Prof.Dr.Wilhelm Röntgen Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Wilhelm Röntgen kimdir?, Prof.Dr.Wilhelm Röntgen kaç yaşında?, Prof.Dr.Wilhelm Röntgen evi nerede?, Prof.Dr.Wilhelm Röntgen nerelidir? Prof.Dr.Wilhelm Röntgen ev adresi?, Prof.Dr.Wilhelm Röntgen kaç yaşında?, Prof.Dr.Wilhelm Röntgen nerede oturuyor?, Prof.Dr.Wilhelm Röntgen nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Wilhelm Röntgen hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Mart.184510.Şubat.1923 senesinde doğan Prof.Dr.Wilhelm Röntgen şu an için 78 yaşında ve Koç burcundandır. Prof.Dr.Wilhelm Röntgen doğum yeri ise Lennep, AlmanyaMünih, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Wilhelm Röntgen Kimdir? – Prof.Dr.Wilhelm Röntgen Evi Nerede? – Prof.Dr.Wilhelm Röntgen Nerede Oturuyor?

Wilhelm Röntgen Kimdir?, evi nerede?

Wilhelm Conrad Röntgen, x-ray ışınlarının mucidi, Alman fizikçi. Roentgenium elementine adını veren bilim adamı.

27 Mart1845‘te Lennep, Almanya‘da dünyaya geldi. Hollanda‘ya taşındıktan sonra eğitim hayatına 18611863 senelerı içerisinde Utrecht Technical School’da devam etti. Buradan mezun olduktan sonra 1865 senesinde Utrecht Üniversitesi’ne giren Röntgen, daha sonra girdiği ve kazandığı sınavlarala Zürih‘teki Federal Politechnic Institude’e devam etti. Röntgen, 1869 senesinde bu okuldan makine mühendisi olarak mezun oldu.

1875 senesinde Strasbourg Üniversitesi’nde okutman olarak vazifeye başladı ve aynı yıl Württemberg‘teki Academy of Agriculture’da profesör oldu. 1876 senesinde Strasbourg’a geri dönen Röntgen, fizik profesörü olarak görevine devam etti. 1900 yılına gelindiğinde Bavyera yönetiminin isteği üzerine Münih Üniversitesi’nde vazifeye başladı. Sonraki senelerda Colombia Universitesi’nde vazifeye başlamak için yaptığı çalışmalar, I. Dünya Savaşı‘nın patlak vermesi üzerine sonuçsuz kaldı ve kariyerine Münih’te devam etti.

1895 senesinden beri meslektaşları Heinrich Hertz, Johann Hittorf, William Crookes, Nikola Tesla, ve Philipp von Lenard tarafından bulunan, vakumlu cam tüplerde yüksek gerilimli elektrik deşarjı üzerinde çalışmaya başladı. 1895 senesinin sonlarına doğru bu çalışmalar cam tüplerin dışında kalan katod ışınları üzerine yoğunlaştı. 8 Kasım 1895 tarihinde Röntgen, Hittorf-Crookes tüplerini siyah bir mukavva ile kaplayarak ve bu düzeneğe elektrotlar bağlayarak düşüncesini hayata geçirmeyi başardı. Baryum platinosiyanitten yapılan ekran üzerindeki bu denemesini gerçekleştirmeden önce, deneyi yaptığı odayı karartarak mukavva kaplamanın opaklığını test etmeye çalıştı. Çalışmaları esnasında cam tüpten çıkan ışıldamaları farketti ve bu testi defalarca tekrarlayarak yanılma ihtimalini yok etti. İlerleyen haftalarda deneyini geliştirmek için tüm zamanını laboratuarında geçiren Röntgen keşfettiği ışınlar aracılığıyla eşi Anna Bertha‘nın elinin röntgenini çekti. Bu resim, çekilen ilk röntgen filmi olarak tarihe geçti. Sonraki haftalarda, bir hata yapıyor olma ihtimalinin bilimsel güvenilirliğini sarsacağı korkusu ile, çalışmalarını gizli bir halde yürüttü.

1901 senesinde yaptığı keşif ile Nobel Fizik Ödülü‘nü kazanan Röntgen, bu ödül ile birlikte kazandığı parayı görev yaptığı üniversiteye bağışladı. Keşfinin patentini almayı ısrarla reddeden Röntgen, bulduğu ışınların kendi adıyla anılmasını istemedi.

Radyoloji biliminin babası olarak kabul gören Wilhelm Röntgen, 1923 senesinde Münih’te bağırsak kanseri yüzünden hayata veda etti.

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker