere’nin Oxford kentinde, biyoloji uzmanı olan Frank Hawking ve Isobel Hawking’in çocukları olarak dünyaya gözlerini açan Hawking’in, doğumundan sonra ailesi Londra’ya geri döndü.

8 yaşındayken ailesiyle birlikte St. Albans, Hertfordshire’a taşınan ve 11 yaşına geldiğinde burada, şu anda halen çeşitli konferanslar vererek bağını koruduğu, yerel bir özel okul olan St Albans School’da öğrenim gören Hawking, o zamanda notlarının iyi olmasına karşın pek de göz alıcı bir öğrenci olarak tanınmadı.

Bilime ilgisi o senelerda başlayan ve daha sonra babasının da mezun olduğu Oxford University College’a matematik dalında öğrenim görmek için giren Hawking’in babası oğlunun tıp okumasını arzuluyordu. Okulda matematik bölümü olmaması üzerine fizik bölümüne giren Hawking’in o zamanda ilgisini, termodinamik, kuantum fiziği ve görelik konuları çekiyordu.

1962 senesinde Oxford University’den mezun olan ve astronomi dalında incelemeler yapmak için okulda kalan Hawking daha sonra, incelemeden fazla teori daha da ilerletmeye ilgi duyduğunu farketti. Bunun sonrasında okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall’a geçen Hawking, burada teorik astronomi ve kozmoloji çalışmalarına başladı.

Cambrige’e geldiği sıralarda, bir motor nöron hastalığı olan ve nasıl tedavi edileceği olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz’a yakayı ele verdi. Cambridge’deki ilk iki senesinde çok zorluk çekmeyen Hawking, hastalığının ilerlemesinin sonrasında akademik danışmanı Dennis William Sciama’nın da yardımıyla çalışmalarına devam ederek doktorası için çalışmaya başladı. Bu zamanda çok yakında zamanda ölebileceği fikriyle yaşayan ve kendi için neden doktora yaptığını sorgulayan Hawking, daha sonra yaptığı açıklamalarda, 1965 senesinde bir dil öğrencisi olan Jane Wilde ile yaptığı evliliğin, yaşamında bir dönüm noktası olduğunu açıkladı. 1985 senesinden beri sesini de kaybeden Hawking, kendini tekerlekli sandalyesindeki, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla iletişim kurmaya başladı.

Yaptıkları evlilikten 3 çocukları olan Wilde – Hawking çifti, 1991’de, şöhret yüzünden artan baskılar, Hawking’in hastalığının çok ilerlemiş olmasının zorlukları ve Hawking’in ilk tekerlekli sandalyesindeki konuşan bilgisayarın tasarımcısı David Mason’un karısı ve kendisinin bakıcılarından olan Elaine Mason ile yaşadığı ilişki sebebiyle ayrıldı. Daha sonra 1995 senesinde evlenen Mason – Hawking çifti, Ekim2006’da bu evliliği noktaladı.

Kara deliklerle alakalı teorileri ve kuantum fiziği bölgesindeki çalışmalarıyla, günümüzde yaşayan, en tanınan bilim adamı olarak kabul gören Hawking’in kitapları, 40 dile çevrildi.

Dünya çapında on milyondan fazla satılan Zamanın Kısa Tarihi adlı kitapla şöhreti yakalarken, devamı sayılabilecek Zamanın Daha Kısa Tarihi adlı kitabıyla teorilerini daha da ilerletmeye ve pekiştirmeye devam etti. Son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren’de Hawking, kuantum teorisinden Süpersicim Kuramı’na, bütünsel beyin algılanımından süper kütle çekimine, süpersimetriye ve görelikten zaman yolculuğuna kadar evrenin bir çok merak uyandıran konularına eğilerek, Albert Einstein’in Genel Görelik Teorisi ve Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayarak, tek bir bütün teori üretmeyi hedefledi.

Fiziğe katkılarından dolayı 12 onur derecesi alan, 1974’te Royal Society’nin en genç üyelerinden biri olan ve 1979 senesinde, Isaac Newton için kurulan Lucas Kürsüsü’ne getirilen Hawking, 1982‘de de Kraliçe II. Elizabeth tarafından CBE ile ödüllendirildi. 1989’da Companion of Honour’a layık görülen Hawking, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir.

Ocak2007’de 65. doğumgününü kutlayan Hawking, bir havacılık şirketin sponsorluğunda uzaya seyahat etmek istediğinin haberini verdi.

Ocak 2017’de 75. doğum günü etkinlikleri kapsamı içinde BBC’ye konuşan Hawking, dünyanın Venüs gezegenindekine benzer bir sera etkisiyle 250 dereceye kadar ısınabileceği ve gökten sülfürik asit yağabileceği uyarısında yer alırken, benzer senaryolar sebebiyle insanlığın soyunu devam ettirmek için başka bir gezegeni kolonileştirmesinin zorunlu olduğunu dile getirdi.

14 Mart 2018 tarihinde nasıl tedavi edileceği olabilecek olmayan ALS hastalığı yüzünden 76 yaşında İngiltere, Cambridge’de yaşamını yitirdi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1965 senesinde Jane Wilde ile evlendi. 1995 senesinde boşandı. Robert Hawking (d.1967), Lucy Hawking (d.1970), Timothy Hawking (d.1979) adlarında 3 çocuğu oldu.
2.eşi: 1995 senesinde Elaine Mason ile evlendi 2006 senesinde boşandı.

Kitapları :
1994 – Kara Delikler Ve Bebek Evrenler
1996 – Uzay Ve Zamanın Doğası
2000 – Zamanın Kısa Tarihi
2008 – Evren’e Açılan Gizli Anahtar
2009 – George’un Kozmik Hazine Avı / Evrene Açılan Gizli Anahtar 2
2010 – Her Şeyin Teorisi
2011 – A Brief History of Time
2011 – Zamanın Ve Uzayın Doğası İçinde Yaşadığımız Evrenin Gerçekliği
2011 – The Grand Design
2012 – George Ve Büyük Patlama
2013 – Büyük Tasarım
2013 – Ceviz Kabuğundaki Evren
2013 – Zamanın Daha Kısa Tarihi
2013 – Zamanın Resimli Kısa Tarihi
2015 – Benim Kısa Tarihim
2015 – George Ve Kırılamayan Şifre

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün